konto usunięte

Temat: Dobra wiadomość: Wydajność pracy rośnie w Polsce szybciej...

Dobra wiadomość: Wydajność pracy rośnie w Polsce szybciej niż wynagrodzenia

27.09.2013

Wydajność pracy rośnie w Polsce wyraźnie szybciej niż wysokość średniego wynagrodzenia – wynika z „Raportu płacowego. Polska i Świat”, opublikowanego przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. Okazuje się również, że wysokość przeciętnej płacy rośnie z roku na rok coraz wolniej.

Kraje Europy Środkowo-Wschodniej powoli doganiają Zachód pod względem poziomu wynagrodzeń. Różnice są jednak nadal bardzo duże. Z danych Międzynarodowej Organizacji Pracy wynika, że w 2011 r. najwyższy wzrost wynagrodzeń odnotowano w Bułgarii (o 5,6 pkt proc.). W tym samym czasie zarobki w Niemczech wzrosły o 0,8 pkt proc.

„Nie należy obawiać się, że przez wzrost przeciętnego wynagrodzenia polska gospodarka stanie się mniej konkurencyjna. Wydajność pracy rośnie bowiem szybciej niż płaca. Jak wynika z szacunków MOP, w krajach rozwiniętych (w okresie od 1999 do 2011 roku) produktywność pracy wzrosła dwa razy szybciej niż realne wynagrodzenia. W Polsce wzrost ten wyniósł 2,5 pkt proc. W 2011 roku wydajność w przemyśle wzrosła o 9,3 pkt proc.” – czytamy w raporcie.

Wydajność polskich pracowników wynosi obecnie ok. 66,7 proc. średniej unijnej. Płace są tymczasem aż trzykrotnie niższe od średniego wynagrodzenia w Unii Europejskiej.

„W ciągu minionej dekady zarobki Polaków, bez uwzględnienia inflacji, wzrosły o 65 proc. Najwyższy wzrost wynagrodzeń odnotowano w sekcji górnictwo i wydobywanie, a także komunikacja i informacja. W tych branżach średnie zarobki sięgają nawet 6000 zł, choć należy pamiętać, iż wysokość płac zależy od stanowiska, stażu pracy, a także wielkości firmy i jej lokalizacji. Tradycyjnie najlepiej zarabia się w województwie mazowieckim. Nieco mniej w pomorskim oraz dolnośląskim” – dodają autorzy raportu.

Pełny tekst odwiedź: http://www.podatki.biz/artykuly/wydajnosc-pracy-rosnie...

konto usunięte

Temat: Dobra wiadomość: Wydajność pracy rośnie w Polsce szybciej...

to jest tzw. strategia wietnamska.
Bangladesz nie chce juz isc ta droga.
Jestesmy w EU i moze byc tak: https://ec.europa.eu/citizens-initiative/REQ-ECI-2012-0...
Pracowac beda ochotnicy.
POprzyj!

Następna dyskusja:

Co sie dzieje w Polsce (ryn...




Wyślij zaproszenie do