Piotr Noszczyński

Piotr Noszczyński Archeolog,
Forschungsstelle
Kaiserpfalz
Ingelheim

Temat: historyczny NMT

cześć,
czy któryś z forumowiczów pracował nad historycznym NMT (np. wczesnośredniowiecznym) bazującym np. na danych archeologicznych (wydatowane warstwy w profilu)?
pozdrawiam Piotr

Temat: historyczny NMT

Nie wiem, czy dokładność takiego NMT byłaby zauważalna - zwłaszcza jeśli różnica między poziomem współczesnym i historycznym byłaby niewielka - przy NMT na przykład 1000 x 1000 metrów mogłoby to być niezauważalne. Ale jeśli ktoś ma w tym zakresie doświadczenie to chętnie poczytam!
Bogumił Szady

Bogumił Szady profesor nadzw.,
Instytut Historii
KUL

Temat: historyczny NMT

Nie spotkałem się nigdzie z takim pomysłem dla ziem polskich. Trzeba chyba rozpatrzeć się wśród archeologów najszybciej. Zgadzam się z Jarkiem i nie spodziewałbym się aż tak dużych i widocznych zmian, chyba, że dla bardzo niewielkiego terenu.
pozdrawiam
Bogumił
Piotr Noszczyński

Piotr Noszczyński Archeolog,
Forschungsstelle
Kaiserpfalz
Ingelheim

Temat: historyczny NMT

bardzo czesto natrafiamy na stanowiska wielofazowe gdzie pierwotny uklad terenu przebiegal zupelnie inaczej niz ten, ktory widzimy dzisiaj.
W trakcie zasiedlania teren zostal np. calkowicie zniwelowany dla potrzeb mieszkalnych. Dobrym przykladem jest rynek we Wroclawiu gdzie miazszasc warstw zaczynajac od sredniowiecza az po dzien dzisiejszy siega ponad 3 m, a to jest przedzial czasu majacy zaledwie ok. 1000 lat.

konto usunięte

Temat: historyczny NMT

Mi takie coś chodzi po głowie w związku z analizami, które zacząłem robić. Tak jak piszecie - dla niewielkiego terenu. Niewielkiego, gdyż robię analizy zmian przestrzeni dwu osiedli. Tylko nie wiem, czy zgodzicie się, że to krajobraz historyczny :), bo zmiany dotyczą przekształcenia wsi w osiedle, a więc lata 70.
Widziałem takie rzeczy (rekonstrukcja krajobrazu oparta na dawnych planach, rycinach + DEM) dla Tokio. Jest coś w rodzaju mapy hipsometrycznej dla lubelskiego Wzgórza Zamkowego i - jeśli pamiętam (nie mam książki pod ręką) - są tam wizualizacje 3D (książka Rozwałki, Niedźwiadka i Stasiaka "Lublin wczesnośredniowieczny").

Następna dyskusja:

hGIS (historyczny GIS)




Wyślij zaproszenie do