Maria
J.
lekarz epidemiolog;
specjalista zdrowia
publicznego:)
Temat: Apel onkologów...
tekst pochodzi ze strony:http://www.mp.pl/kurier/?aid=36827
,,Data utworzenia: 04.02.2008
4 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem. Data ta została ustanowiona na Światowym Szczycie do Walki z Rakiem zorganizowanym pod egidą prezydenta Francji i dyrektora generalnego UNESCO w lutym 2000 r. w Paryżu. W tym dniu lekarze przypominają, że sposobem na wyleczenie nowotworu jest jego wczesne wykrycie. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), na świecie odnotowuje się rocznie ok. 11 milionów nowych zachorowań na nowotwory; w ciągu najbliższego dwudziestolecia liczba ta ma się podwoić.
Nowotwory złośliwe są główną przyczyną przedwczesnego umierania Polaków. Każdego roku ok. 130-140 tys. Polaków zapada na nowotwory, a prognozy specjalistów wykazują, że za 10 lat będzie to już 160 tys. rocznie. Ponad 90 tys. umiera z powodu tych chorób.
Według danych ubiegłorocznych Polska zajmuje dopiero 22. miejsce w Europie pod względem skuteczności leczenia nowotworów. Wyleczyć udaje się 30% dorosłych pacjentów (podczas gdy np. w Stanach Zjednoczonych - 60%, a w Europie Zachodniej prawie 50%) oraz 75% dzieci.
Do najczęstszych nowotworów w Polsce należą rak piersi, rak jelita grubego, rak szyjki macicy i rak płuc.
Polska Unia Onkologii zwróciła się do prezydenta RP, premiera, marszałków Sejmu i Senatu, minister zdrowia, prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia oraz posłów i senatorów z apelem o jak najszybsze zwiększenie nakładów przeznaczonych na bieżące diagnozowanie i leczenie chorych na nowotwory proporcjonalnie do autentycznych potrzeb Polaków i stosownie do współczesnej wiedzy.
"Apel ten jest wyrazem naszego niepokoju o dalszy rozwój i sposób finansowania onkologii w Polsce. Znamy dobrze potrzeby w zakresie walki z nowotworami w naszym kraju, a środowisko onkologów jest zintegrowane i potrafi tę walkę prowadzić. Wiemy również, że środki wynegocjowane z NFZ dla tego rozwoju i przeznaczone na prowadzone leczenie nie są wystarczające, co prowadzi do dramatycznego pogorszenia jakości świadczonych usług" - czytamy w apelu PUO.
Onkolodzy apelują do najwyższych władz państwowych, aby obywatelom "zapewnić możliwości diagnozowania i leczenia nowotworów na poziomie - wynikającym z Deklaracji Karty Paryskiej (2000 r.) - na jakim szanse wyleczenia lub przedłużenia życia są największe". Środki, obecnie przeznaczone na walkę z rakiem w Polsce, takich możliwości nie dają - podkreślają specjaliści.
Karta Paryska postuluje m.in. przyśpieszenie edukacji społeczeństwa na temat czynników ryzyka chorób nowotworowych (palenie tytoniu, zanieczyszczenie środowiska, dieta, infekcje), podniesienie świadomości dotyczącej znaczenia regularnych badań kontrolnych (wczesne wykrycie choroby i rozpoczęcie leczenia wielokrotnie zwiększa szanse na skuteczne jej zakończenie), uznanie pacjenta za partnera w zwalczaniu choroby nowotworowej oraz zwiększenie zaangażowania osób bliskich choremu w proces leczenia, nadanie priorytetu komfortowi życia oraz położenie większego nacisku na pomoc psychologiczną udzielaną chorym i wzmocnienie roli organizacji pozarządowych jako instytucji czuwających, monitorujących i pomocnych we wdrażaniu zarówno edukacji i profilaktyki zdrowotnej, nowych technik medycznych, jak i odpowiedniego ustawodawstwa.
Karta Paryska zobowiązała rządy krajów świata, które ją podpisały, do stworzenia strategii i narodowych programów walki z rakiem (Polska taki program na lata 2006-2015 posiada) oraz do dążenia do utworzenia międzynarodowych programów obejmujących całokształt badań, sposoby zapobiegania i metody leczenia chorób nowotworowych.
W krajach Unii Europejskiej, gdzie narodowe programy profilaktyki prowadzone są od wielu lat, udowodniono, że są one najskuteczniejszym sposobem poprawy wyników leczenia nowotworów złośliwych. Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje 3 programy związane z profilaktyką nowotworów:
populacyjny program wczesnego wykrywania raka piersi,
populacyjny program profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy,
program profilaktyki chorób odtytoniowych - palenie jest uleczalne.
W pierwszej połowie 2007 zostało wysłanych do kobiet z całej Polski ponad 2,6 mln zaproszeń na badanie mammograficzne oraz ponad 5,6 mln zaproszeń na badanie cytologiczne."
od siebie dodam, że nawet te programy, które są mają zbyt mały efekt z powodu niewykorzystania zaproszeń przez osoby, którym zaproponowano badania... na kilkaset wysłanych zaproszeń zgłasza się czasem kilkadziesiąt osób... a nawet te osoby, które wykonały badanie, potrafią nie zgłosić się po wynik, który czasem pozwala zapobiec rozwojowi wcześnie wykrytych zmian...