Mieczysław Obiedziński

Mieczysław Obiedziński Dyrektor operacyjny,
Auditor wiodący TÜV
SÜD MS

Temat: Wdrażanie Normy ISO 22000

Dużo przedsiebiorstw rezygnuje z wdrażania ISO 22000 na rzecz ISO 9001+HACCP?

Co myślicie na ten temat?

Temat: Wdrażanie Normy ISO 22000

Ale HACCP wg jakiego standardu? Bo troche nie łapię:)
Skoro wdraża HACCP to pewnie wg ISO 22000, bo innej możliwości już raczej nie ma (może oprócz Codex Alimentarius)
Krzysztof Wujko

Krzysztof Wujko Zastępca Kierownika
Produkcji

Temat: Wdrażanie Normy ISO 22000

"Dużo przedsiebiorstw rezygnuje z wdrażania ISO 22000 na rzecz ISO 9001+HACCP?
Co myślicie na ten temat?"

"Ale HACCP wg jakiego standardu? Bo troche nie łapię:)
Skoro wdraża HACCP to pewnie wg ISO 22000, bo innej możliwości już raczej nie ma (może oprócz Codex Alimentarius)"

Witam
Zapewne autor pierwszego postu jest synem wykładowcy i bratem Agnieszki. Czy dobrze się domyślam…? :)
Przedsiębiorca nie jest zobligowany do certyfikowania HACCP. ISO 22000 może się sprawdzać wyłącznie w jednym przypadku. Gdy będą je honorowali wszyscy odbiorcy, nie oczekując przy tym certyfikatów na zgodność z IFS, BRC itd. Co w dzisiejszych czasach przyniesie przedsiębiorcy wdrożenie i certyfikowanie ISO 22000? Nie zgodzę się również że HACCP trzeba wdrażać zgodnie z określonym standardem. Przedsiębiorcę nikt do tego nie obliguje. Najważniejsze by HACCP był oparty na rzetelnie przeprowadzonej analizie zagrożeń, był wdrożony, monitorowany i przeglądany… najważniejsze jest by spełniał swoje zadanie i nie istniał wyłącznie „na papierze” jak to widziałem w niejednej firmie. Liczy się efekt a nie metoda…
Zarówno ISO 22000, wymagania IFS, BRC, jak i wymagania na rynek USA mają wiele wspólnych zagadnień, jednak jak zawsze diabeł tkwi w szczegółach, tak więc o wiele bardziej opłacalne jest zamiast wdrożenia oraz uzyskania jednego certyfikatu zgodnego z ISO 22000, wdrożenie sytemu HACCP który nie byłby certyfikowany lecz obejmował by wszystkie wymagania zgodne zarówno z Codex Alimentarius, ISO 22000 jak i IFS, BRC itp.
Moim zdaniem większość przedsiębiorców bierze pod uwagę podobne aspekty podejmując decyzję odnośnie certyfikowania ISO 22000. Bądźmy szczerzy, miło jest zapewne posiadać na etykiecie informację o certyfikowanym ISO 22000 lecz przede wszystkim liczy się rachunek zysków i strat.

Temat: Wdrażanie Normy ISO 22000

Zgadzam się, że HACCP nie musi być wdrażany zgodnie z ISO 22000 i najważniesze jest, aby spełniał swoje zadanie, czyli ograniczał zagrożenia, a nie istniał tylko na papierze. Nie wyraziłem się precyzyjnie.
Miałem na myśli wdrożenie HACCP, które kończy się certyfikatem. Do tej pory było możliwe wdrażanie i certyfikowanie systemu zgodnie z normą duńską, holenderską, Codex Alimntarius itp. I jest precież sporo przedsiębiorców, którzy posiadają wdrożony i certyfikowany system HACCP wg tych standardów. A teraz większość (nie wiem czy wszystkie) firm certyfikujących nie będzie certyfikować ze snandardami krajowymi, a tylko i wyłącznie na zgodność systemu HACCP z normą ISO 22000.
Tak więc, jeśli nasi dostawcy będą oczekiwali od nas potwierdzonego certyfikatem systemu HACCP funkcjonującego w przedsiębiorstwie, to chcąc sprostać tym oczekiwaniom będziemy musieli wdrożyć i certyfikować system zgodny z ISO 22000. Idea certyfikacji sprowadza się do tego, aby nasz system był bardziej wiarygodny i potwierdzony przez niezależną jedostkę.

