Temat: gry związane z zarządzaniem czasem
Mam pewien pomysł na ćwiczenie, które mogłoby spełniać te warunki. Nie jest przećwiczone, wpadłem na niego dzisiaj rano gdy autobus stał w korku, mam nadzieję, że będzie oryginalne. Moim skromnym zdaniem dość ciekwe i dość łatwe do przeprowadzenia. Pokazuje jak łatwo jest generować duże ilości informacji, które potem mogą stanowić problem.
Wyobraźmy sobie grupę 5 osób. Rozdajesz im niewielkie karteczki, dla każdego po 8. Ich zadaniem jest napisanie na katrce imienia osoby do której wysyłają "maila", swojego imienia i zawarcie w nim jakieś informacji. Następnie "maile" zostają wysłane. Wówczas zadaniem uczestników jest odpowiedzieć na nie za pomocą następnej karteczki. Wówczas znowu następuje przesłanie "maili".
Wówczas następuje podsumowanie ćwiczenia. Sprawdzamy ile "maili" zostało wygenerowanych w jego trakcie.
Przyjrzyjmy się:
5 osób
1 "mail" do każdej z osób
1 odpowiedź na każdego z "maili"
40 "maili" wygenerowanych w trakcie procesu
Jeśli przyjmiemy, że czytanie "maila" i pisanie na niego odpowiedzi zajmuje średnio 2 minuty, wówczas grupa wygenerowała właśnie ilość "maili" na sumarycznie 1 godzinę i 20 minut pracy, która już wiąże się z konkretnymi kosztami. Można łatwo pokazać ich ilość kładąć wszystkie wykorzystane karteczki jedna przy drugiej w jednym miejscu.
UWAGI:
1. Powyżej nie ma opisanego tematu "maili". Pozostawiam go Twojej inwencji, jeśli oczywiście zdecydujesz się wykorzystać powyższy pomysł. W sumie im mniej skomplikowany tym mniej czasu zajmie ćwiczenie.
2. Kwestia wielkości grupy i materiałów. Jeśli założymy komunikację "każdy z każdym", 1 mail do każdego i odpowiedź na każdy mail, to dla grupy n osobowej ilość komunikatów ("maili") wyraża się wzorem: k=2n(n-1). Z tego łatwo policzyć, że jesli liczebność grupy wynosi 15 osób wówczas ilość maili to 420. Napisanie takiej ilości nawet najkrótszych wiadomości zajmuje już trochę czasu. W związku z tym w przypadku dużych grup można ograniczyć komunikację, np. wysyłając "maile" do dwóch osób po prawej stronie. Wówczas powyższy wzór to k=2nm, gdzie m jest ilością "maili".
3. Dla zwiększenia wrażenia można podczas omawiania ćwiczenia policzyć ilość maili dla większej ilości osób lub zwiekszyć średnią ilość czasu związaną z reakcją na 1 maila i dokonać odpowiednich obliczeń.
Jeśli je wykorzystasz daj mi znać jak poszło, mam nadzieję, że czasowo będzie w porządku. Jeśli będziesz miała uwagi to daj znać.
Powodzenia.