konto usunięte

Temat: Jak się doskonalić świadomie?

Czyli - jak rozumiem - wnioski są następujące:

1. Korporacja nie może i nie powinna zajmować się terapeutyzowaniem pracownika. Ewentualna decyzja w sprawie rozwiązywania jego osobistych problemów i poszukiwanie drogi tegoż rozwiązania to jego sprawa.

2. Zakres oferowanej pomocy i wsparcia powinien być ściśle związany z 'ideologią zarządzania' (kolejny dla mnie niezrozumiały termin) a w każdym razie z potrzebami korporacji.

Czy dobrze podsumowałem Państwa stanowisko?

konto usunięte

Temat: Jak się doskonalić świadomie?

Juz tłumacze moje rozumienie ideologii zarzadzania:

Wszystkie decyzje w firmie musza byc na swoj sposob spojne. Nie mozna przeciez pracownika wrzucic na 3 projekty, oczekiwac wykonywania codziennych zadan i dodatkowo jeszcze w ramch dobrego gestu zaproponowac szeregu szkolen, na ktore i tak przeciez nie znajdzie czasu. Taki gest nic przeciez nie znaczy, a juz napewno trudno mu przydac walor efektywnosci...
Krystyna Pietrasińska

Krystyna Pietrasińska Kursy, konsulting,
coaching, "Podróżuj
z Coachem"

Temat: Jak się doskonalić świadomie?


Piotr S.:Ponieważ jestem nieco 'odstałyj' w tej dziedzinie, to mam pytanie uściślające. Czy coaching rozumie Pani tak jak autor tego artykułu:

http://kadry.nf.pl/artykuly/artykul_5705.htm

?


Nieco inaczej.
Coaching jest dziedziną, która się mocno rozwija i tworzy się wiele nowych nurtów. Rozumienie, oraz sposoby podejścia różnią się w zależności od szkoły coachingu i doświadczeń zawodowych coacha.
Zacytuję za autorem podanym przez Pana :

"@Druga cecha coachingu to nastawienie całości procesu głównie na wykształcenie lub doskonalenie umiejętności potrzebnych w procesie pracy na określonym stanowisku.

@ Pamiętamy że to szkolenie polega głównie na objaśnianiu i demonstrowaniu. Jest to zasadnicza część procesu.

@Zasadniczym założeniem procesu kształtowania lub doskonalenia umiejętności w układzie coachingu jest odbywanie szkolenia w miejscu pracy."

Z powyższymi tezami nie zgadzam się.

1. Nie zawsze chodzi o " udoskonalenie i wykształcenie umiejętności".
* Czasem np. zasadniczą kwestią jest poszerzenie perspektywy - np. w coachingu strategicznym,
* lub poszerzenie pola samoświadomości ( w jakich obszarach dany manager jest na poziomie" nieświadoma niekompetencja")
*lub wykształcenie pewnych cech osobowości, co jest pracą na znacznie głębszym poziomie niż "wykształcenie umiejętności"
* praca może też dotyczyć systemu wartości danego managera

2. "Objaśnianie i demonstrowanie" to jest to, czego w dobrym coachingu nie powinno być zbyt wiele, jeśli wogóle (?)

3.O ile to możliwe, to unikam prowadzenia coachingu w miejscu pracy klienta. Zmiana perspektywy jest łatwiejsza poza jego codzienną sceną akcji :)

Wyróżniam też zupełnie inne podstawowe typy coachingu.
Z taką typologią jak w przedstawionym artykule jeszcze się nie spotkałam.

Nie stosuję też podejścia "trener i trenowany".
Relacja powinna być partnerska, a podejście mniej instrumentalne.

Ma znaczenie jakie cele na coaching ustala korporacja dla danego managera, ale także to, co dla samego klienta jest kluczowe, aby mógł on rozwinąć się jako istota i spełniona osoba, a nie tylko jako pracownik. Przekłada się to na mniejsze zagrożenie wypaleniem, a także pracę z głębszego poziomu motywacji niż tylko finansowy, czy karierowy wątek.

Mottem przewodnim mojej pracy jako coacha i mentora jest nurt prezentowany w książce "Przepływ" prof. Csikszenmichaly, która jest plonem jego dwudziestoletnich badań nad wybitnymi jednostkami, które rozwinęły osobowośc tauteliczną.

konto usunięte

Temat: Jak się doskonalić świadomie?

