Joanna Buczyńska

Joanna Buczyńska pracownik do spraw
kadr i płac

Temat: zakład pracy chronionej i obowiązki kadrowe

Witam serdecznie, Biuro Rachunkowe którym zajmuje sie kadrami i płacami bedzie miało klienta który jest ZPCH, a ja nawwet nie wiem co tam mamrobic i jak, czy kto,s moze mi jakoś łoptoligicznie powiedzieć jakie obowiazki inne niz zwykły zakład i jak sie rozlicza i z kim itp itd a moze jakieś pomoce naukowe w tym tamcie, Bardzo prosze o pomoc.

konto usunięte

Temat: zakład pracy chronionej i obowiązki kadrowe

Wiem że jak 6% twojej załogi to niepełnosprawni -nie musisz odprowadzać składek na PFRON.

konto usunięte

Temat: zakład pracy chronionej i obowiązki kadrowe

Jeżeli sprawdziłaś, czy pracodawca, który otrzymał status Zakładu Pracy Chronionej nadal utrzymuje warunki decyzji o nadaniu statusu, to poczytaj o tym, co przysługuje takim zakładom:

• dofinansowanie do pensji niepełnosprawnych pracowników z PFRON
• zwolnienie z podatków (z wyłączeniem podatku od gier, akcyzy, PTU, podatku dochodowego, cła, podatku od środków transportowych), z tym że: w przypadku podatków od nieruchomości, rolnego i leśnego zwolnienie następuje na zasadach określonych w przepisach odrębnych, zaś w przypadku podatku od czynności cywilnoprawnych – zwolnienie następuje, jeżeli czynność podlegająca opodatkowaniu pozostaje w bezpośrednim związku z prowadzeniem ZPCh;
• zwolnienie z opłat, z wyjątkiem opłaty skarbowej i opłat o charakterze sankcyjnym;
• dodatkowe wsparcie z PFRON:
o dofinansowanie w wysokości do 50% oprocentowania zaciągniętych kredytów bankowych pod warunkiem wykorzystania tych kredytów na cele związane z rehabilitacją zawodową i społeczną osób niepełnosprawnych;
o zwrot kosztów budowy lub rozbudowy obiektów i pomieszczeń zakładu z zastrzeżeniem, że są to wyłącznie dodatkowe koszty pracodawcy wynikające z zatrudnienia osób niepełnosprawnych.


Podstawa prawna
art. 28, 30, 31, 32 i 33 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011 r. nr 127, poz. 721 z późn. zmian),
rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2007 r.
w sprawie zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2007 r. Nr 245, poz. 1810 z późn. zm.).

Ustawa z dnia 27.08.1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm.)
Karol L.:
Wiem że jak 6% twojej załogi to niepełnosprawni -nie musisz odprowadzać składek na PFRON.

Do wnoszenia wpłat na PFRON zobowiązani są pracodawcy, u których stan zatrudnienia wynosi co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy i równocześnie nie osiągają minimum 6% wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych..

Dla publicznych i niepublicznych uczelni, wyższych szkół zawodowych, publicznych i niepublicznych szkół, zakładów kształcenia nauczycieli oraz placówek opiekuńczo-wychowawczych i resocjalizacyjnych wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych wynosi 2%.

Wpłat nie wnoszą pracodawcy, którzy osiągają wymagany minimum 6% wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych przy stanie zatrudnienia na poziomie 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy. Z obowiązku wnoszenia wpłat zwolnione są też publiczne i niepubliczne jednostki organizacyjne niedziałające w celu osiągnięcia zysku, których wyłącznym przedmiotem prowadzonej działalności jest rehabilitacja społeczna i lecznicza, edukacja osób niepełnosprawnych lub opieka nad osobami niepełnosprawnymi.

Obowiązek ten nie dotyczy również pracodawców prowadzących zakłady będące w likwidacji oraz te, co do których ogłoszono upadłość..
Joanna Buczyńska

Joanna Buczyńska pracownik do spraw
kadr i płac

Temat: zakład pracy chronionej i obowiązki kadrowe

dziękuję

Następna dyskusja:

zmiany w przepisach prawa p...




Wyślij zaproszenie do