Paweł Wiśniowski

Paweł Wiśniowski mgr inż., Biuro
Usług Geodezyjnych
GEOPROJEKT

Temat: ASG - Aktywna sieć geodezyjna

Witam!
Co sądzą moje koleżanki i koledzy po fachu o ASG?
Czy warto korzystać, jakie są plusy, a jakie minusy ASG?

Temat: ASG - Aktywna sieć geodezyjna

Drogi Pawle !
Zdaje się, że z ASG jest tak jak z odpowiedziami na Twoje pytanie...

Ale na serio, osobiście nie mam gps'a i na razie nie planuję zakupu, nie tylko z przyczyn finansowych. Obserwując kolegów przy pracy z ASG zauważyłem następującą rzecz, nie jest to narzędzie na którym można polegać w 100%, jadąc w teren trzeba zabrać ze sobą również zwyczajny tachimetr.
Wielokrotnie zauważyłem, że przyczyną braku możliwości dokonania pomiary z wykorzystaniem ASG są:
1. brak zasięgu sieci GSM aby nawiązać połączenie z serwerem ASG
2. awarie elementów systemu ASG
3. ukształtowanie terenu uniemożliwiające dokonanie odczytu z wystarczającej ilości satelitów (to zwłaszcza w górach)
4. ... (koledzy pracujący z ASG zapewne dołożą następne punkty)

Osobiście większe zaufanie miałbym do pomiarów dokonanych z własną stacją referencyjną, z uwagi na większą niezawodność takiego rozwiązania, cóż to niestety koszt zakupu drugiego gps'a. Natomiast jeśli wszystkie elementy składające się na ASG działają, to jest to wspaniałe narzędzie zwiększające efektywność prac terenowych i później kameralnych.
Pozdrawiam
Janusz
Mariusz Świątkiewicz

Mariusz Świątkiewicz Geodeta uprawniony,

Temat: ASG - Aktywna sieć geodezyjna

Czy warto korzystać? Oczywiście że tak. ASG daje niesamowite możliwości i swobode w pomiarach GPS-owych.
Plusy: swoboda działania na obszarze całej Polski, duża stabilność pomiarów RTK, wsytarczy tylko jeden odbiornik GPS lub GNNS do pomiaru (nik nie musi pilnować stacji bazowej)
Minusy: kłopoty z zasięgiem GPRS w niektórych zakątkach naszego kraju (ale to nie wina ASG), nie do końca spełnienie założeń systemu jeśli chodzi o postprocesing
Ostatnio system nie działa tak zadowalająco jak w pierwszych miesiącach działania ale pamiętajmy że mamy do czynienia z kilkoma strumieniami poprawek RTK i zawsze któryś działa. Poza tym kupując sprzęt np. Leica mamy do dyspozycji wiele dodatkowych stacji referencyjnych nie należących do systemu ASG a pozwalających na pomiary. Korzystam z ASG od chwili jego powstania (wczesniej ze stacji bazowej) i jestem zadowolony w 100%.
Każdy nowy użytkownik powinien napewno zapoznać się z całą technologią pomiarów GPS. Dobre wyniki pomiarów czy to z ASG czy ze stacji bazowej uyskamy tylko przy dobrych warunkach pomiaru. Pozdrawiam

konto usunięte

Temat: ASG - Aktywna sieć geodezyjna

Zadowolenie z systemu ASG EUPOS jest zależne od tego jak często system działa :) Na swoim przykładzie stwierdzam, że kilka miesięcy temu system działał znacznie lepiej. W dużych miastach można skorzystać z komercyjnych stacji referencyjnych (TOPCON udostępnia stacje GPS + GLONASS) ale nie wiem jak to działa, zgodnie z zapewnieniami lepiej niż ASG, ale nie miałem okazji pracować z tymi stacjami, więc nie wiem jak to jest naprawdę.
Jeśli stację działają poprawnie i mamy zasięg GPRS wtedy można się przekonać o zaletach tego rozwiązania zwłaszcza jeśli do pomiaru mamy obiekty liniowe.Szymon Madej edytował(a) ten post dnia 26.12.09 o godzinie 18:09
Paweł Wiśniowski

