Temat: zatrudnienie kontraktowe
Jacek R.:Witam wszystkich i zwracam się z pytaniem czy zatrudnienie pracownika w formie kontraktu wiąże się z opłacaniem wszystkich składek ZUS czy można zatrudnić kogos na kontrakt np. prowadzącego własną działalność i wtedy nie odprowadzamy podatków.
I jeszcze jedno czy opłaca się w ogóle zatrudniać pracowników kontraktowych?
POlecam :
Art. z Rzeczpospolitej z 2301.2007:
Prawo co dnia
PIT Stawka liniowa dla kadry kierowniczej
Spółka menedżerska sposobem na niższy podatek dochodowy
Aby ominąć zakaz rozliczania się stawką liniową, można założyć spółkę menedżerską.
To bezpieczny sposób na niższy podatek. Bezpieczny, gdyż zgadzają się na niego urzędy skarbowe. Liniowa stawka już przy dochodach 49 tys. zł rocznie może dać spore oszczędności. Menedżer w spółce może też odliczać faktyczne koszty prowadzenia działalności, np. wydatki na samochód, siedzibę, telefon.
Jak to zrobić? Przecież ustawa o PIT mówi wyraźnie - czynności zarządzania to działalność wykonywana osobiście, a nie gospodarcza. Przychody rozlicza płatnik (kontrahent), potrącając ryczałtowe koszty (w wysokości pracowniczych). Nie dość więc, że koszty są niskie, to jeszcze dochód może być opodatkowany 40-proc. stawką.
Okazuje się, że można ominąć te ograniczenia. Mechanizm jest w miarę prosty: dwóch menedżerów zakłada spółkę jawną albo komandytową i podpisują umowę o zarządzanie. Za swoje usługi spółka wystawia faktury. Wynagrodzenie wspólnicy dzielą proporcjonalnie do udziału w zysku. Nie jest to przychód z działalności wykonywanej osobiście, gdyż kontrahentem jest spółka jawna (komandytowa),która jest przedsiębiorcą i po prostu deleguje jednego ze wspólników do wykonania kontraktu. Menedżer uzyskuje więc przychód z udziału w spółce, który jest przychodem z działalności gospodarczej.
Co na to organy podatkowe? Menedżerów, którzy wystąpili o wykładnię przepisów, spotkała miła niespodzianka. Najświeższy przykład to interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Winogrady z 8 stycznia tego roku (DG/415-87/06), w której czytamy: "przychody uzyskane z tytułu udziału w spółce jawnej będą przychodami z pozarolniczej działalności gospodarczej, ponieważ nie będą wykonywane osobiście przez wnioskodawcę, lecz przez wspólników spółki jawnej". Podobnie uważa Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów (interpretacja z 14 marca 2006 r., 1433/NG/GF/VI/415106/05/06/ WR).
Warto więc, aby menedżerowie, którzy czują się pokrzywdzeni przez fiskusa, pomyśleli nad spółką. I wystąpili z wnioskiem o interpretację, powołując się na dotychczasowe korzystne wyjaśnienia.
Przemysław W.
Więcej o spółce menedżerskiej w dzisiejszej "Dobrej Firmie"
--------------------------------------