Temat: WebGIS dla historyków i archeológw
Witam ponownie i dziękuję za komentarze. Wszelkie uwagi i opinie są dla nas nieocenione.
Odnośnie efektywności pracy to wydaje nam się, że chodzi całkiem nieźle, ale trzeba jeszcze poobserwować jaka jest wydajność przy większej liczbie użytkowników - będziemy testować:)
Ilość zabytków jest rzeczywiście nieduża, ale mieliśmy wybór, że albo poświęcimy czas i pieniądze na przygotowanie dużego zasobu albo popracujemy nad funkcjonalnością aplikacji. Wybraliśmy to drugie, bo aplikacja już jest i teraz można stosunkowo szybko i prosto dorzucać zasoby. A w międzyczasie dopracowywać i rozwijać aplikację.
Jeśli zaś chodzi o miliony zabytków archeologicznych, to przy tak przyjętym sposobie wizualizacji miejsc na mapie (odnoszenie obiektów do różnych jednostek administracyjnych w zależności od poziomu szczegółówości mapy, aż do poszczególnych miejscowości przy maksymalnym zoomie) nie ma większego znaczenia ilość obiektów - tę ilość pokazuje liczba pojawiająca sie po najechaniu na ikonę, jednocześnie z nazwą jednostki admin. lub miejscowości, do której ona się odnosi.
Być może, gdy już będziemy mieli te miliony obiektów, to trzeba będzie wprowadzić jakieś modyfikacje, ale to byłoby naszym marzeniem mieć taki problem;-) Optymalnym rozwiązaniem byłoby mieć wszystkie typy zabytków w ilościach "hurtowych" i dopracowywać narzędzie umożliwiające dostęp do nich z jednej platformy.
Myślę, że największym problemem będzie (jest) chęć udostępniania opisów zabytków i ich zdjęć/skanów przez instytucje posiadające zasoby. Niestety...
Zainteresowanych zapraszam na seminarium podsumowujące nasz projekt - szczegóły w wątku dot. konferencji.
Przy okazji miłośnikom dawnych map polecam stronę:
http://atlasymorskie.polska.pl