Zgadzam się trener i trenowany to troche niefortunne okreslenia zniekształcajace rozumienie procesu. Miejsce coachingu jest gdzies pomiedzy treningiem i terapia.

konto usunięte

Temat: Jak się doskonalić świadomie?

Teraz rozumiem.

W tym kontekście obawiam się, że koszty (w sensie dyskomfortu i długoterminowych problemów psychicznych) rozbieżności między kierunkiem rozwoju osoby preferowanym przez korporację, a tym optymalnym dla osoby zostają zepchnięte właśnie do tego obszaru "prywatnych spraw pracownika". Wszak terapia dotyczy właśnie uswiadamiania sobie wszelkich dysonansów i nieadekwatnych wzorców zachowań i zakłada jako cel świadome "zarządzanie' nimi.
W tej sytuacji jesli młody człowiek dołączy do korporacji (załóżmy dla dobra wywodu, że w danej chwili świadomie), to jego DALSZY rozwój osobowy zostanie poddany presji potrzeb firmy (tak jak przez pierwszą część życia poddany był presji potrzeb rodziców, potem społeczności rówieśniczej itd.) - w tej sytuacji tylko szczęście może go uchronić przed takim spiętrzeniem dysonansów, żeby w wieku lat 35-40 nie był oczywistym kandydatem do kryzysu wieku średniego, syndromu wypalenia i terapii (zwykle dodatkowo odwykowej).
Nie twierdzę, że korporacje powinny włączyć terapie dla swoich pracowników do wachlarza metod HR. Twierdzę, świadom że to nierealistyczne, że powinny jasno przekazać im sygnał: "BĘDZIESZ miał(a) kłopoty emocjonalne, bo Twoje życie jest podporządkowane nam - i za to Ci płacimy. Więc lepiej zawczasu przygotuj się do rozwiązania tych problemów, bo jesteś dobrym pracownikiem i nie chcemy Cię stracić po czterdziestce."
Ciekawe, czy to jest możliwe. :-)

konto usunięte

Temat: Jak się doskonalić świadomie?

Krystyna P.:
(...)Mottem przewodnim mojej pracy jako coacha i mentora jest nurt prezentowany w książce "Przepływ" prof. Csikszenmichaly, która jest plonem jego dwudziestoletnich badań nad wybitnymi jednostkami, które rozwinęły osobowośc tauteliczną.


Proszę wybaczyć, ale ja nic z tego nie rozumiem. Ignotum per ignotum jest może dobrą metodą wzbudzenia szacunku, ale niewiele wnosi do rozmowy. Przede wszystkim "tauteliczna osobowość" - co to za dziwo???

konto usunięte

Temat: Jak się doskonalić świadomie?

Mam wrażenie Piotrze, że próbujesz sugerować zbytnie "wyręczanie" takiego pracownika. Zaczynając pracę taki człowiek mniej więcej orientuje się (lub przynajmniej powinien) czym praca jest i jaki ona ma wpływ na nasze życie... Praca nie powinna stawać się naszym I domem, a II. I to jest myślę klucz do sukcesu. Po przełamaniu proporcji pojawiają się problemy...

konto usunięte

Temat: Jak się doskonalić świadomie?

Przepraszam, podwójnie się wysłało...


Piotr Skulski edytował(a) ten post dnia 17.01.07 o godzinie 01:42

konto usunięte

Temat: Jak się doskonalić świadomie?

Wojciech M.:Mam wrażenie Piotrze, że próbujesz sugerować zbytnie "wyręczanie" takiego pracownika.


Jako niedostosowaniec społeczny sugeruję raczej podjęcie szerszej odpowiedzialności. Zdaję sobie sprawę że ma Pan do czynienia zwykle z bardzo dziwacznymi i niedojrzałymi pracownikami - sam pamiętam jaki byłem 20 (i mniej) lat temu.

Ale w przekroju populacji mało który 20-latek zdaje sobie sprawę że praca dla korporacji jest nie tylko radosna walka o kolejny szczebel kariery - a nade wszystko (i na to postawię pieniądze) 95% z nich nie zdaje sobie sprawy że ICH osobiste POTRZEBY będą się zmieniać w miarę dojrzewania. I wcale niekoniecznie w tym samym kierunku co potrzeby pracodawcy.

