Damian
K.
Inżynier budownictwa
w specjalności
kolejowej
Temat: Komputerowe wspomaganie w projektowaniu dróg kolejowych
Zastanawiałem się ostatnio nad taką kwestią:W projektowaniu dróg kolejowych projektanci korzystają oczywiście z programów typu czysty AutoCad, MXRail, Civil, Ferrovia itp. Są to jednak bardziej programy, powiedzmy, rysunkowe. Natomiast do samego zaprojektowania linii kolejowej (krzywe przejściowe, przechyłki, obliczenia łuków koszowych, poszerzenia międzytorzy, projektowanie warstw ochronnych, poszerzenia skrajni w łukach i krzywych przejściowych przy peronach itp...) chyba jednak najczęściej korzysta się z niezawodnych arkuszy kalkulacyjnych, które każdy projektant ma gdzieś pod ręką.
Z programów, które służą do takich celów ja osobiście znam jedynie RaiLab, ale nie słyszałem jeszcze, żeby ktoś z niego korzystał ;) Zastanawiam się czy:
- arkusze, z których korzystają projektanci wystarczająco dobrze się sprawdzają i nie ma potrzeby w tym zakresie korzystać z żadnego oprogramowania
- nie ma dobrego oprogramowania, które rzeczywiście ułatwiałoby proces projektowania, byłoby intuicyjne i przyjazne.
Jakie jest na temat Wasze zdanie?
A taka myśl mnie naszła, gdy po raz n-ty obliczałem 20km linii kolejowej, łuk po łuku, po pytaniu: "A może jednak byśmy tam zrobili ...km/h". I wtedy sobie pomyślałem, jak to pięknie byłoby raz wpisać geometrię do programu, a potem zmienić tylko vmax, wydrukować parametry kinematyczne dla wszystkich łuków, dla całej trasy i po minucie roboty powiedzieć "NIE DA SIĘ!" :)