Paweł Wiśniowski mgr inż., Biuro
Usług Geodezyjnych
GEOPROJEKT

Temat: ASG - Aktywna sieć geodezyjna

Witam ponownie!
Nie bez powodów rozpocząłem niniejszą dyskusję o ASG-EUPOS.
Jestem użytkownikiem tego systemu pozycjonowania od początku jego oficjalnego istnienia.
Przez ten okres bardzo intensywnie wykorzystywałem w swojej firmie 2 wieloczęstotliwościowe odbiorniki GPS w ciężkim, górskim terenie i różnych warunkach pogodowych, ale zawsze w zasięgu GPRS, przy widocznych kilku satelitach (PDOP= max 2.5) i korzystając ze stacji referencyjnej. Wszystkie pozycje uzyskujemy pracując w czasie rzeczywistym. Zamierzyliśmy kilkaset punktów III klasy w całym powiecie żywieckim, by wykonać dokładną transformację na układ 1965/I. Wykonaliśmy mnóstwo pomiarów sytuacyjno-wysokościowych za pomocą ww techniki pomiarowej. Robiąc w terenie jednoczesne miary kontrolne nie natknęliśmy sie na jakiekolwiek błędy w uzyskanych pozycjach mierzonych pikiet. Mówiąc krótko - IDEALNY SYSTEM DLA GEODEZJI i NIE TYLKO!

Jednakże od 2-3 miesięcy mamy właśnie problem z ASG-EUPOS. Mierząc wielokrotnie te same punkty (pikiety), uzyskujemy rozbieżne współrzędne różniące się nawet o 1-2m w poziomie i o 2-3m w pionie!!!!!
Jedyną kontrolą uzyskanych współrzędnych w tym wypadku jest niezależny pomiar tachimetrem tradycyjną metodą biegunową !!!!
Na szczęście jedna ze współrzednych punktu uzyskana metodą GPS w oparciu o ASG się potwierdziła...

Wiem, że system ASG-EUPOS jest nieustannie ulepszany, modernizowany, ale uważam, że po to jest stworzony, by geodeci wykorzystujący go, otrzymywali dane spełniające wymogi dokładnościowe conajmniej zawarte w przestarzałej juz i tak instrukcji G-4.

Teraz już wiecie Państwo dlaczego poruszyłem temat ASG...Paweł Wiśniowski edytował(a) ten post dnia 27.12.09 o godzinie 18:44

Temat: ASG - Aktywna sieć geodezyjna

Paweł Wiśniowski:
Jednakże od 2-3 miesięcy mamy właśnie problem z ASG-EUPOS. Mierząc wielokrotnie te same punkty (pikiety), uzyskujemy rozbieżne współrzędne różniące się nawet o 1-2m w poziomie i o 2-3m w pionie!!!!!

Miałem od kolegów sygnały o błędach pomiaru około 1 m ale słysząc wszechobecne pochwały systemu brałem to z przymrużeniem oka, dziś mam potwierdzenie z niezależnego źródła ;)

No tak, św. pamięci Pani Profesor Anna Łoś (AR Kraków - dla tych co nie mieli przyjemności) błędy w geodezji dzieliła na:
- systematyczne
- przypadkowe
- grube
- prokuratorskie
pierwsze trzy kazywała eliminować a te czwarte unikać.

