konto usunięte
Temat: Pracodawcy nie powinni płacić chorym pracownikom?
Pracodawcy nie powinni płacić chorym pracownikom?16.09.2013
Nałożony na pracodawcę obowiązek wypłaty pracownikowi wynagrodzenia chorobowego, kiedy ten jest niezdolny do pracy, jest nadmierny i nieracjonalny – twierdzą eksperci założonej przez prof. Leszka Balcerowicza fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju.
Zdaniem fundacji, w obecnym systemie ubezpieczenie chorobowe, za które pracodawca odprowadza do ZUS z płacy pracownika 2,45 proc. składki, w gruncie rzeczy nie pełni roli ubezpieczenia.
– W razie choroby pracownik mógłby od razu spodziewać się i wymagać od ZUS wypłaty należnego mu świadczenia – tak przecież działa ubezpieczenie. Tymczasem kosztami choroby pracownika w większości obciążeni są pracodawcy i to oni de facto pełnią rolę ubezpieczyciela – a przecież do ich kasy nikt nie wpłaca składek – mówi ekspert FOR, Kamila Ferenc.
Jak wskazuje Ferenc, aktualny kształt systemu stawia Polskę wśród krajów o najdłuższym okresie obciążenia wypłacaniem wynagrodzenia chorobowego. Szczególnie dużo kłopotów przynosi to małym i średnim firmom, gdzie już jedna absencja może poważnie zdezorganizować działalność przedsiębiorstwa.
Fundacja Balcerowicza proponuje wprowadzenie nowego systemu, w którym 3 pierwsze dni choroby byłyby bezpłatne, wynagrodzenie chorobowe zostałoby obniżone z 80 do 50-75 proc. płacy, a wypłacanie zasiłku chorobowego przez ZUS zostałoby przyspieszone i miałoby następować już od 30. dnia choroby (obecnie jest tak od 34. dnia).
– Propozycja jest neutralna dla budżetu i przyniesie skrócenie okresu wypłaty wynagrodzenia chorobowego przez pracodawcę co najmniej o tydzień (wariant przy jednej długiej chorobie pracownika; przy częstych krótkich chorobach pracodawca płaciłby wynagrodzenie jeszcze krócej – 3 dni mniej za każdą nowo rozpoczętą absencję), przy obniżonym świadczeniu chorobowym. W ujęciu systemowym główną zaletą propozycji jest spowodowanie, że ubezpieczenie chorobowe po raz pierwszy zacznie pełnić rolę ubezpieczenia – przekonuje Ferenc.
Źródło: http://www.podatki.biz/artykuly/pracodawcy-nie-powinni...