Aleksander K.

Aleksander K. radca prawny,
starszy inspektor

Temat: Korekta deklaracji a art. 16a k.k.s.

Ciekaw jestem Waszej opinii na ten temat:

według art. 16a k.k.s. "nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe, kto złożył prawnie skuteczną (...) korektę deklaracji podatkowej wraz z uzasadnieniem przyczyny korekty i w całości uiścił, niezwłocznie lub w terminie wyznaczonym przez uprawniony organ, należność publicznoprawną uszczuploną lub narażoną na uszczuplenie."

postanowieniem z dn. 17.05.2007 r. sygn. IV KK 131/07 Sąd Najwyższy orzekł, że:
"Korekta deklaracji podatkowej dokonana przez sprawcę po ujawnieniu przez organ ścigania przestępstwa uszczuplenia należności podatkowej nie ma wpływu na odpowiedzialność sprawcy i nie może być utożsamiana z instytucją z art. 16a k.k.s."

Praktyka urzędów póki co (przynajmniej z tego co wiem) polega na literalnym stosowaniu art. 16a.

Temat: Korekta deklaracji a art. 16a k.k.s.

No cóż, przy całym szacunku dla sędziów SN, to kuriozalne wyroki jednak im się zdarzają.

Z treści postanowienia wynika jednak, że taka jego treść nie wynika z analizy przepisów, lecz stwierdzenia, że sprawa w ogóle nie powinna być przedmiotem rozpatrzenia. Powołanie się na komentarz w którym autor stwierdza, że "z natury rzeczy" należy z przepisu wywodzić warunki jego zastosowania niewskazane w nim (i to w prawie karnym, sic!), raczej należy uznać za rażąco niewystarczające.

W mojej opinii to postanowienie jest po prostu wadliwie tezowane w lexie - tezą podstawową jest oddalenie skargi ze względu na próbę obejścia przepisów niezasługujące "na aprobatę", i tym kontekście dalsze twierdzenia jako niemerytoryczne w istocie należy w ogóle pominąć.

Jeśli masz inne zdanie w kwestii merytorycznej to oczywiście chętnie podyskutuję jak uzasadnisz swoje ewentualne stanowisko.

Fakt, że w ogóe takie postanowienie jest wskazuje, że nie wszystkie urzędy kierują się literalnie 16a - niestety. Pozdrawiam.
Aleksander K.

Aleksander K. radca prawny,
starszy inspektor

Temat: Korekta deklaracji a art. 16a k.k.s.

Osobiście trzymam się literalnie przepisu. Wątpliwosci wg mnie może budzić jedynie fakt, że w praktyce wygląda to tak, że jeżeli w czasie kontroli podatkowej zostanie wykryty czyn np. będący przestępstwem skarbowym, można złożyć korektę deklaracji, wpłacić co trzeba i po sprawie. Natomiast w przypadkach gdzie czyny z k.k.s. nie są związane z prawidłowością deklaracji nie ma takiej możliwości i dana osoba podlega karze np. art. 56 par. 4.
Ale prawo jest prawem, ustawodawca przewidział możliwość składania korekt w ustawach podatkowych więc przepis może mi się niepodobać ale stosować go trzeba.

Masz rację, że sam fakt powołania się na komentarz nie wystarcza. Byłem po prostu ciekaw opinii na temat przepisu i orzeczenia.

Co do tego stosowania przepisu przez urzędy to chodziło mi o okres po tym postanowieniu SN. Przynajmniej nie słyszałem o innych przypadkach.

Pozdrawiam :)Aleksander Kasprzycki edytował(a) ten post dnia 05.06.09 o godzinie 13:56

Następna dyskusja:

System bezprzewodowy na pod...




Wyślij zaproszenie do