Zastanawiam się do której grupy błędów zaliczyć właśnie te, skoro GPS wyświetla że dokładność ma pomiaru ok. 2-3 cm a to nie prawda.
Podejrzewam, że ktoś projektując system nie doszacował jego pojemność (czyli liczbę jednoczesnych użytkowników) stąd ww. "kwiatki".
Pozdrawiam
Janusz

Temat: ASG - Aktywna sieć geodezyjna

Co do poamiarów satelitarnych - pewnie ktoś z Was już widział projekt wytycznych technicznych ?? Ciekawa lektura warta dyskusji - również na tym forum :)

Jeżeli chodzi o błędy - aż takie różnice to mi się nigdy nie zdarzały - przy zachowaniu warunku inicjalizacji i innych norm pomiarowych oczywiście. Różnice max 5-10 cm na punkcie (utrata inicjalizacji > ponowna inicjalizacja > ponowny pomiar ) - to wszystko - nigdy większe wartości. Przede wszystkim sprawdzam raport z pomiaru GPS - mogła nastąpić utrata inicjalizacji - co może zostać nie zauważone w ferworze walki o kolejną pikietę, może to sprawka wysokiego PDOP-u czy zbyt mała liczba satelit - warunki obserwacji ciągle się zmieniają. Ja zawsze - przy dużej ilości pikiet - wrzucam taki raport do excela i filtruje po błędach czy PDOP-ie. W projekcie ww wytycznych widnieje:
"2. Zalecane jest zachowanie następujących warunków technicznych pomiaru:
1) minimalna liczba obserwowanych satelitów nie powinna być mniejsza od 4,
2) minimalny kąt elewacji równy 10o,
3) maksymalna wartość parametru PDOP nie powinna przekraczać wartości 6.
4) interwał rejestracji danych satelitarnych GNSS na punkcie wynosi 5 sek"

Może, któryś z zalecanych warunków nie jest spełniony?

Jeszcze wpadłem na taki głupi pomysł - może, ktoś przez przypadek wybiera poprawki KODGIS czy NAWGIS?? Te poprawki oferują inne dokładności. Tak jak pisze Pan Janusz - system może by przeciążony zbyt dużą liczbą użytkowników - i pewnie jest. A wtedy też może przerzuca na inny strumień poprawek? (o zgrozo!). Mógłby do dyskusji włączyć się jakiś przedstawiciel z ASG i rozwiać takie wątpliwości. Co do wysokości - może nieprawidłowo wpisana wysokość tyczki? Zaczynam samokontrolę od najgłupszych spraw - czyli od błędów, które sam mogłem popełnić.

Pan Paweł pisze o pomiarze na punktach osnowy III klasy i transformacji w nawiązaniu do nich - tak przynajmniej zrozumiałem. Jeżeli osnowa była wyrównana w układzie 2000 lub innym definiowalnym w pomiarze VRS ASG i jest to pomiar kontrolny - jestem na tak. Jeżeli III-ka nie ma katalogowych współrzędnych w układzie 2000 zawsze wykonuje transformacje z korektami Hausbrandta na najbliższe punkty osnowy I i II klasy posiadające współrzędne katalogowe w dwóch układach - na tym się nigdy nie zawiodłem. Wgrywam cały projekt po takiej transformacji, współrzędne do kontrolera i tak jadę w teren. Układ 1965 już mnie nie bawi :) Z niecierpliwością czekam na wszechobecny 2000 :) Bieganie po dużym czy małym obiekcie w celu znalezienia trójki i wykonania transformacji jest dla mnie stratą czasu. Punkt kontrolny będący trójką - owszem, ale jako punkt do transformacji w moim mniemaniu odpada.
Trzeba jeszcze mieć pewność co położenia słupa takiej trójki - chociaż to i tak wyjdzie w pomiarze. Przy zakładaniu osnowy III klasy, w nawiązaniu do klasy I czy II wymagany jest pomiar na płycie a nie na słupie. Mimo ochrony znaków geodezyjnych ludzie robią różne rzeczy ze znakami... Wyrwać z ziemi takiego triangula to może być problem - ale taka trójeczka? To też częsta przypadłość ekip budowlanych od chodników - wykopiemy to i zakopiemy... Na szczęście wszyscy tacy nie są - może wyolbrzymiam problem :)
Prowadziłem zadania związane z projektem, realizacją i wyrównaniem osnowy III klasy na kilku obiektach w powiecie piaseczyńskim. Podobnie kolega z pracy zajmował się kilkoma obiektami na tym powiecie jak i również obiektami w kilku innych powiatach. Po pomiarze (większość punktów metodą GPS) i wyrównaniu w ukł. 2000 zawsze wykonujemy porównanie współrzędnych na punktach adaptowanych. Generalnie błędy nie są większe niż 10 cm, zdecydowana większość Dp ma mniejsze niz 5 cm ale zdarzają się punkty adaptowane o Dp>30 cm! Słup na pierwszy rzut oka nienaruszony, miary zgodne z opisem topograficznym a tu takie "kwiatki". Zakładam, że może być to efektem poprzedniego wyrównania... Ale już nie wnikam, bo trochę odbiegam od tematu.

