Temat: Pary z dużą różnicą wieku... Czy mogą być szczęśliwe ??
Dariusz R.:
Uczucie nie pyta o metrykę, zwłaszcza w czasach rozluźnienia obyczajowego, gdy pary z dużą różnicą wieku stały się zjawiskiem, które nie budzi już sensacji.
Co jest powodem, że ludzie, których dzieli, a może łączy, wiele lat różnicy między datą urodzenia, dobierają się w pary, zawierają małżeństwa, nierzadko mają potomstwo... ?
Czy takie związki mogą przetrwać życiowe zakręty i burze, wbrew opiniom otoczenia ..? Czy takie pary mają większą zdolność stworzyć silne, uczuciowe więzi ...?? Czy mogą być naprawdę szczęśliwe..???
Zapraszam do wymiany poglądów, może doświadczeń... :) A myślą przewodnią niech będzie cytat z Ks. Przysłów 30:18-19 (Biblia Tysiąclecia).
Trzech rzeczy pojąć nie mogę, a czterech nie znam: drogi orła po niebie, drogi węża po skale, drogi okrętu po morzu, drogi mężczyzny u młodej kobiety.
dobry wieczór,
to ja zapraszam do najnowszego tekstu na ten temat, na moim blogu http://PochwalaWartosci.pl
Pochwała miłości: dojrzała kobieta spotyka się z młodym chłopakiem...
Nikogo nie dziwi, gdy mężczyzna wiąże się ze znacznie młodszą od siebie partnerką. Ale kiedy dojrzała kobieta odważy się pokazać z młodym chłopakiem u boku, natychmiast wywołuje komentarze: chodzi jej tylko o sex, to się nie może udać. Może! - twierdzą psychologowie.
Psychologowie twierdzą, że związek z młodszym mężczyzną to dla dojrzałej kobiety szansa na życie, które ma zupełnie nową jakość. Taka partnerka wnosi do niego nową jakość, bezcenne doświadczenie, umie wyeksponować swoje atuty, ale także omijać miłosne pułapki młodszych rówieśniczek. Właśnie przy młodym, zakochanym człowieku łatwiej jej się otworzyć, podjąć emocjonalne ryzyko – nie działa już pod presją społeczną, że to ostatni dzwonek itd. itp. chodzi jej wyłącznie o miłość, poczucie akceptacji, spontanicznego uwielbienia, adoracji…
W związki z młodszymi mężczyznami angażują się nie tylko kobiety pewne siebie. Podkreślają, że mężczyźni kochają je właśnie za to, jakie są – twierdzą psychologowie. Taki układ, wbrew pozorom, wzmacnia pozycję kobiety w związku.
Zazdrość, emocjonalne ryzyko, on, ona, młodsi rówieśnicy, reszta świata? Zastanówmy się, czy traktujemy partnera jako swoją własność, której trzeba pilnie strzec, czy też potrafimy sobie ufać, dojrzale szanując nawzajem swoją wolność i rozsądnie wyznaczając jej granice. Okazywanie zazdrości osłabia naszą pozycję w związku, oznacza, że czujemy się niedowartościowani.
Podstawą są uczciwość, siła uczucia i pewność siebie. Jeśli para nie będzie się siebie wstydzić, to środowisko prędzej czy później przywyknie, a nawet zacznie jej kibicować. Nie tylko utoruje drogę innym nietypowym związkom, ale też być może stanie się przykładem dla typowych związków, że warto się wzajemnie wspierać – podsumowuje dr Długołęcka, edukatorka seksualna...
O tym, na jakie przeszkody trzeba uważać, aby taki związek mógł przetrwać, przeczytacie w kwietniowym numerze PANI, 2013, lub pisząc do mnie na adres jaroslav@pochwalawartosci.pl
Tekst pochodzi z mojego bloga
http://PochwalaWartosci.pl