To jest bardzo podobne do małżeństwa czy innego związku - dwie osoby dopasowują się (na podstawie wzajemnych wyobrażeń) i na razie działa. Ale każda z nich rozwija się dalej - i przeważnie w rozbieżnych kierunkach (tu dokładniejsza analiza - na inny watek). I po magicznych 7 latach rozbieżność rożnie do poziomu krytycznego. Analogię widzę - a Pan?


Piotr Skulski edytował(a) ten post dnia 17.01.07 o godzinie 01:47
Krystyna Pietrasińska

Krystyna Pietrasińska Kursy, konsulting,
coaching, "Podróżuj
z Coachem"

Temat: Jak się doskonalić świadomie?

To pewnie dobry temat na nowy wątek .. :)

konto usunięte

Temat: Jak się doskonalić świadomie?

Uprzedzając pytania, TAK, uważam, że firma powinna sama uczyć dystansu do samej siebie... Bo przewrotnie to właśnie jest w jej interesie. Nie wierzę w organizacje - świątynie

konto usunięte

Temat: Jak się doskonalić świadomie?

BTW - ciekawie się zrobiło. :-)

konto usunięte

Temat: Jak się doskonalić świadomie?

Zapewne tak Panie Piotrze, ale czy to nie jest każdego z nas lekcja życiowa, którą trzeba samemu doświadczyć? Nie sądzę by taki pracownik był w stanie takich nauk wysłuchać... "Na złość mamie odmrożę sobie uszy..."

konto usunięte

Temat: Jak się doskonalić świadomie?

Dla podpowiedzi powiem, że sam nie przekroczyłem magicznej 30tki ;)

konto usunięte

Temat: Jak się doskonalić świadomie?

OK, nie będę się wiekiem licytował. :-) Rozumowy argument (dodatkowo do tematu mam stosunek emocjonalny) jest taki, że skoro korporacja przejmuje de facto wobec jednostki rolę dominująceg środowiska psychospołecznego (co dla typowego młodego pracownika jest do udowodnienia) i w dodatku robi to intencjonalnie (dowodem jest istnienie i kreowanie "kultury korporacyjnej") to tym samym opóźnia a niekiedy uniemozliwia faktyczne usamodzielnienie się (dojście do dojrzałości) młodego człowieka - podtrzymując i wykorzystując te same mechanizmy którymi posługiwali się jego rodzice i grupa rówieśnicza.
W tej sytuacji - i to jest już moja opinia, dowieść jej słuszności niesposób jesli ktoś się nie zgodzi z założeniami etycznymi, onaż korporacjaż przyjmuje odpowiedzialność za młodzieńca (czy młodą damę :-) ) właśnie na mocy tego, że im ogranicza (czy ukierunkowuje) rozwój.
Drastyczną, ale uzasadnioną analogią będzie odpowiedzialność państwa za żołnierza czy za więźnia. Zachodzi tu moim zdaniem podobny mechanizm (nie ocena moralna!)

konto usunięte

Temat: Jak się doskonalić świadomie?

Wojciech M.:Dla podpowiedzi powiem, że sam nie przekroczyłem magicznej 30tki ;)


Żadna magia. Tylko obiecują... Wiem co mówię - byłem tam.

Dopiero 40 daje fun. :D


Piotr Skulski edytował(a) ten post dnia 17.01.07 o godzinie 02:03

konto usunięte

Temat: Jak się doskonalić świadomie?

Znowu, wrrr...


Piotr Skulski edytował(a) ten post dnia 17.01.07 o godzinie 02:02

konto usunięte

Temat: Jak się doskonalić świadomie?

Miod na serce ;)

Bardzo filozoficzne wynurzenia przyznam... aczkolwiek poniekąd trafne... Przecież organizacja jest społecznością, a przytaczając takie dodatki jak silownia, czy prywatna sluzba zdrowia to nic innego jak chec zwiazania z organizacja. "Masz to juz zalatwione przez nas -PRACUJ!" Jest w tym cos...

konto usunięte

Temat: Jak się doskonalić świadomie?

Wojciech M.: Jest w tym cos...

O, i teraz się czuję spełniony na dzisiaj. :D

Wracam do feasibility study na temat urwania się stąd na stałe i przejścia w tryb wędrowno-oceaniczny. Czego i Państwu życzę.

Dobranoc.

konto usunięte

Temat: Jak się doskonalić świadomie?

Pozdrawiam, na mnie też czas. Organizacja jutro o poranku znowu wezwie ;)



Wyślij zaproszenie do