Igor Pokorski

Igor Pokorski Product Manager

Temat: Materiały piankowe - piramidki

Materiały pochłaniające piankowe, które nie posiadają płaskiej powierzchni są szczególnie skuteczne w przypadku zmniejszania pogłosu w pomieszczeniach, ponieważ w ich przypadku dochodzi do zadziałania 3 zjawisk akustycznych:

1) Pierwsze to pochłanianie w wyniku otwartej struktury (porowatość).

Materiały porowate charakteryzują się strukturą homogeniczną, składającą się matrycy zawierającej małe komory wypełnione powietrzem, otwarte na zewnątrz.

Fala dźwiękowa padająca na materiał doprowadza do wibracji powietrza zawartego w porach: rozpraszanie energii dźwiękowej wywołanej zjawiskiem tarcia skutkuje pochłanianiem dźwięku w wyniku porowatości zwłaszcza w średnich i wysokich częstotliwościach.
2) Drugie zjawisko to dyfrakcja.
Fale dźwiękowe padające na powierzchnię panelu, który ma “piramidalny” kształt nie zostają po prostu odbite tak jak ma to miejsce w przypadku płaskich powierzchni, ale mogą zostać „złamane” na fale o mniejszej długości i skierowane w kierunkach, które nie są prostopadłe do płaskich powierzchni, zjawisko to powtarza się również w kolejnych odbiciach fali dźwiękowej.

W przypadku niektórych długości fali może również dojść do zjawiska interferencji w obszarze znajdującym się przy samym panelu, doprowadzając do powstania chaotycznej i przypadkowej aktywności akustycznej, co skutkuje rozpraszaniem również niskich częstotliwości.

3) Trzecia zasada, dzięki której panele o powierzchni innej niż płaska są bardziej efektywnie akustycznie ma charakter geometryczny.
Powierzchnia pochłaniająca zarówno w przypadku materiałów piramidalnych, pofalowanych lub innego typu jest po prostu większa niż w przypadku takiego samego panelu, ale o powierzchni płaskiej.

W pomieszczeniu uzyskuje się przyrost powierzchni pochłaniających w porównaniu z takim samym pomieszczeniu zaizolowanym tylko przy pomocy płaskich paneli.