"Zadowolenie z systemu ASG EUPOS jest zależne od tego jak często system działa :)" - zgodzę się w zupełności z Panem Szymonem.
Ostatnio zdecydowałem się na rozstawienie w terenie własnej stacji bazowej (radiowej), której współrzędne wyznaczone były niezależnie w oparciu o sieć ASG. Po całym dniu walki w słońcu z ASG o każdą pikietę, o ciągle znikającą inicjalizację w środku pola oddalonego od drzew o 2 km - straciłem cierpliwość. Za dużo Nas było w terenie i pewnie dla wszystkich nie starczyło miejsca w systemie... Zasięg pomiaru zależny jest od długości anteny radiowej i ukształwowania terenu ale czas inicjalizacji dużo szybszy no i brak problemów z GPRS - bo tu nie jest potrzebny. :)

Dlatego też liczę na rozwój ASG - jak najszybszy rozwój :)

Jestem jeszcze ciekaw jak traktowana jest sprawa obliczeń wysokości normalnych z pomiaru GPS w sieci ASG-EUPOS? Chodzi mi o wymogi i stanowiska PODGiK-ów. Spotkałem się już z sytuacjami przyjmowania wysokości normalnych z obliczenia na podstawie odstępu N geoidy niwelacyjnej, kalibracji pionowej w oparciu o repery jak i również zaleceniami zaniwelowania punktów założonej osnowy pomiarowej metoda geometryczną/trygonometryczną od reperów...Łukasz S. edytował(a) ten post dnia 28.12.09 o godzinie 16:23
Paweł Wiśniowski

Paweł Wiśniowski mgr inż., Biuro
Usług Geodezyjnych
GEOPROJEKT

Temat: ASG - Aktywna sieć geodezyjna

Łukasz S.:
Co do poamiarów satelitarnych - pewnie ktoś z Was już widział projekt wytycznych technicznych ?? Ciekawa lektura warta dyskusji - również na tym forum :)
Witam
Wierz mi - jestem też pasjonatem geodezji i znam te wytyczne od dłuższego czasu jednak w tym wypadku....
rzeczywistość jest nieco inna i.... dla mnie też niewytłumaczalna....dlatego ta dyskusja na forum... Generalnie ubolewam nad tym :(((
PozdrawiamPaweł Wiśniowski edytował(a) ten post dnia 29.12.09 o godzinie 08:16

konto usunięte

Temat: ASG - Aktywna sieć geodezyjna

Zgodnie z założeniem użytkownicy mieli być informowani o tym, że system nie działa... niestety jak wiadomo takie informacje nie są udostępniane. Prawdopodobnie dopóki dostęp jest bezpłatny wiele się nie zmieni.
Ostatnio w Ośrodku straszyli nas, że niedługo wejdą nowe przepisy które będą bardziej rygorystyczne w kwestii oddawania operatów z pomiarów ASG-EUPOS. Takie informację przynieśli z jakiegoś szkolenia. Jeśli chodzi o wysokości, to już gdzieś na innym forum czytałem, że są spore problemy z przyjmowaniem wysokości z GPS'a w wielu ośrodkach.
Możemy sobie tylko życzyć, by w Nowym Roku ASG-EUPOS działało lepiej
pozdrawiam

