konto usunięte

Temat: Narzędzia do symulacji

Jak to już założyciel wspomniał na grupach Verilog i VHDL, ktoś musi zacząć, wygląda na to że tym razem zacznę ja :)

Wątek na rozgrzewkę, myślę że w miarę rozwoju grupy, różne narzędzia doczekają się oddzielnych wątków.

Jakich narzędzi używacie do symulacji modeli opisanych w językach HDL, jak je pokrótce oceniacie, co byście chcieli w nich ewentualnie zmienić (bo wiadomo, że w przyrodzie nie ma ideałów - to nie świat idei Platona ;))?

Jak to już wspomniałem, obecnie głównie QuestaSim/ModelSim Mentora, ze względu na szybkość symulacji (a w niektórych przypadkach również kompilacji), która Acive'a/Rivierę od Aldeca bije na głowę.
Czasami Active/Riviera, kiedyś NC-Sim od Cadence'a.

ModelSim to świetny symulator, ale denerwuje mnie w nim odrobinę GUI stworzone w Tk, choć w miarę przyzwyczajenia coraz mniej. Z kolei narzędzia od Aldeca mają świetne i funkcjonalne GUI, ale... o jednym "ale" już wspomniałem, drugie "ale" to niezbyt przychylne opinie jeśli chodzi o wiarygodność symulacji dużych projektów.
Ostatni z wymienionych jest chyba najtrudniejszym do opanowania, ciężko się w nim odnaleźć, więc najlepiej używać go w trybie wsadowym ;] Musze wspomnieć o jednym fajnym patencie SimVision (graficzne środowisko NC-Sima) - mianowicie uchwyty na końcach paska przewijania okna waveform, pozwalające za ich pomocą zmieniać skalę przebiegów - super sprawa :)

A jak to wygląda u Was?

konto usunięte

Temat: Narzędzia do symulacji

Ja jak już również pisałem korzystam z ModelSim'a Mentora, zdecydowanie zgadzam się z mało przyjaznym GUI ale to już jest taka trochę cecha produktów Mentora (Precision, IC Station, ...) że GUI nie należy do tych z rodzaju 'User-Friendly'. Jednak narzędzie jest na tyle skuteczne, że po krótkim czasie trzeba się do niego przyzwyczaić. Nie mam niestety doświadczenia z produktami Aldeca i Cadence'a.
Marcin Bońka

Marcin Bońka Programista, Neubloc
Polska Sp. z o.o.

Temat: Narzędzia do symulacji

No coz, mialem mozliwosc popracowania w roznych produktach i moje spostrzezenia sa mniej wiecej takie:
- Active-HDL - Aldec - to dosc wiekowy symulator, w ktorym GUI jest mocno rozbudowane (choc nie wiem, czy potrzebnie), zle mi sie na tym pracowalo z jednego powodu - koniecznosc zakladania projektow, jak dostalem wiekszy projekt do sprawdzenia, dodawanie np. 100 plikow bylo dluuuga zabawa
- Riviera - Aldec - tu jest juz lepiej, multiplatformowa aplikacja, GUI napisane w Qt, troche lepszy symulator, podobny do tego z Active'a (+ drugi, SLP, dzialajacy podobnie jak VCS z Synopsys'a, tzn. kompiluje kod HDL do postaci wykonywalnej przez komputer)
- ModelSim - Mentor - nie jest zle, GUI mnie interesuje tylko, gdy musze zobaczyc wyniki symulacji
- VCS - Synopsys - bardzo dobry symulator Veilog'a (zreszta firma ta ma jakies 80% runku przy symulacji ASIC'ow), dobrze rozwiazany i szybki
- NC-Sim - Cadence - bardzo dobry symulator, choc z linii polecen czasem trudno sie polapac co i jak zrobic

Co do wiarygodnosci symulacji Aldec'owych tooli: co prawda juz od ponad 2,5 roku nie pracuje w Aldec'u, ale jak odchodzilem, to nie bylo tak zle. Moze demonami szybkosci nie sa, ale dokladnosc i wiarygodnosc symulacji mieli porownywalna do ModelSim'a. Nie wiem, jak jest teraz.

konto usunięte

Temat: Narzędzia do symulacji

Zakładanie projektu w Activie można zrobić skryptem TCL'owm. Największy problem to stworzenie listy plików, ale to również można zrobić automatycznie :) Mam sobie swój skrypcik, który rekurencyjnie przeszukuje wszystkie podkatalogi głównego folderu źródeł i przy odrobinie wprawy w posługiwaniu się edytorem :D stworzenie listy plików źródłowych nawet dużego projektu zajmuje chwilę.
Marcin Bońka

Marcin Bońka Programista, Neubloc
Polska Sp. z o.o.

