konto usunięte
Temat: Wiki dla początkujacych.
jestem poczatkujacym uzytkownikiem aplikacji wiki a jednoczesnie zwolennikiem rozwiazan przenosnych/portables. Jak dotad napotkalem na trzy mozliwosci korzystania z bazy wiedzy w wersji przenośnej:1. Aplikacja na serwerze. np. Wikimedia on USB http://www.chsoftware.net/en/useware/mowes/mowes.htm, jest tam dostępne rozwiązanie umożliwiające umieszczenie na dysku przenośnym, USB, na swoim komputerze aplikacji Wikimedia, (można też zainstalować inną aplikację np. CRM Sugarcube, CCTiddly) oraz serwera apache/php/mysql. Zakładam, że pozwala to na dostęp wszystkich innych komputerów w sieci firmowej do naszej aplikacji. Project MOWES umożliwia umieszczenie Wikimedii jak i innych aplikacji php (np. Sugarcrm) wraz serwerem apache, php i mysql na kluczu USB. Może być to rozwiązanie do testowania przydatności danego rozwiązania nim się zdecyduje na pełną instalację na serwerze.
2. Aplikacja w postaci pojedynczej strony html. Tiddlywiki http://www.tiddlywiki.com lub WOAS http://stickwiki.sourceforge.net/ prosta baza wiedzy w postaci strony html/aplikacji, uruchamianej z przeglądarki na naszym komputerze. Notatki można edytować z poziomu przeglądarki, nadawać im kategorie, tworzyć szybko linki stosując słowa CamelCase, wyszukiwać hasła i szybko publikować w internecie przesyłając na serwer ftp. Zalety: Taki notatnik można uruchamiać na dowolnej platformie, (windows, linux) na której działa przeglądarka Firefox, IE, Opera etc. Wady: jeżeli plik jest duży, przeglądarka musi załadować go w całości nim będzie można z niego korzystać. Napisano olbrzymią ilość pluginów do tiddlywiki rozszerzających funkcjonalność. Dygresja: ciekawym tematem są aplikacje-strony, np. nextaction. http://trimpath.com/demos/nextaction_static1/nextactio...
2.1 Obserwuję, że autorzy takich aplikacji chcą stworzyć możliwość współdziałania takiej strony desktop offline z wersją serwerową.
Ciekawym rozwiązaniem jest łączenie funkcjonalności aplikacji online na serwerze z jej wersją offline. Np. cctiddly.sourceforge.net. Ciekawa jest również dążność serwisów online do oferowania możliwości zapisywania danych na własnym dysku i pracy offline z wykorzystaniem Google Gears. Taką funcjonalnością chwali się wyżej wspomniana aplikacja NextAxtion.
3.
Aplikacja desktop, np. Wikidpad http://wikidpad.python-hosting.com/ notatnik umożliwiający zapisywanie notatek i łączenie ich linkami... umożliwia wyszukiwanie notatek, łatwe automatyczne tworzenie linków i notatek poprzez wykrywanie haseł CamelCase... (np. JanNowak, WarszawaCentrum, CasioLtd zostaną uznane za linki a kliknięcie na nie otworzy gotową do edycji notatkę...) W osobnym oknie program prezentuje drzewo, w którym prezentowane są nadrzędne i podrzędne notatki, jednak tutaj hierarchię generuje sam komputer, podrzędne notatki to takie, których tytuły występują jako hasła w notatce nadrzędnej. Polecam ściągnięcie wersji przenośnej / portable ze strony http://www.winpenpack.comJacek Kotowski edytował(a) ten post dnia 24.07.09 o godzinie 11:38