konto usunięte

Temat: ASG - Aktywna sieć geodezyjna

Witam wszystkich! Panowie (i Panie jeśli one też obserwują wątek),

zauważyłem zainteresowanie odpowiedzią ze strony przedstawicieli ASG-EUPOS - oczywiście można liczyć na to że ktoś z nas "znajdzie" Państwa wątek "gdzieś tam w Internecie" - tutaj GL - ale mimo wszystko zapraszam do dyskusji również na forum samego systemu. Obecnie nie działa ono najlepiej z uwagi na praktyczny brak ruchu, stąd zachęcam do pisania.

Wydaje mi się, że i Państwu i nam (administratorom) zależy równie mocno na tym, żeby system działał jak najlepiej, a użytkownicy jak najlepiej umieli z niego korzystać. W wypowiedziach Panów pojawiają się zarówno prawdy jak i pewne mity o ASG-EUPOS, zasłyszane i przekazywane dalej jak "głuchy telefon" - czemu nie zapytać u źródła?

Odniosę się tutaj do jednej z wypowiedzi:
Paweł Wiśniowski:
Jednakże od 2-3 miesięcy mamy właśnie problem z ASG-EUPOS.
Mierząc wielokrotnie te same punkty (pikiety), uzyskujemy
rozbieżne współrzędne różniące się nawet o 1-2m w poziomie i o 2-3m w pionie!!!!!
Oczywiście od każdej reguły jest wyjątek i system mógł nie zadziałać prawidłowo, natomiast czy sprawdzono ewentualne przyczyny po stronie rovera? Najlepszą kontrolą jest tutaj powtórny pomiar przy niezależnej inicjalizacji odbiornika. Przy niesprzyjających warunkach pomiarowych może wystąpić zjawisko tzw. błędnej inicjalizacji, które nie jest wykrywalne w żaden inny sposób jak poprzez porównanie współrzędnych mierzonych z prawdziwymi (tutaj wychodzimy z założenia, że błędna inicjalizacja nie zostanie wykonana 2 razy dokładnie w ten sam sposób). Problem ten jest zależny przede wszystkim od samego oprogramowania odbiornika ruchomego i warunków pomiaru.

Kolejna wypowiedź:
Łukasz Sułecki:
"2. Zalecane jest zachowanie następujących warunków technicznych pomiaru:
1) minimalna liczba obserwowanych satelitów nie powinna być mniejsza od 4,
2) minimalny kąt elewacji równy 10o,
3) maksymalna wartość parametru PDOP nie powinna przekraczać wartości 6.
4) interwał rejestracji danych satelitarnych GNSS na punkcie wynosi 5 sek"
Proszę zauważyć, że dyskusja w tym miejscu dotyczyła pomiarów NAWGEO, a cytuje Pan zapisy G-1.12 dot. postprocessingu...

Etc...
Mariusz Świątkiewicz:
Dobre wyniki pomiarów czy to z ASG czy ze stacji bazowej
uzyskamy tylko przy dobrych warunkach pomiaru.
Święta racja!

Pozdrawiam wszystkichArtur Oruba edytował(a) ten post dnia 22.02.10 o godzinie 09:19

Temat: ASG - Aktywna sieć geodezyjna

Artur Oruba:
Kolejna wypowiedź:
Łukasz Sułecki:
"2. Zalecane jest zachowanie następujących warunków technicznych pomiaru:
1) minimalna liczba obserwowanych satelitów nie powinna być mniejsza od 4,
2) minimalny kąt elewacji równy 10o,
3) maksymalna wartość parametru PDOP nie powinna przekraczać wartości 6.
4) interwał rejestracji danych satelitarnych GNSS na punkcie wynosi 5 sek"
Proszę zauważyć, że dyskusja w tym miejscu dotyczyła pomiarów NAWGEO, a cytuje Pan zapisy G-1.12 dot. postprocessingu...

