konto usunięte

Temat: Pół etatu

Bardzo proszę o pomoc. Mianowicie czy ktoś mógłby mi powiedzieć ile godzin musi przepracować osoba zatrudniona na pół etatu, oraz czy funkcjonuje pół etatu z rozliczeniem godzinowym.

konto usunięte

Temat: Pół etatu

Pół etatu, to pół :)))) Obecnie kodeksowa norma wynosi 8 godzin na dobę i 40 godzin w tygodniu. Jeśli pracownik będzie zatrudniony na pół etatu, to będzie pracował 4 godziny na dobę.

Jest tylko problem w przypadku godzin nadliczbowych. Jezeli pracownik zatrudniony na pol etatu przepracuje swoje 4 godziny i bedzie pracowal 5-ta, 6-ta 7-ma 8-ma i 9-ta godzine, to za godziny od 5 do 8 bedzie mial zaplacona normalna stawke godzinowa, a dopiero od godziny 9-tej bedzie mial placone nadliczbowe.

Pracownikowi zatrudnionemu w niepełnym wymiarze czasu pracy nie przysługuje dodatkowe wynagrodzenie, jak za pracę w godzinach nadliczbowych, nawet gdy będzie wykonywał pracę ponad obowiązującego go wymiaru czasu pracy, określonego w umowie o pracę lecz nie przekraczającego wymiaru czasu pracy obowiązującego w danej firmie.

Takie stanowisko zajął też Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 9 sierpnia 1985r. (I PRN 64/85; OSNC 1986/5/78), zgodnie z którym pracownikowi zatrudnionemu w niepełnym wymiarze czasu pracy przysługuje za pracę ponad ustaloną normę w umowie o pracę normalne wynagrodzenie bez dodatków z tytułu pracy nadliczbowej. Dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych przysługują jedynie wówczas, gdy została przekroczona dzienna lub tygodniowa norma czasu pracy przewidziana w obowiązujących przepisach.
Arvind Juneja

Arvind Juneja Współtwórca @
Fangol.pl | Blogger
@ Fitback.pl

Temat: Pół etatu

To bardzo interesujące. Jest coś jeszcze na temat pracy na pół etat co wiedzieć powinniśmy przed przyjęciem takiej posady ?
Agnieszka S.

Agnieszka S. W pracy inspektor, z
zamiłowania
fotografik

Temat: Pół etatu

Kasiu, poruszałam ten temat - patrz praca na półetatu, ostatnia strona, czyli 5, jeśli masz ochotę przeczytać. Ja właśnie skończyłam pracować na pół etatu i znowu jestem na cały.

Co prawda pracowałam 4 godziny dziennie, ale wcale tak nie musi być. To ustala się z przełożonym. Ponieważ liczy się dzień jako 4 godziny a nie 8, to w miesiącu musi być tych godzin - liczba dni roboczych razy 4 zamiast razy 8 i już. Można to wypracować co drugi dzień, albo przez 2 i pół dnia albo dowolnie inaczej. (Oszczędzając na dojazdach do pracy). Mnie było wygodniej codziennie 4, bo i dzieci na pół dnia były w placówkach oświatowych.

Ale tak nie musi być i nie należy takiego rozwiązania pracownikowi narzucać.

Urlopy również liczy się w godzinach, czyli 1 dzień urlopu to są 4 godziny urlopu dla półetatowca. Jeśli pracuje w systemie 4 godziny, to dzień urlopu to jest 1 nieobecność. Jeśli jednak pracuję czasami 8 godzin, wtedy nieobecność 8 godzinna to są tak jakby 2 dni urlopu. Ale liczenie w dniach może wszystko zamącić, więc należy posługiwać się godzinami.

Jedyny minus półetatowca to nadgodziny. Pracujesz godzinę dłużej (1/4 dnia twojego pracy) a nie dostajesz nic. Pracujący na cały etat za 1/4 dłużej, czyli za dwie godziny coś jużby dostali.
Zawsze można to sobie odebrać wychodząc innego dnia wcześniej lub przychodząc póżniej - w porozumieniu z szefem.
Przy zadaniowym trybie pracy w ogóle nie ma co mówić o nadgodzinach. Bo i tak nie dostaje się ich ani na całym etacie ani na jego połowie. Pozostaje porozumienie z szefem i wcześniejsze wychodzenie, późniejsze przychodzenie :)


Agnieszka S. edytował(a) ten post dnia 05.09.06 o godzinie 22:23

konto usunięte

Temat: Pół etatu

tu w ogóle wchodzi w grę skomplikowana kwestia systemów czasu pracy. W podstawowym systemie czasu pracy występują dwie normy czasu pracy:
- normy dobowe - wynosi ona 8 godzin (jest sztywna, nie można jej przekraczać)
- norma tygodniowa - wynosi godzin 40 (ta jest rucoma)
Dodatkowo ważny jest okres rozliczeniowy - co do zasady są to 4 miesiące. W praktyce może wyglądać więc tak, że 40 godzin w tygodniu musi być średnią dla 4 miesięcy - czyli mogą być takie tygodnie gdzie pracuje się więcej niż 40 godzin, ale muszą być zrównoważone przez takie tygodnie w których pracuje się mniej. Tak samo na pół etatu, możesz wypracować więcej w jednym tygodniu, ale na koniec okresu rozliczeniowego norma tygodniowa musi się zgadzać.

