Temat: Praca z pacjentami bólowymi - jaki kurs na początek
Jak w tym przypadku rozumiesz pojecie Holistyczną? Na prawdę obejmując tak wiele aspektów zdrowia człowieka? To tylko ad nazwy. Lata temu ośmieliłem się nazwać jedno z opracowań tak iż w terminie było słowo " Integracyjny" sporo osób ze środowiska nie zastawiło na tej nazwie suchej nitki. A było to kilkanaście lat temu, opracowanie przetrwało i ma się bardzo dobrze. Widocznie świat się zmienił diametralnie :).
Ad tematu głównego.
Pani Moniko, nie bardzo rozumiem, chce pani pracować jako handlowiec czy terapeuta? To tak z pierwszego profilu :)
Z osobami w starszym wieku zaczynać przygodę można od dobrych metod palpacyjnych, tak aby maksymalnie wyczuć co dzieje się w tkankach, na jakim poziomie. Jakie są objawy wynikające ze zmian zwyrodnieniowych, procesów zapalnych w stawach, a jakie dolegliwości są związane np. ze zmianami zwyrodnieniowo-wytórczymi. Moim zdaniem na początek warto ukierunkować się na pracę z tkankami miękkimi, praktykować pracę warstwową. Osoby te mają problemy z określeniem dokładnie na jakim poziomie jest lub skąd promieniuje ból, zwłaszcza w stanach chronicznych. Bywa różnie, czasem podchodzi się do niech jak do hipochondryków, niestety. Zwłaszcza jeśli jest problem z precyzyjnym określenie ból.
Jako ciekawostkę podam, iż paradoksalnie moi pacjenci seniorzy 7, 8 dekada i + :), chwalą sobie przykładowo ogólne masaże o mieszanych terapeutycznych ale i relaksacyjnych walorach. Medialnie niestety ten temat się przemilcza, sugerując jakoby seniorzy korzystali zwłaszcza z terapeutycznych sensu stricto metod i traktujących ciało "odcinkowo". Nic podobnego, jak do tego dochodzą rozproszone zmiany wielu struktur jak np. początki lub też ogólna osteoporoza to utrudnia nam to wiele zabiegów wykonywanych manualnie, unikamy nawet przypadkowych dźwigni, przeciążeń.
Dobre rezultaty dają metody pracy z tkankami miękkimi, sporo osób w starszym wieku ma mieszane dolegliwości mięśniowo-stawowe z domieszką problemów ze snem i zmian nastroju. Jeśli są to zwłaszcza kobiety, warto zastanowić się nad problemem fibromialgii i pochodnymi. Z takimi chociażby dolegliwościami na co dzień będzie potrzebna dobra palpacja tkanek miękkich.
Moja seniorka ma 95 lat, podstawa u niej to dobry masaż. Bynajmniej nie ogranicza się do problemów stawowych i kręgosłupa.
No i przede wszystkim warto ich powoli ruszyć, zwłaszcza tych co nie mieli do ruchu przekonania wcześniej, byle tylko ostrożnie i konsekwentnie.
Powodzenia Piotr.