Etc...

Miło, że pojawił się ktoś administrujący systemem :)

Wiem Panie Arturze jakie są różnice ale przytoczyłem powyższe ze względu na wymogi niektórych PODGiK. Raport z pomiaru w oparciu o VRS bez takich informacji nie przejdzie pozytywnej kontroli.
W PODGiK "x" przedstawiono mi "wzór" raportu z pomiaru w sieci ASG. Po naszej krótkiej analizie okazało się, że jest to raport z wpasowania w układ lokalny gdzie błąd wynosił około 0,5 m... Nawet nie będę tego komentował...

W jednym PODGiKu moge oddać wysokości obliczone na podstawie geoidy, w drugim muszę robić wpasowanie na repery. Empirycznie sprawdzaliśmy h obliczane na podstawie geoidy, h na podstawie niwelacji, na podstawie kalibracji pionowej - na kilku gminach - różnice są minimalne głównie ze względu na warunki obserwacji.

Pomiar na punktach kontrolnych, podwójny pomiar pkt utratą inicjalizacji - tu też jest wiele rozbieżności dotyczących wymogów PODGiK-ów.

Moim zdaniem takie sprawy wymagają ujednolicenia.

Sam system ASG jest genialnym rozwiązaniem i trzymam kciuki za dalszy jego rozwój. Czasem system jest przeciążony, czasem doprowadza do frustracji geodetę stojącego w środku pola ale to tylko technika - pewnie na poprawę nie będzie trzeba wiele czekać.

No i kontrola samego siebie na każdym kroku - to nawet więcej niż połowa sukcesu :) Nawet tak dla spokojnego sumienia.

Pozdrawiam.

konto usunięte

Temat: ASG - Aktywna sieć geodezyjna

Panowie, mam 3 pytanka do Was... byłbym wdzięczny za odpowiedz. W jakim układzie są współrzędne stacji ASG-EUPOS? W nawiązaniu do jakiej osnowy zostały te współrzędne wyznaczone? Dlaczego występuje duży błąd przy transformacji do układu 1965? Pozdrawiam, Jacek

Temat: ASG - Aktywna sieć geodezyjna

1. http://www.asgeupos.pl/index.php?wpg_type=syst_descr
2. http://www.asgeupos.pl/index.php?wpg_type=tech_rf
3. Zależy jaką transformację wykonujesz? Polecam osobiście na najbliższe punkty osnowy I I II klasy z rozrzuceniem poprawek Hausbrandta. Nigdy nie miałem dużych błędów. Na trójce nie miałem większych różnic niż 10cm z pomiaru bezpośredniego względem danych katalogowych (przy założeniu, że punkt jest nienaruszony). Na I i II klasie nie więcej niż 3cm - w dobrych warunkach obserwacji i przy podobnym założeniu jw. Generalnie wszystko siedzi :)

konto usunięte

Temat: ASG - Aktywna sieć geodezyjna

Korzystamy w firmie z tego systemu nawiazujac sie do Katowic.
Zdarzają się problemy, ale bardzo rzadko, i z reguly trwaja bardzo krotko. Najczestszym mankamentem jest problem z polaczeniem sie do serwera (pomimo dobrego zasiegu telefonii komorkowej)- nie zawsze udaje sie za 1 razem. Ale za 3 praktycznie zawsze. Czasem bywa klopot z zasiegiem komorek, ale to juz nie problem systemu. Roznice miedzy wspolrzednymi nie uszkodzonej osnowy III klasy z ODGiK a zpomiaru mieszcza sie w 6-10cm.

konto usunięte

Temat: ASG - Aktywna sieć geodezyjna

Dziękuję Panom, połamania łaty życzę :) pozdrawiam!

Następna dyskusja:

Uprawnienia Geodezyjna obsl...




Wyślij zaproszenie do