Temat: Narzędzia do symulacji

Pytanie do narzedzi, czy ktos mial mozliwosc popracowania na narzedziach pod system Linux ? Co prawda mam w pracy ModelSim'a, ale mysle o czyms jeszcze innym, mozecie cos polecic ?

Ciekawe jak na tym polu wypadaja narzedzia typu opensource (pewnie niespecjalnie, ale moze o czyms nie wiem).

konto usunięte

Temat: Narzędzia do symulacji

Myślę, że to ciekawy temat na nowy wątek. Osobiście pracowałem pod linuksem na ModelSimie i NC-Simie, ale głównie były to testy odpalane automatycznie w trybie wsadowym za pomocą skryptów shelowych.

Aktualnie jestem na etapie poznawania programu iVerilog. Bardzo ciekawa sprawa.

http://www.icarus.com/eda/verilog

Jak będę miał z tym więcej doświadczenia, to napewno coś tu o tym napiszę.
Prócz tego wiem o pakiecie gEDA

http://www.geda.seul.org

ale jak dotąd nie miałem czasu się mu przyjrzeć.Paweł Duc edytował(a) ten post dnia 12.06.08 o godzinie 12:29
Łukasz T.

Łukasz T. Software Engineer,
Intel

Temat: Narzędzia do symulacji

Marcin Bońka:
Pytanie do narzedzi, czy ktos mial mozliwosc popracowania na narzedziach pod system Linux ? Co prawda mam w pracy ModelSim'a, ale mysle o czyms jeszcze innym, mozecie cos polecic ?

Ciekawe jak na tym polu wypadaja narzedzia typu opensource (pewnie niespecjalnie, ale moze o czyms nie wiem).

Jeśli chodzi o narzędzia opensource, to jest raczej średnio, szczególnie jeśli chodzi o symulatory VHDL - jedyny jaki znam to gHDL i niestety nigdy nie udało mi się skłonić go do współpracy.

Troszkę lepiej wygląda sytuacja z Verilogiem - oprócz wspomnianego Icarus Veriloga istnieje jeszcze GPL Cver (pewna niespodzianka dla mnie, gdyż znalazłem go dosłownie przed chwilą).

A, przypomniałem sobie jeszcze, że pakiet CAD Alliance zawierał (między innymi) symulator VHDL.

Także narzędzi (o których wiem) jest w sumie sztuk 4. Dobrą wiadomością jest to, że są to narzędzia sprawdzone (może poza gHDL). Cver początkowo był narzędziem komercyjnym (jak można wyczytać na stronie producenta), Icarus jest ZTCW wykorzystywany z powodzeniem w projekcie Open Graphics, natomiast pakiet Alliance był używany głównie do projektów badawczych. Ciekaw jestem jednak, jak wypadają pod względem szybkości działania i dokładności w porównaniu do narzędzi komercyjnych - sam nigdy nie miałem czasu ani nawet możliwości żeby takie porównanie wykonać.

konto usunięte

Temat: Narzędzia do symulacji

Jeżeli chodzi o porównanie szybkości, to jak dotąd mam jedno doświadczenie w tym zakresie. Mianowicie, prosty test bench stosunkowo niewielkiego modułu, symulowany na Icarusie i QuestaSim Mentora. Wynik: ok. 10x szybciej pod Questą :) Nie wyobrażam sobie robienia czegoś większego na Icarusie.Paweł Duc edytował(a) ten post dnia 17.09.08 o godzinie 19:55

Następna dyskusja:

Targetowanie i personalizac...




Wyślij zaproszenie do