konto usunięte

Temat: GIS i teledetekcja w archeologii - Żmijowiska

Na grodzisku w Żmijowiskach (które fajnie się rozwija jako jednostka Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu) realizowany jest projekt, w ramach którego będzie trochę GIS-u, rozpoznanie teledetekcyjne, georadary i temu podobne. W lipcu wszyscy zainteresowani będą mogli zobaczyć działania w praktyce. Więcej na stronie muzeum: http://muzeumnadwislanskie.pl/index.php?r=328&l=pl&id=...

[dodane]
Napiszę jeszcze, że samo grodzisko jest częścią systemu osadniczego w Kotlinie Chodelskiej, którego centrum jest Chodlik - grodzisko rewelacyjnie rozpoznane w latach 60. właśnie w oparciu o zdjęcia lotnicze. Dla mnie to jest rewelacyjna praca, która niemal skończyła się w moim przypadku pisaniem magisterki o teledetekcji w archeologii :).Kamil Nieścioruk edytował(a) ten post dnia 23.05.12 o godzinie 13:44
Piotr Noszczyński

Piotr Noszczyński Archeolog,
Forschungsstelle
Kaiserpfalz
Ingelheim

Temat: GIS i teledetekcja w archeologii - Żmijowiska

cześć,
ciekawy projekt, coś podobnego miało miejsce w trakcie badań wczesnośredniowiecznego zespołu osadniczego w Kałdusie (woj. kujawsko - pomorskie). Zdaje się że geofizykę na stanowisku w Żmijowiskach będzie przeprowadzała ta sama firma, która robiła to w Kałdusie.
Wykorzystując taki potencjał badawczy, interdyscyplinarność projektu i ilość danych, które zostaną zebrane można by się było pokusić o próbę rekonstrukcji krajobrazu tego terenu i jego wpływu na osadnictwo we wczesnym średniowieczu.

konto usunięte

Temat: GIS i teledetekcja w archeologii - Żmijowiska

Myślę, że będę miał okazję porozmawiać na temat tego, co oni chcą osiągnąć na drugim czy trzecim etapie. Mówiąc o rekonstrukcjach - sądzę, że coś planują, przynajmniej w pewnym stopniu, skoro jest mowa o przewodnikach multimedialno-wirtualnych.

Następna dyskusja:

hGIS (historyczny GIS)




Wyślij zaproszenie do