Marta
Wijas
trener, psycholog,
coach.
Temat: Jak zostać trenerem???
Zgadzam się z tym, że ludzie bywają twardsi i samodzielniejsi, niż nam się wydaje. Uważam też, że dobrze wyszkolony coach krzywdy nie zrobi, bo wie, jaki jest obszar i zakres jego pracy.Zdecydowanie się również zgadzam, że czymś co nie jest coachingiem można zrobić krzywdę osobom, które potrzebują leczenia (czy to psychoterapii, czy pomocy psychiatrycznej).
Pytanie, które zawsze sobie zadaję, myśląc o osobach, które zabierają się do pracy z ludźmi, nie mając do tego żadnego przygotowania (psychologicznego, pedagogicznego, szkoły coachigu) brzmi: jak takie osoby odróżniają tych, którym mogliby zrobić krzywdę, czy którym potrzebny jest inny rodzaj pomocy?
To mnie zawsze nurtowało, jak słyszałam od coachów bez szkolenia w zakresie coachingu - że "z osobami, które wymagają terapii nie pracuję". Tylko, że wymaga to pewnej wiedzy, doświadczenia i wyczucia, żeby wiedzieć, kto potrzebuje innej formy pomocy :)
Jak w tej modlitwie: Boże daj mi cierpliwość, żebym pogodził się z tym, czego nie mogę zmienić, siłę, żebym zmieniał to co mogę zmienić i mądrość, żeby odróżnić jedno od drugiego.
To co, oprócz kompetencji do pracy coacha daje porządna szkoła coachingu, to także właśnie ta mądrość, żeby odróżnić jedno od drugiego :) Dlatego podpisuję się obiema rękami pod podejściem Michała B. do certyfikatów coachingowych :)
Pozdrawiam
Marta