Temat: Książka do anatomii
Ten atlas imituje Platzera, jest w wersji czarno-białej ale jest w tym stylu.
http://www.aktyka.pl/shop.php?tytul=Ilustrowana_anatom...
Obecnie opracowuje najbardziej szczególową książke z anatomii i mam ok 300 książek i atlasów i w ramach tematu mogę stwierdzić, że:
1. Najlepszym Atlasem Anatomii na rynku polskim jest 3 Tomowy Atlas Prometeusza
2. Znakomitym jest również Atlas Granta, bardziej ryciny przypominają zdjęcia sekcyjne aniżeli schematyczne rysunki ale jest ciekawym uzupełnieniem.
3. Atlas Nettera to klasyczna porażka z dziesiątkami błędów - nic nie znalazłem w nim ciekawego a mimo to cieszy się super popularnością.
4. Bardzo pomocne są atlasy fotograficzno-sekcyjne :
a) McMinna
b) Yokoshiego (najnowsza wersja)
5. Atlas Wolfa-Heidegera oraz Bertolini-Leuterta to starsze wydania ale klasycznie ujmują anaomie i tez pokazują się różne rzeczy których nie znajdziemy w innych atlasach.
6. 3 Tomowy Atlas Sinelnikova szaleje pod względem szczegółów, jednak niedokładność schematyczna pozostawia wiele do życzenia.
7. Inne Atlasy typu Sobotta, czy Gilroy są albo źle zrobioną imitacją innych wyższych atlasów albo należą do typu altasów które z braku laku mogą zostać wykorzystane.
8. Atlasy multimedialne są znaczną pomocą w topografii. Osobiście polecam 3 atlasy - ostatnie wydania:
a) Primal Pictures Anatomy 9 DVD SET
b) Visible Body (3400 struktur - można każdą strukturę obracać, zdejmować, podświecać etc)
c) 3D4 Medical - fenomenalne animacje i dokładność
9. Książki - każdy podkreśla Bochenka, nikt nie podkreśla Marciniaka 3 tomowego (tłumaczone są tam etymologię struktur, kości wstawne, historia nazwy, dodatkowe nazewnictwo, struktury których nie ma w Bochenku) - i Bochenek i Marciniak to dwie odrębne ksiązki idealnie się uzupełniające.
10. Nie polecam żadnej książki z anatomii palpacyjnej, ani Tixa, ani Muscolino, ani Jorritsma, bo anatomia palpacyjna jest najbardziej szczególowa i idealnie przedstawiona na szkoleniu Francisa Lafosse. To nie sucha opowieść o lokalizacji struktur jak w książkach nadmienionych - to odpowiednie techniki palpacji, często składające sie z kilku sekwencji, to podróż przez krainy anatomiczne - to klucz do dalszej wędrówki w swoim gabinecie.
11. Filmy :
a) Gil Hedley - 4 DVD Anatomy Integral Series
b) Ackland Anatomy 6 DVD
c) Filmy Guimberteau 6 DVD
d) DVD z Instytutu Chikliego (sekcje układu limfatycznego i rdzenia kręgowego)
12. Youtube (kanały)
a) akramjfr
b) DoctorNajeeb (idealne wykłady z układu nerwowego - na yt jest tylko namiastka)
c) nabil ebraheim
13. Polecam stronę gdzie znajdziecie najróżniejsze wariancje anatomiczne i nie tylko
http://anatomyatlases.org/AnatomicVariants/AnatomyHP.s...
Mógłbym wiele pisać ale te informacje powyżej powinny być brane pod uwagę w dążeniu do poznaniu ludzkiego ciała.
Jak mawiał twórca osteopatii Andrew Taylor Still w swojej książce pt. "Filozofia Osteopatii" - : "ZACZYNASZ OD ANATOMII I KOŃCZYSZ NA ANATOMII, WIEDZA Z ZAKRESU ANATOMII JEST WSZYSTKIM, CZEGO CHCESZ I CZEGO POTRZEBUJESZ (w swojej praktyce). . ."