Co więcej - to pracodawca dysponuje funduszem czasu pracy, to niezbyt korzystne dla pracowników, ale niestety tak jest ;)

Co do nadgodzin to występują one - są one rozliczane jednak w okresie 4 miesięcznym i niczym nie różnią się od innych nadgodzin - to także godziny wypracowywane ponad normę!

Co do systemu zadaniowego muszę się zgodzić - jego istnienie praktycznie eliminuje możliwość wystąpienia nadgodzin.


A odpowiadając konkretnie na pytanie to osoba ta musi wypracować 1/2 godzin wyznaczonych dla danego systemu czasu pracy.


Błażej Sarzalski edytował(a) ten post dnia 05.09.06 o godzinie 22:42

Temat: Pół etatu

przede wszystkim - nie ma obowiązku pracy po 4 godziny dziennie! KP reguluje: Art. 129. § 1. Czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy (z pewnymi zastrzeżeniami), co wcale nie oznacza, iż osoba zatrudniona w niepełnym wymiarze czasu pracy (czyli na tzw. pół etatu) musi świadczyć pracę dokładnie 4 godziny dziennie. natomiast pół etatu oznaczać będzie "przeciętnie 20 godzin".
co do rozliczen - jak Błażej (znów mnie ubiegł)

konto usunięte

Temat: Pół etatu

a Ty jak zwykle musiałaś mnie doprecyzować :>

czyli dziennie pracujesz max 8 godzin, ale przeciętny tydzień pracy dla 4 miesięcznego okresu rozliczeniowego wynosi dla Ciebie godzin 20 ;) czyli jak odrobisz pańszczyznę 40 godzinną w jeden tydzień to może zdarzyć się, że następny tydzień to czyste nadgodziny :)


Błażej Sarzalski edytował(a) ten post dnia 05.09.06 o godzinie 22:52
Sławomir Kurek

Sławomir Kurek Wspieranie, promocja
i wdrażanie idei
wolnorynkowej
przed...

Temat: Pół etatu

Juz wiem po co jest Kodeks Pracy! Aby było o czym dyskutować! :)
Wyobrażacie sobie czasy bez "kodeksu pracy", normy godzin, płacy minimalnej i innych tego typu odgórnych ustaleń?
Przecież i tak pracuje się w sposób na jaki sie godzą obydwie strony, a istnienie płacy minimalnej powoduje to, że ci najsłabsi, którzy wezma zajęcie poniżej tej ustawowej kwoty, są "w ich interesie" karani brakiem ubezpieczenia.
Kamil Bogusz

Kamil Bogusz HR Manager

Temat: Pół etatu

no to i ja cos dodam, w koncu czas pracy to moj ulubiony dzial KP :>

osoba zatrudniona na 1/2 etatu w normalnym systemie czasu pracy (np. 4 godziny 5 razy w tygodniu) moze otrzymywac dodatek za prace w godzinach nadliczbowych juz po wypracowaniu 5-tej godziny, uzaleznione to jest od zapisu w umowie o prace, w mysl ktorego pracownik i pracodawca ustalaja maksymalna tygodniowa norme czasu pracy (maksymalnie 39 godzin) powyzej ktorej wyplacany bedzie dodatek za prace w godzinach nadliczbowych

ten zapis dotyczy kazdego systemu czasu pracy

art. 151 par. 5 KP
Katarzyna N.

Katarzyna N. Board Office
Manager (Szukam
Pracy)

Temat: Pół etatu

to ja mam taką zagwozdkę :)

obecnie pracuję na pół etatu jako asystentka wieczorna (do 22). posiadam zapis w umowie że otrzymuję stawkę za nadgodzinę już od pierwszej godziny ponad MÓJ wymiar czasu (Czyli od piątej godziny)
Teraz natomiast mój etat powiększy się do całego (asystentka wieczorna plus dobranie reszty godzin w ciągu dnia kiedy mi pasuje)

To że mam taki zapis o nadgodzinach w umowie jest swego rodzaju "uprzejmością" pracodawcy, ale w tym momencie staje się jego koniecznością.
Ale: jeżeli w takim wypadku zostaję po godzinach po 22, czy moje nadgodziny powinny wynosić 200 % ? (słyszałam że nadgodziny nocne są tak rozliczane i nie wiem czy to prawda)
czy muszę to mieć w nowo podpisanej umowie?

Następna dyskusja:

Praca na pół etatu




Wyślij zaproszenie do