konto usunięte
Temat: Czy czeka nas rewolucja w udzielaniu i ustalaniu wymiaru...
Czy urlopy na żądanie zostaną zlikwidowane a ustalając wymiar urlopu nie będziemy uwzględniali okresów nauki?Tego domaga się Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan, która przedstawiła propozycje zmian w prawie regulującym kwestie urlopów wypoczynkowych.
1. Urlop wypoczynkowy - tylko wcześniej zaplanowany
Najbardziej kontrowersyjną propozycją PKPP Lewiatan jest zlikwidowanie urlopów na żądanie. Przypomnijmy - obecnie każdy pracownik ma prawo do 4 dni takiego urlopu w roku kalendarzowym. Termin urlopu na żądanie wyznacza pracownik. Oznacza to, że może on w danym dniu (ale przed rozpoczęciem swojej pracy) zgłosić pracodawcy żądanie udzielenia urlopu i nie stawić się do pracy. Zmiana ta nie ma jednak na celu skrócenie wymiaru urlopu wypoczynkowego o 4 dni, ale zrezygnowanie z takiego trybu jego udzielania.
2. Wymiar urlopu zależny wyłącznie od okresu pracy
Kolejną ważną zmianą, jakiej domaga się PKPP Lewiatan jest uzależnienie wymiaru urlopu wypoczynkowego wyłącznie od okresu pracy, co miałoby zrównać uprawnienia urlopowe pracowników. Obecnie wymiar urlopu zależy nie tylko od okresów pracy, ale też od innych okresów zaliczanych, m.in. od okresów nauki. PKPP Lewiatan argumentuje, że Polska jest jedynym krajem w UE, w którym ukończenie szkoły wyższej oznacza zaliczenie aż 8 lat do stażu urlopowego oraz jednym z niewielu krajów, w których takie regulacje w ogóle są przewidziane (wliczanie okresów nauki do okresów, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego).
3. Urlopy zaległe do wykorzystania przez 12, a nie przez 3 miesiące
Ostatnia kwestia dotyczy terminu wykorzystania urlopów zaległych. Przepisy Kodeksu pracy nakładają na pracodawcę obowiązek udzielenia zaległych urlopów wypoczynkowych do końca pierwszego kwartału roku, następującego po roku, w którym pracownik nabył prawo do tego urlopu. PKPP Lewiatan chce wydłużyć ten okres aż do 12 miesięcy.
Źródło: Propozycje zmian ustalania i przyznawania urlopów wypoczynkowych PKPP Lewiatan z 4 lutego 2008 r.