konto usunięte
Temat: "Tarcza antyrakietowa"
"W siedzibie MSZ parafowany został tekst umowy między rządami RP i USA o rozmieszczeniu elementów tarczy antyrakietowej na terenie Polski. Zakłada ona między innymi, że wojska amerykańskie będą współpracować z polską armią w przypadku zagrożenia naszego terytorium. MSZ Rosji oceniło, że planowane rozmieszczenie elementów tarczy w Polsce skierowane jest przeciwko Rosji.Umowę parafował ze strony Polski podsekretarz stanu w MSZ Andrzej Kremer, ze strony USA - podsekretarz John Rood.
Umowa zakłada m.in. stacjonowanie do 2012 roku na terytorium Polski garnizonu wojsk USA oraz zacieśnienie współpracy militarnej między naszymi krajami, w tym również reakcji USA na zagrożenie terytorium Rzeczypospolitej.
W Polsce ma być również rozmieszczona bateria rakiet Patriot. Umowa zakłada także pomoc USA w unowocześnianiu i wzbogacaniu uzbrojenia polskiej armii.
Jak powiedział w TVN24 premier Donald Tusk, rozmieszczenie Patriotów na terenie Polski rozpocznie się od zainstalowania jednej baterii rakiet, które będą własnością USA. Ale po to, by zapewnić bezpieczeństwo Polsce potrzebne są "dziesiątki takich baterii" - stwierdził premier.
Jak podkreślił premier, Polska jest częścią NATO i sojusznikiem Stanów Zjednoczonych, ale najistotniejsze jest to, by czuła się też krajem bezpiecznym. Umowa rozmieszczenia tarczy zakłada, że Polska i USA będą się wzajemnie wspierać w przypadku zagrożenia ze strony trzeciej.
Wedle umowy powstanie polsko-amerykańska instytucja, która będzie nieustannie oceniać stan zagrożenia.
Projekt umowy zostanie przedstawiony prezydentowi i klubom parlamentarnym. Przed jej podpisaniem potrzebne jest jeszcze precyzyjne uzgodnienie szczegółów technicznych.
Amerykanie przyjęli polskie żądania większej współpracy militarnej w zamian za zgodę na instalację. - To porozumienie będzie zawierać deklarację pomocy militarnej USA w przypadku zagrożenia Polski ze strony państw trzecich - powiedziała agencji Reuters osoba z otoczenia premiera Tuska po dwóch dniach negocjacji.
Gruzja nie ma z umową nic wspólnego?
Departament Stanu USA podkreślił, że podpisanie umowy nie ma nic wspólnego z kryzysem gruzińsko-rosyjskim. - Porozumienie to jest rezultatem długich negocjacji rozpoczętych w styczniu 2007 r. System obrony antyrakietowej ma ściśle defensywny charakter. Jego celem jest odparcie zagrożeń z Bliskiego Wschodu. Nie stanowi żadnego zagrożenia dla Rosji, ani dla jej arsenału nuklearnego - powiedział rzecznik Chase Beamer.
- Pentagon jest "nadzwyczaj zadowolony, że zawarto areszcie porozumienie z Polską" o rozmieszczeniu na jej terytorium elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej - powiedział rzecznik Pentagonu Geoff Morrell. Dodał,że porozumienie to "otwiera drogę, która umożliwi zagwarantowanie Europie i Stanom Zjednoczonym obrony przed zagrożeniami w postaci rakiet balistycznych, na przykład Iranu".
- Nie dysponuję żadnymi informacjami, które świadczyłyby o tym, że inwazja Rosji w Gruzji miała wpływ na negocjacje, ale kto wie? - powiedział. - Amerykańska tarcza antyrakietowa w Europie w każdym razie nie ma stanowić przeciwwagi wobec arsenału rakiet rosyjskich, lecz raczej ochronę przed zagrożeniami takimi jak Iran - zaznaczył.
Rosja ostrzega USA
- Pośpiech, z jakim zawarto wstępne porozumienie między Stanami Zjednoczonymi a Polską o ulokowaniu elementów tarczy na polskim terytorium świadczy o tym, że amerykański system skierowany jest nie przeciwko Iranowi, lecz Rosji - oświadczył anonimowy przedstawiciel MSZ Rosji, którego za agencją Interfax zacytowały rozgłośnie Wiesti FM i Echo Moskwy.
Ta druga odnotowała także odwołanie wrześniowej wizyty szefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Ławrowa w Warszawie. Wszelako podkreśla, że w samym MSZ Rosji odwołania podróży Ławrowa nie wiąże się z porozumieniem między Polską i USA.
Na wieść o parafowaniu umowy szef komisji spraw zagranicznych Dumy Państwowej (niższej izby parlamentu Rosji) Konstantin Kosaczow powiedział, że porozumienie o rozmieszczeniu w Polsce amerykańskich pocisków zwiększy napięcie między Moskwą a Waszyngtonem - pisze agencja Associated Press, powołując się na agencję Interfax.
Zdaniem Kosaczowa porozumienie wywoła realny wzrost napięć w stosunkach rosyjsko-amerykańskich. Dodał, że projekt jest wymierzony w Rosję.
Z kolei wiceprzewodniczący parlamentarnej Komisji Bezpieczeństwa Giennadij Gudkow ocenił, że porozumienie między Polską i USA w sprawie tarczy pogłębi podział w Europie na kraje, które są gotowe bronić interesów USA, i takie, które nie widzą się w roli wykonawców amerykańskiej polityki na Starym Kontynencie."
rp.pl
Co sądzicie o całej tej sprawie. Mnie wydaje się że to wielka ściema z tą tarczą. Kto będzie tak naprawdę wiedział co oni tam instalują?Łukasz Jeziorski edytował(a) ten post dnia 15.08.08 o godzinie 11:14