Temat: Wdrażanie Normy ISO 22000
"Dużo przedsiebiorstw rezygnuje z wdrażania ISO 22000 na rzecz ISO 9001+HACCP?
Co myślicie na ten temat?"
"Ale HACCP wg jakiego standardu? Bo troche nie łapię:)
Skoro wdraża HACCP to pewnie wg ISO 22000, bo innej możliwości już raczej nie ma (może oprócz Codex Alimentarius)"
Witam
Zapewne autor pierwszego postu jest synem wykładowcy i bratem Agnieszki. Czy dobrze się domyślam…? :)
Przedsiębiorca nie jest zobligowany do certyfikowania HACCP. ISO 22000 może się sprawdzać wyłącznie w jednym przypadku. Gdy będą je honorowali wszyscy odbiorcy, nie oczekując przy tym certyfikatów na zgodność z IFS, BRC itd. Co w dzisiejszych czasach przyniesie przedsiębiorcy wdrożenie i certyfikowanie ISO 22000? Nie zgodzę się również że HACCP trzeba wdrażać zgodnie z określonym standardem. Przedsiębiorcę nikt do tego nie obliguje. Najważniejsze by HACCP był oparty na rzetelnie przeprowadzonej analizie zagrożeń, był wdrożony, monitorowany i przeglądany… najważniejsze jest by spełniał swoje zadanie i nie istniał wyłącznie „na papierze” jak to widziałem w niejednej firmie. Liczy się efekt a nie metoda…
Zarówno ISO 22000, wymagania IFS, BRC, jak i wymagania na rynek USA mają wiele wspólnych zagadnień, jednak jak zawsze diabeł tkwi w szczegółach, tak więc o wiele bardziej opłacalne jest zamiast wdrożenia oraz uzyskania jednego certyfikatu zgodnego z ISO 22000, wdrożenie sytemu HACCP który nie byłby certyfikowany lecz obejmował by wszystkie wymagania zgodne zarówno z Codex Alimentarius, ISO 22000 jak i IFS, BRC itp.
Moim zdaniem większość przedsiębiorców bierze pod uwagę podobne aspekty podejmując decyzję odnośnie certyfikowania ISO 22000. Bądźmy szczerzy, miło jest zapewne posiadać na etykiecie informację o certyfikowanym ISO 22000 lecz przede wszystkim liczy się rachunek zysków i strat.