konto usunięte

Temat: O sukcesie i przedsiębiorczości…

„Talent jest jak kawałek szlachetnego, ale surowego metalu;
dopiero silna praca go obrobi i wartość mu wielką nadaje.”
Stanisław Staszic




Kilka lat temu były prowadzone badania dotyczące przyczyn osiągnięcia sukcesu przez menedżerów dużych polskich przedsiębiorstw. Jednym z najciekawszych efektów badania jest wskazanie przez ankietowanych PRZEDSIĘBIORCZOŚCI jako cechy charakteryzującej osobę odnoszącej sukces (80% badanych!). Cecha ta daleko w tyle zostawiła komunikatywność, czy brak granic finansowych.
Żeby badania te przydały się do wyciągnięcia bardziej przyziemnych wniosków dla zwykłych (lub niezwykłych) zjadaczy chleba, należy rozpocząć od pewnych ustaleń definicyjnych. Za sukces, dla potrzeb artykułu, uznaje osiągnięcie zadowalającej pozycji zawodowej, wiążącej się z uzyskaniem bezpieczeństwa finansowego dla siebie i rodziny. Przedsiębiorczość jest natomiast postawą charakteryzującą się skłonnością do podejmowania inicjatyw, dynamizmem, pomysłowością .
Z definicji można więc wywnioskować, że trzy powyższe czynniki mogą warunkować w najwyższym stopniu osiągnięcie sukcesu. Warto podkreślić, że mówimy w tej chwili wyłącznie o cechach osobowości i skłonnościach danej osoby, a nie bierzemy pod uwagę jej zasobów finansowych, branży, pozycji, możliwości, czy innych warunków. Warto jednak zagłębić się w tematykę przedsiębiorczości i opisać nieco dokładniej skłonności, które z niej wynikają:

• Skłonność do podejmowania inicjatyw, można rozumieć jako szeroko pojętą aktywność społeczno-ekonomiczną na wielu polach. Jest to także zdolność do wyszukiwania i angażowania się w działania mogące przynieść pozytywne efekty.
• Dynamizm jest postawą charakteryzującą się energicznym działaniem, ruchliwością. Żeby odróżnić tą cechę od poprzedniej można uznać, iż skłonność do podejmowania inicjatyw to nastawienie na działanie, a dynamizm charakteryzuje już samo działanie.
• Pomysłowość (kreatywność) to umiejętność odnajdywania nowatorskich rozwiązań, wychodzenie poza schematy myślowe i skłonność do szukania coraz to nowych sposobów wyjaśniania zjawisk.

Myślę, że w dobrym pomysłem na wyszukiwanie dróg rozwoju jest rozgryzanie często używanych sloganów. Rozłożenie na mniejsze czynniki „sukcesu”, czy „przedsiębiorczości”, może skutkować lepszym ich zrozumieniem.
Drodzy ludzie sukcesu (i Ci czekający na sukces) pracujcie nad swoją przedsiębiorczością i nad jej każdymi aspektami.

Zapraszam do dyskusji na temat powiązania sukcesu i przedsiębiorczości.

Źródła:

Sukces Menedżera - http://globaleconomy.pl – dostęp: 19.01.2011
Definicja przedsiębiorczości według biura obsługi inicjatyw europejskich http://boie.pl - dostęp: 19.01.2011