Temat: Skuteczna walka z marnowaniem czasu w pracy
Odpracowywanie wyjść prywatnych a nadgodziny
10.09.2013
Pracodawca zgadza się na „wyjścia prywatne” pracowników podczas pracy. Wymaga jednak ich odpracowania. Niekiedy prowadzi to do pracy po 9 czy nawet 10 godzin, na co zatrudnione osoby się zgadzają. Czy przy stosowaniu w zakładzie pracy podstawowego sytemu czasu pracy nie powstają w takim przypadku nadgodziny?
W takich przypadkach – do 22 sierpnia 2013 r. – mieliśmy do czynienia z pracą w godzinach nadliczbowych.
Przypomnijmy, że pracą w godzinach nadliczbowych, według art. 151 § 1 Kodeksu pracy, jest praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy. W tzw. podstawowym systemie czasu pracy nie można stosować wydłużeń dobowych ponad 8 godzin – każde przekroczenie dobowej normy czasu pracy (8 godzin) stanowi pracę w godzinach nadliczbowych. Nie miało znaczenia w tym zakresie to, że pracownik innego dnia pracował krócej ze względu na wyjście w celach prywatnych.
Odpracowywanie zwolnień prywatnych według PIP
Tak wskazywała również Państwowa Inspekcja Pracy (pismo GPP-459-4560-80-1/10/PE/RP):
(...) jeśli w przypadku „odpracowywania godzin wyjść w celach prywatnych” zostanie np. przekroczona dobowa norma czasu pracy – wystąpią godziny nadliczbowe. Z chwilą powstania tych godzin nadliczbowych pracownik nabędzie prawo do opłacenia tych godzin, oprócz normalnego wynagrodzenia, stosownym dodatkiem.
W tym miejscu należy zaznaczyć, że zgodnie z art. 80 K.p. wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną, a za czas jej niewykonywania pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią. Zasadą jest zatem, że pracownik opuszczający w ciągu dnia miejsce pracy w celach prywatnych za okres tej „przerwy w pracy” nie nabywa prawa do wynagrodzenia. Nie ma jednak przeszkód, aby zakładowe źródła prawa pracy przewidywały prawo do wynagrodzenia za czas takiej przerwy. Postanowienia te, jako korzystniejsze dla pracowników od regulacji z art. 80 K.p., będą zgodne z prawem (art. 9 § 2 K.p.).
Takiego charakteru nie będą jednak miały ewentualne zapisy wewnątrzzakładowych źródeł prawa pracy przewidujące, że praca świadczona w ramach „odpracowywania godzin wyjść w celach prywatnych” nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych.
Wyjścia prywatne po zmianach
Powyższe zmieniła ustawa z 12 lipca 2013 r. o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz ustawy o związkach zawodowych (Dz.U. z 2013 r. poz. 896). Wprowadziła ona do art. 151 K.p. paragraf 21, zgodnie z którym – od 23 sierpnia br. – nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych czas odpracowania zwolnienia od pracy, udzielonego pracownikowi, na jego pisemny wniosek, w celu załatwienia spraw osobistych.
Warunkiem jest jednak to, by odpracowanie nie naruszało prawa do minimalnych okresów odpoczynków dobowych i tygodniowych uregulowanych w art. 132 i 133 K.p.
Marek Rotkiewicz
Źródło:
http://www.podatki.biz/artykuly/odpracowywanie-wyjsc-p...