Grzegorz Kwiatkowski

Grzegorz Kwiatkowski Specjalista GIS,
Biebrzański Park
Narodowy

Temat: komputer do GIS

Chcę kupić wydajny komputer do GIS w przyzwoitej cenie (ok. 8000). Na stacji będzie zainstalowany Win 7, ArcGIS 9.3.1 oraz ERDAS. Czy moglibyście doradzić na co szczególnie zwrócić uwagę, jaki sprzęt wybrać i jak go skonfigurować. Kolejnym elementem jest konfiguracja systemu, co i gdzie ustawić. Mile widziane kompletne konfiguracje komputera oraz systemu Win7 :).

Swoją drogą na tym forum mało pisze się o sprzecie, a przeciez jest to bardzo ważny element, mogący w skrajnych przypadkach doprowadzić do euforii lub do skrajnej depresji.
Z góry dziękuje za wszelkie głosy w dyskusji.

konto usunięte

Temat: komputer do GIS

Wiele nie pomogę, bo używam laptopów, ale było już coś na ten temat:
http://www.goldenline.pl/forum/1472846/wydajny-komputer
Dominik Mikiewicz

Dominik Mikiewicz maps made easy,
www.cartomatic.pl ||
cartoninjas.net

Temat: komputer do GIS

jest trochę wskazówek w sieci: http://www.biology.ualberta.ca/facilities/gis/uploads/... ;-)

A tak na poważnie to szybkie dyski na system i plik wymiany, na dane nie koniecznie, duuużo ramu, płyta, która obsłuży go dużo (są już względnie tanie, które obsługują do 24gb), jezeli używasz RAID to zdecydowanie sprzętowy, z procków wyboru specjalnie nie masz, jeżeli chodzi o wydajność - i7, chyba że interesują cię serwerowe kostki.

No i sytem x64.
Piotr T.

Piotr T. programista GIS,
analityk GIS,
(www.cgis.pl)

Temat: komputer do GIS

Dominik Mikiewicz:
No i sytem x64.

No i program, który go obsłuży :)

konto usunięte

Temat: komputer do GIS

nawet jak nie obsluzy to wzrost wydajnosci pracy samego systemu jest tego wartTomasz Gutowski edytował(a) ten post dnia 30.08.10 o godzinie 17:20

Temat: komputer do GIS

niedawno przerabiałem ten temat.
polecam zaglądnięcie do serwisów typu:
- http://www.benchmark.pl/
- http://pclab.pl/
- http://www.purepc.pl/
itp., oczywiście uwzględniając poprawkę, że strony skierowane są głównie dla graczy. na tej ostatniej co miesiąc uaktualniają zestawy z różnych przedziałach cenowych.

8tys to sporo. warto zainwestować w dysk ssd na system, tak jak pisał Dominik. i ram.
procesor - polecam i7. jeśli zdecydujesz się na np i7 860 to zwróć uwagę że jednocześnie rezygnujesz z pamięci trzykanałowych. czyli w praktyce płyta główna obsłuży maksymalnie 4x2gb (dualchannel; pomijam drogie kości 4gb). jeśli zależy Ci na większej ilości ramu i do tego chcesz korzystać z "trzykanałowości" to zdecyduj się na np i7 920, który z tego co pamiętam jest w podobnej cenie jak 860. niestety płyty główne są droższe, ale zyskujesz do 12gb (6x2gb).

sam zdecydowałem się na i7 860 + 8gb ram. do tej pory nie udało mi się przekroczyć 50% zużycia procesora, mimo że oszczędzany nie jest (obróbka danych lidarowych, czasem 3dniowa:)).

warto rozważyć też macierz raid. szczególnie jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie (raid 1).

jeśli nie będziesz bawił się niczym w 3d to nie warto inwestować w najnowsze karty graficzne.

tyle luźnych uwag na szybko:) pamiętaj o dobrym monitorze:)
Dominik Mikiewicz

Dominik Mikiewicz maps made easy,
www.cartomatic.pl ||
cartoninjas.net

Temat: komputer do GIS

Piotr Tracz:
Dominik Mikiewicz:
No i sytem x64.

