Karolina Grot

Karolina Grot Koordynator
Projektów/Badacz,
Instytut Spraw
Publicznych

Temat: 27.11. - Spotkanie ze słoweńskim obrońcą praw człowieka –...

Amnesty International serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych na niecodzienne spotkanie, które odbędzie się 27 listopada (czwartek), o godzinie 18:30, w sali 203 na Wydziale Dziennikarstwa UW (ul. Nowy Świat 69). Naszymi gośćmi będą dwie wyjątkowe postacie ze świata praw człowieka – Słoweniec Tomo Kriznar oraz Suleiman Jamous z Darfuru.

Tomo Kriznar jest słoweńskim podróżnikiem i działaczem, byłym wysłannikiem rządu Słowenii do Darfuru. Zasłynął m.in. swoją akcją “Rowerem po Tybecie” oraz filmem dokumentalnym własnego autorstwa - “Dar Fur war for water”, opowiadającym o kulisach konfliktu w Sudanie.

Suleiman Jamous to jeden z prawdziwych bohaterów wybijających się ze świata zaciętego konfliktu, toczącego się w Darfurze nieprzerwanie od 5 lat. Jako naczelny koordynator ds. humanitaryzmu w ruchach oporu, uczynił więcej niż ktokolwiek inny, aby umożliwić ruchom humanitarnym niesienie pomocy i dotarcie do dziesiątek tysięcy Darfurczyków, którzy w innym przypadku musieliby zamieszkać w obozach dla przymusowo przesiedlonych. Mimo, że jest postacią politycznie zaangażowaną (humanitarian officer w opozycyjnym Sudan Liberation Army), to cieszy się zaufaniem i szacunkiem dowódców wojskowych wszystkich opcji politycznych.

Konflikt w Darfurze to jeden z najzacieklejszych i najstraszniejszych
toczących się obecnie na świecie konfliktów. Trwające od 5 lat walki między arabskimi koczownikami a czarną ludnością osiadłą pochłonęły już ponad 300 tysięcy ofiar i zmusiły ponad 2 miliony ludzi do opuszczenia swoich domów.

Uciekli na pustynię lub do przepełnionych obozów. Rząd Sudanu udaje, że nie uczestniczy w tym konflikcie, tymczasem wspiera atakami z powietrza dokonujących grabieży i zbrodni wojennych Dżandżawidów. Broń w rejon konfliktu dostarczają Chiny i Rosja. Niektóre regiony Darfuru są tak niebezpieczne, że nie dociera tam żadna pomoc humanitarna.

O powadze problemu świadczą słowa Tawandy Hondora, zastępczyni dyrektora programu Amnesty International ds. Afryki: „Deklaracje to nie wszystko. Ludność Darfuru zbyt długo czeka na bezpieczeństwo i sprawiedliwość - w celu zapewnienia tego mieszkańcom regionu społeczność międzynarodowa nie zrobiła prawie nic i nadszedł czas by w końcu podjęła działania”
W czasie spotkania obaj goście opowiedzą o swojej działalności, a także odpowiedzą na wszelkie pytania. Wyświetlony zostanie również dokument “Dar Fur war for water”, autorstwa Tomo Kriznara.

Serdecznie zapraszamy!