Marzena
Strzeszewska
romanista, byly
HRowiec, anglista
Temat: Technolodzy z zakresu technologii odlewnictwa poszukiwani...
Łączny koszt planowanej inwestycji oszacowano na 128 mln zł. W nowej odlewni żeliwa pracę znalazłoby ponad 200 osób, w tym wysoko kwalifikowana kadra z zakresu technologii odlewnictwa i IT. Ostateczna decyzja uzależniona jest od poziomu wsparcia ze strony instytucji krajowych i unijnych.Zakład Metalurgiczny elbląskiego oddziału spółki Alstom Power jest uznanym producentem wysoko przetworzonych staliwnych odlewów dla energetyki i przemysłu stoczniowego. Klienci zakładu to między innymi General Electric, Rolls-Royce, Siemens czy Hitachi.
Jeśli nowy obiekt powstanie, będzie specjalizować się w produkcji odlewów z żeliwa sferoidalnego o masach od 15 do 60 ton, a także odlewów staliwnych w przedziale 40-80 ton, głównie na potrzeby energetyki, w tym energetyki odnawialnej (elektrownie wiatrowe). Planowana roczna zdolność produkcyjna wyniesie ok. 6 000 ton odlewów rocznie.
Odlewnia będzie wyposażona w najnowocześniejsze urządzenia, do których należą elektryczne piece indukcyjne do topienia żeliwa, stacja sferoidyzacji żeliwa, system sporządzania, dystrybucji i regeneracji mas formierskich oraz piece do obróbki cieplnej. W możliwie najszerszym zakresie urządzenia będą wyposażone w nowoczesne systemy numerycznego sterowania. Ochrona środowiska zostanie zapewniona przez odpowiednie instalacje odpylające i wygłuszające.
Spółka ALSTOM Power zamierza wykorzystać współfinansowanie tej inwestycji za pomocą funduszy unijnych na lata 2007-2013 oraz swoje umiejscowienie w województwie warmińsko-mazurskim, preferencyjnym z punktu widzenia Polityki Spójności Unii Europejskiej.