No i program, który go obsłuży :)
no właśnie ;-)
Dominik Mikiewicz

Dominik Mikiewicz maps made easy,
www.cartomatic.pl ||
cartoninjas.net

Temat: komputer do GIS

A tak odnośnie ramu - nigdy go za dużo. Odpal sobie do podstawowego softu gisowego jeszcze skype, outlooka, cokolwiek z offica, może jedna, albo dwie bazy w tle, a niech będzie sql server i postgis, a z ide np. visual studio i aptana. Tak mniej więcej wygląda codzienny bajzel u mnie na pulpicie, a że nie znoszę odpalać kompa i nie być w stanie nic więcej zrobić, więc standardem jest kilka instancji softu gisowego, które sobie coś chrupią, jak potrzeba. Ach byłbym zapomniał - opera, ff + firebug, chrome i ie, czasami safari i do tego pracujący iis i serverek visual studio do debugowania np.

Tak więc 8gb, to według mnie już powoli zbyt krótkie minimum ;-) A nieco normalniej mówiąc - duża ilość ramu jest korzystna, fak nie każdy soft ją wykorzysta, ale zdecydowanie szybciej mieli się dane w ramie niż przez plik wymiany. Według mnie warto oszczędzić na procku, dla ramu (pod warunkiem, że procek obsłuży go dużo).

Co do ssd, to nie wiem, nigdy nie wydawało mi się ekonomicznie uzasadnione nabywanie ssd, może teraz staniały.Dominik Mikiewicz edytował(a) ten post dnia 30.08.10 o godzinie 20:29
Piotr T.

Piotr T. programista GIS,
analityk GIS,
(www.cgis.pl)

Temat: komputer do GIS

Ja to polecam przede wszystkim kupić sobie dobry zasilacz, obudowę, chłodzenie na dyski twarde oraz ups (i już mamy budżet o min 2 tys mniej). W kwestii RAM czy procesor to lepiej wybierać procesor bo RAM można sobie zawsze dokupić. Zwróciłbym też uwagę na jakość dysków (niektóre firmy produkują tzw. wersje serwerowe, które charakteryzują się statystycznie mniejszą awaryjnością a nie zawsze są dużo droższe). SSD olać bo cena kosmiczna, wielkości takie sobie a zalety w komputerze stacjonarnym wątpliwe. Najważniejsze i tak są programy a te ciągle mają problemy zarówno z pracą wielowątkową, użyciem dużej ilości ram oraz użyciem GPU. Dobry duży monitor też nie zaszkodzi (a w przypadku ERDASA nawet 2) - dobry w sensie o dużej rozdzielczości i wielkości bo pakowanie się do zwykłego GIS w monitory oparte na matrycach innych niż TN to bezsens (no chyba, że mówimy o kartografii, gdzie dobre kolory jednak się przydają). W kwestii konkretnych komponentów to już warto się udać na fora hardwareowe bo ich jakość czy stosunek możliwości do ceny jest taki sam niezależnie od tego do czego to ma służyć.Piotr Tracz edytował(a) ten post dnia 30.08.10 o godzinie 22:03

konto usunięte

Temat: komputer do GIS

Witam,
potrzebuję dobrej rady. Przymierzam się do zakupu komputera, który będzie wykorzystywany do GIS'u oraz danych LiDAR'owych. Na sprzęt mam do przeznaczenia niewiele, bo jakieś 3.000zł.
Zastanawiam się na procesorami 8 rdzeniowymi, lecz nie nie wiem na ile popularne programy mogą je wykorzystać?
Na ile przydatna jest dobra karta graficzna przy danych LiDAR?
Czy przy takim budżecie jestem w stanie kupić laptopa o odpowiednich parametrach?
Proszę o konkretne sugestie laptopów lub komputerów stacjonarnych.

Z góry dziękuję za odpowiedź!
Pozdrawiam!Ten post został edytowany przez Autora dnia 08.12.14 o godzinie 12:22
Jacek C.

