konto usunięte
Temat: medytacja Amitabhy
Praktyki Buddy Amitabhy należą do bardzo ważnych medytacji wadżrajany. Istnieje duża różnorodność praktyk związanych z Amitabhą zaczynając od krótkich medytacji po rozbudowane rytuały.
Praktyka medytacji Buddy Amitabhy jest kompletną ścieżką prowadzącą do stanu Buddy. Zanim jednak osiągniemy ten ostateczny cel, przynosi ona między innymi błogosławieństwo szybkiego oczyszczenia splamień i pogłębienia duchowego wglądu, a po śmierci prowadzi ona do odrodzenia w Czystej Krainie Dełaczen. Praktyki Amitabhy często wykonuje się też w intencji wyzwolenia tych, którzy właśnie znajdują się w stanie bardo. W Karma Kagyu praktyki Amitabhy związane są głównie z poziomem anuttarajoga tantr. Najczęściej praktykowaną w Karma Kagyu medytacją Amitabhy jest sadhana zwana "Sadhana czystej krainy Dełacien". Tekst tej sadhany jest tzw. termą umysłu odkrytą przez tertona Mindziura Dordże. Terma ta należy do tzw. przekazu Namcie "dharma przestrzeni". Terton Mindziur Dordże miał wiele wizji różnych aspektów buddhy, od których otrzymał szereg nauk. Wiele medytacji praktykowanych w Karma Kagyu pochodzi z wizji tego tertona np. guru joga II karmapy. Wspomniana tutaj sadhana Amitabhy pochodzi wprost od buddhy Amitabhy, który przekazał ją tertonowi Mindziurowi Dordże. Praktyka Amitabhy "Sadhana czystej krainy Dełacien" należy do anuttarajogatantry, do tantr ojcowskich. Niemniej podczas fazy powtarzania mantry stosuje się dodatkową wizualizację zwaną „kręgiem ognia”, która jest praktykowana zgodnie z tantrami matczynymi.
"Sadhana czystej Krainy Dełacien" jest kompletną i wszechstronną praktyką jidama Amitabhy. Jak każda praktyka jidama składa się ona z fazy stwarzania tyb. czierim i fazy doskonałości tyb. dzogrim. Ponadto zawiera ona takie elementy jak np.:
- praktyka dla zmarłych
- praktyka długiego życia związana z pięcioma dakiniami zwanymi „Pięć Szybkich”
- praktyka strażników czystej krainy Dełaczen tj. Szing Kionga i jego partnerki wraz z orszakiem.
- ganapudża zwana „Deszcz błogosławieństw”(ten element praktykuje się okazjonalnie np. w szczególne dni kalendarza księżycowego itp.)
Sadhana czystej Krainy Dełacien" jest to rozbudowana wersja praktyki Amitabhy, którą zazwyczaj praktykuje się na odosobnieniu lub okazjonalnie jako np. ganapudżę lub rytuał wykonywany w intencji zmarłych. Można ją również praktykować jako codzienną medytację jidama Amitabhy. Niemniej do codziennej praktyki stosowana jest krótka wersja sadhany Amitabhy, która jest wyciągiem z tekstu „Sadhany czystej krainy Dełaczen”.
Aby móc wykonywać praktykę sadhany Amitabhy(szczególnie jeśli ktoś chciałby praktykować ją jako jidama), konieczne jest otrzymanie wcześniej inicjacji skr. abhiszeka tyb. łang kur. Istnieją również proste formy medytacji Amitabhy, które nie wymagają przekazu.Paweł Włodarczyk edytował(a) ten post dnia 16.09.12 o godzinie 10:27