Temat: Lech Kaczyński oceniony w Strasburgu
Patryk L.:
Jacek P.:
Z całym szacunkiem do pańskiego majestatu. Ale mi chodzi wyłacznie o Strasburg. Bo o tym chyba mowa.
..dobrze, a czy może Pan nas wobec tego oświecic jaką drogę każdy może przebyc w przypadku naruszenia praw człowieka, jakie po kolei Urzędy, jakie pisma, jakie sądy, jakie TK...?
Po kolei to jest tak: zapada decyzja wydana przez jakiś organ władzy publicznej (dotyczy to decyzji administracyjneych, orzeczeń, wyroków), który w jakiś tam sposób narusza nasze prawa konstytucyjne. Od tych decyzji (wyroków) jest odpowiednia droga odwoławcza przed instytucjami (sądami) krajowymi.
W postepowaniu administracyjnym wygląda taka ścieżka mniej więcej tak:
decyzja administracyjna>odwołanie od decyzji>zaskarżenie decyzji do wojewódzkiego sądu administracyjnego>skarga kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjnego.....i to jest koniec drogi prawnej.
W postępowaniach innych, cywilnych, karnych:
wyrok pierwszej instancji>wyrok w apelacji> skarga kasacyjna (jeśli przysługuje) do Sądu Najwyższego...koniec drogi prawnej.
I dopiero wówczas można zwrócić sie do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka wskazując które z praw chronionych Konwencją zostały naruszone na skutek zapadających orzeczeń.
Do ETPC można sie zwrócić dopiero po wyczerpaniu pełnej drogi sądowej w kraju.
Skargę może wnieść KAŻDY i może to zrobić samodzielnie, BEZ żadnych adwokatów czy innych krwipijców. Oczywiście, profesjonalista zrobić to może lepiej, ale nie ma takiego wymogu.
Do Trybunału Konstytucyjnego może wnieść skargę każdy, kto uważa, że decyzje czy wyroki zapadły na podstawie przepisów prawa, które są niezgodne z Konstytucją.
Skrgę konstytucyjna można wnieść wyłącznie za pośrednictwem adwokata (radcy prawnego) - tzw. przymus adwokacki, podobnie jak ze skargą kasacyjną do SN i NSA.