Jacek C. Marketing miejsc,
promocja, nowe media

Temat: komputer do GIS

Jeśli chcesz pracować z dużymi danymi (zdjęcia satelitarne, dane lidarowe czy choćby duże mapy rastrowe) to zdecydowanie odradzam pracę na laptopie. Po prostu podzespoły do laptopów są zazwyczaj słabsze i droższe, możliwości upgrade'u komputera bardzo ograniczone i do tego mało wydajne chłodzenie. Poza tym moim zdaniem obrabianie danych na małym ekranie laptopa jest po prostu skrajnie niepraktyczne. Duży monitor 20" a najlepiej dwa znacznie podniosą komfort pracy.
Andrzej Gieroliński

Andrzej Gieroliński
GIS\Kartografia\Geod
ezja

Temat: komputer do GIS

Tak jak napisał przedmówca, Pan Jacek. Monitor jest sprawą ważną, odpowiednia wielkość zapewnia komfort pracy. Zakup laptopa trzeba przemyśleć, jeśli specyfika pracy wymaga urządzenia przenośnego nie ma wyjścia, ale jeżeli nie to szkoda pieniędzy.
Jeśli chodzi o procesor, nie ma co szaleć z groszem i parametrami. Podstawą jest szybka pamięć RAM oraz równie szybka i wydajna karta graficzna. Do tego należy dobrać odpowiedni zasilacz z zapasem mocy w razie unowocześniania innych podzespołów. Płyta gówna dopasowana do skompletowanego sprzętu, dobrej jakości. Dysk wedle uznania i potrzeb. 1 TB powinien wystarczyć.

Budżet? 3 tysiące. Jeśli zawiera się w tym monitor może być ciężko o coś porządnego....
Na pewno pojawią się głosy kolegów na temat sprzętu używanego :) Co Pan na to? Czy woli Pan nowy sprzęt?
Nie polecam zakupu gotowych zestawów. Najlepiej wybrać odpowiednie podzespoły i zakupić w mniejszych sklepach, niech je złożą itd.

Polecam forum: http://forum.pclab.pl/forum/51-Zestawy-komputerowe/
"Spece" potrafią zamieszać w głowie, ale z czasem powinno się wyklarować.
Jacek C.

Jacek C. Marketing miejsc,
promocja, nowe media

Temat: komputer do GIS

Tak, zgodzę się też że duży dysk jest bardzo ważny. Ostatnie kilka miesięcy pracuję znacznie więcej z rastrami niż uprzednio i widzę w jakim zastraszającym tempie potrafią one pożerać przestrzeń dyskową ;)
Karol Stachura

Karol Stachura Nie ma na świecie
rzeczy niemożliwych
- są tylko mało
pra...

Temat: komputer do GIS

Polecałbym testy na istniejącym komputerze na popularnych programach. Z moich obserwacji wynika że trzeba dużo RAMu, procesor wielowątkowy czy 4 czy 8 rdzeni ma mniejsze znaczenie, dysk ssd na pewno by się przydał. Jeśli coś w technologii CUDA to karta NVIDII jeśli arcgis to ważne jest to:
http://help.arcgis.com/en/arcgisdesktop/10.0/help/inde...
Dysk 1TB na lidary to niestety mało. Chyba że wszystko przechowujesz w lazach lub masz niewiele danych. Możesz mieć mały dysk ssd do przetwarzania i duży hdd do przechowywania. Spokojnie w dzisiejszych czasach da się pracować na laptopach tyle że w 3000 się nie zmieścisz, szczególnie ze stacją dokującą i monitorem.

konto usunięte

Temat: komputer do GIS

Kwota 3.000 zł jest przeznaczona na zakup samego komputera. Monitor posiadam, a z czasem zamierzam kupić drugi.
Co prawda odradza Pan kupowanie gotowych zestawów, ale... co Panowie sądzicie o tym zestawie?

http://allegro.pl/komputer-ultra-fx-8x4-0ghz-8gb-gtx97...

Procesor FX8230 posiada możliwość podkręcenia aby osiągnąć wydajność wyższego modelu, mianowicie FX8530. Karta graficzna w wielu rankingach plasuje się na początkowych miejscach. Płyta główna umożliwia zamontowanie do 32GB RAM (4 sloty). Natomiast co do samej pamięci RAM to na plus jest fakt iż jest montowana w jednej kości, lecz nie mogę znaleźć informacji na temat jej wydajność.

Następna dyskusja:

GIS w internecie.




Wyślij zaproszenie do