Nie zgodzę się też, że firmy będą odchodziły od certyfikowania HACCP wg ISO 22000, a pozostawały system tylko w pstaci ISO 9001 + HACCP (rozumiem, że HACCP w wersji niecertyfikowanej).
Liczy się rachunek zysków i strat - zgoda. Ale to właśnie zyski z utrzymania klientów oczekujących od nas CERTYFIKOWANEGO systemu HACCP deczdowały o jego dotychczasowej certyfikacji. Tak też chyba będzie w przypadku certyfikacji zgodnie z ISO 22000.

Temat: Wdrażanie Normy ISO 22000

Sylwester Wilczek:
Tak więc, jeśli nasi dostawcy będą oczekiwali od nas potwierdzonego certyfikatem systemu HACCP

Oczywiście nie dostawcy a odbiorcy:)
Krzysztof Wujko

Krzysztof Wujko Zastępca Kierownika
Produkcji

Temat: Wdrażanie Normy ISO 22000

Sylwester Wilczek:
Sylwester Wilczek:
Tak więc, jeśli nasi dostawcy będą oczekiwali od nas potwierdzonego certyfikatem systemu HACCP

Oczywiście nie dostawcy a odbiorcy:)


Trafne spostrzeżenie :)))))

Temat: Wdrażanie Normy ISO 22000

Na uczelni w Holandii, gdzie studiuję Food Safety, mialam case study, podczas którego jednym z moich zadań było przekonanie producenta mleka w proszku dla niemowląt do ISO 22 000 zamiast HACCP i ISO 9001. Znalazłam duzo "teoretycznych" argumentów (głównie na stronach promujących ISO 22 000).

Potem mielismy spotkanie z ludzmi od risk analysis z Unilevera w Rotterdamie. Poprosiłam ich O ustosunkowanie się do mojego problemu i opinię. Powiedzieli mi, że jeśli zakład posiada ISO 9001 i HACCP, nie ma najmniejszego sensu wprowadzanie ISO 22 000, oni na pewno tego nie zamierzają zrobić w Unileverze...

Temat: Wdrażanie Normy ISO 22000

A podali może jakieś konkretne powody dla których takie rozwiązanie jest bezsensowne?:)

Pozdrawiam

Temat: Wdrażanie Normy ISO 22000

Jak spytalam o powody, bo rowniez bylam zdziwiona, ze taka firma nie chce ISO 22 000, a tyle sie przeciez naczytalam o samych zaletach (oczywiscie na stronach ktore maja interes w tym), powiedzieli mi, ze:
-ISO 9001 i HACCP dobrze skonstrulowany wystarczajaco zapewnia bezpieczenstwo, ISO 22 000 jest tylko niepotrzebnym wydawaniem kasy, koszty przewyzszaja zyski i w ogole nawet nie biora tego pod uwage.

Temat: Wdrażanie Normy ISO 22000

Cała tajemnica może tkwić w tym, że Unilever z tego co wiem ma wdrożone i certyfikowane standardy BRC i IFS (przynajmniej w Polsce), a one po pierwsze są bardziej restrykcyjne w swoim podejściu do zapewnienia bezpieczeństwa żywności niż ISO 22000 i po drugie certyfikacja wg tych standardów to nie to samo co certyfikacja np. wg normy duńskiej czy Codex Alimentarius, na które to standardy firmy certyfikacyjne będą wydawać certyfikat ale już bez akredytacji.
Mieczysław Obiedziński

Mieczysław Obiedziński Dyrektor operacyjny,
Auditor wiodący TÜV
SÜD MS

Temat: Wdrażanie Normy ISO 22000

Z mojego punktu widzenia ISO 22000 zyskuje popularność(chęć lub przymus wdrożenia) w firmach opakowaniowych, logistycznych... pobocznych, związanych z przemysłem spożywczym.

Zgadzam się z Panem Sylwestrem w zakresie IFS/BRC. Tutaj mamy konkretne wymagania i konkretny wytyczne do audytowania. Mamy pewność w zakresie powtarzalności audytu oraz jego ewaluacji.

Następna dyskusja:

Wdrażanie ISO 22000




Wyślij zaproszenie do