Maciej G.

Maciej G. Projektant /
Programista, Famor
S.A.

Temat: Układy FPGA/CPLD z przetwornikiem analogowo-cyfrowym

Witam wszystkich,

czy moglibyście polecić jakiś układ uruchomieniowy FPGA (preferowany Xilinx) z przetwornikiem analogowo-cyfrowym ADC (przetwornik nie musi być szybki - ma służyć do pomiaru prądu płynącego przez silnik DC. Użyty przeze mnie mostek MOSFET ma wyjście napięciowe proporcjonalne do płynącego przez silnik prądu.

Posiadam układ "Maximator" oparty na FPGA MAX10 (Altera/Intel). Oto link do tego zestawu:

https://kamami.pl/zestawy-uruchomieniowe/560281-maximat...

Ale docelowy układ chciałbym zrobić na FPGA Xilinxa (osobiste preferencje - bardziej pasuje mi środowisko "ISE Webpack" Xilinxa od "QUARTUS Prime Lite" Altery)

Znalazłem takie zestawy oparte na FPGA Xilinxa:

https://kamami.pl/zestawy-uruchomieniowe/562400-digilen...

https://kamami.pl/zestawy-uruchomieniowe/562401-digilen...

Może macie jakieś propozycje układów z niższej półki cenowej.

Czy macie jakieś doświadczenia praktyczne z wykorzystaniem przetwornika ADC z układami Xilinxa i Altery (może jakieś porównanie)

Z góry dziękuję za podzielenie się doświadczeniem
i pozdrawiam.
Jakub Tyburski

Jakub Tyburski Asystent dydaktyczny
- Wojskowa Akademia
Techniczna w War...

Temat: Układy FPGA/CPLD z przetwornikiem analogowo-cyfrowym

Z tego co pamiętam korzystasz z zestawu Elbert V2. Jeśli tak to myślę, że to wystarczy: https://github.com/numato/samplecode/tree/master/FPGA/E..., a zwłaszcza kod zawarty tu: https://github.com/numato/samplecode/blob/master/FPGA/E... (co prawda to Verilog, ale konstrukcje w praktyce te same, więc nie powinno być problemu z przełożeniem tego na VHDL-a, zwłaszcza, że ten kod jest wyjątkowo prosty). Czyli krótko mówiąc: kupujesz prosty moduł ADC za ledwo 30 dolarów co wyjdzie 100 zł z kawałkiem, podpinasz pod Elberta i masz pozamiatane za taniochę, nie musząc kupować odrębnego, drugiego zestawu :) I już :) Oczywiście ten pomysł można przenieść również pod inne płytki, nie tylko twego Elberta :) A o złącza SMA się nie martw - w końcu wtyki pod to łatwo kupić, a przejściówki można albo znaleźć, albo od biedy samemu zlutować :)Ten post został edytowany przez Autora dnia 14.09.17 o godzinie 22:01
Jakub Tyburski

Jakub Tyburski Asystent dydaktyczny
- Wojskowa Akademia
Techniczna w War...

Temat: Układy FPGA/CPLD z przetwornikiem analogowo-cyfrowym

Co do doświadczenia - ja co prawda bardziej w Alterze siedzę, ale generalnie jest tak, że przetworniki ADC to są trojakiego rodzaju jeśli chodzi ogólnie o FPGA:

1) "Gotowce" jak to określam czyli są zrobione tak, aby można było czy to w Alterze czy to w Xilinxie od razu użyć gotowych IP Core-ów i tylko podłączyć całość do twego projektowanego układu. Tak jest właśnie w MAXimatorze choćby czy w tych zestawach co pokazałeś. Nic tylko stworzyć czy to w Quartusie czy w Vivado projekt, poszukać IP Core-a odpowiedniego i pozamiatane.

2) "SPI-owce" czyli przetworniki, do których obsługi implementować musisz SPI - generalnie roboty z tym nie jest dużo, ale trzeba popatrzeć w dokumentacje przetworników, bo są takie, że zawierają 3 wyprowadzenia zamiast wszystkich 4, czyli nie musisz żadnych rejestrów ustawiać i innych pierdół - jedynie bit po bicie wartości sczytujesz, ale są i takie, że mają 4 wyprowadzenia i rejestry trza poustawiać, wysyłając stosowne komendy.

3) "Bezpośredniaki" czyli to co ci pokazałem w linkach, tj. moduły które od razu ci dają na każdym zboczu zegara spróbkowane wartości - najprostsze, ale zarazem rzadsze do osiągnięcia.

Najczęściej występujące to oczywiście "gotowce", ale to na tych oficjalniejszych płytkach, ala to co pokazałeś od Digilenta i "SPI-owce", które występują w "mniej oficjalnych" płytkach jak np tu: https://www.scarabhardware.com/product/preorder-minispa.... Jak się domyślasz najfajniejsze jest to pierwsze, ale płytki do tego są w końcu drogie, natomiast to drugie tańsze rzecz jasna, ale jak to w przypadku takich "mniej oficjalnych" płytek jest mniejsze wsparcie (generalnie chodzi o programowanie bo np: są stosowane układy FTDI i trzeba odrębnych programów do ładowania kodu do pamięci zestawu - ale to szczegół). Co do porównania Xilinxa i Altery w przypadku przetworników - różnicy nie widać - wiadome, że będzie to się różniło może parametrami, ale pod względem implementacyjnym to jest to samo. Kwestia jedynie co kto lubi i jaką drogę chce obrać. Tyle :)Ten post został edytowany przez Autora dnia 14.09.17 o godzinie 21:50

Następna dyskusja:

Sterownik rolet na CPLD/FPGA




Wyślij zaproszenie do