Temat: Fizjoterapeutyczne straszydła językowe: kurs masażu...
Abstrahując od mniej lub bardziej trafnego pojęcia "masaż prenatalny" masaż w trakcie ciąży przeszedł w praktyce jak i w teorii spore zmiany. Dajmy na to polskie wydawnictwa książkowe medyczne z czasów kiedy kobieta była tzw "jednostką porodowo-połogową" po przeciwwskazanie do masażu klasycznego. To może i lepiej bo jak ktos ma wyobrażenie o klepanym, szczypanym masażu, to może i lepiej że to jest książkowe przeciwwskazanie.
Dzisiaj u kobiet w ciąży wykonuje się masaże, terapie pracy z ciałem po terapie manualną, a przede wszystkim pracując z tkankami miękkimi, jeśli zajdzie taka potrzeba. Jeśli ktoś zostaje na poziomie klasyka to trudno!
W wielu przypadkach traktuje się dalej kobietę w ciąży jako "chorą".
Jest oczywiście wiele przeciwwskazań i na ten temat nie ma co dyskutować!!!
I jeszcze raz podkreślam "masaż prenatalny" nie jest tu jakimś nowym zjawiskiem, jedynie nieforemną nazwa. Występuje jednak od lat, wystarczy sobie kliknąć i wygooglować. Jak ma ktoś czas znajdzie kilka bardziej poważnych artykułów i badań min w Touch Point instytute.
Poniżej tylko dwa z przykładów nt masażu prenatalnego:
http://www.americanpregnancy.org/pregnancyhealth/prena...
http://www.massagetoday.com/mpacms/mt/article.php?id=1...
Co do tego że ma to być innowacja to także mnie to nie dziwi. Bo jeśli od lat tematy specjalistycznych masaży były min przez organizatorów wielu sympozjów i kongresów spychane na bok, to jest teraz innowacja.
Sam masażem w okresie ciąży, w tym masażem w okresie macierzyństwa zajmuje się od lat. Podobnie jak zaczynałem pracę 1989 robiło to już sporo terapeutów starszych ode mnie.
Pytanie więc czy będziemy się czepiać masażu kobiet w ciąży, czy hasła masaż prenatalny?
Dodać tylko mogę, iż w kwestii edukacyjnej takiej jak współpraca masażystów i fizjoterapeutów z ginekologami i położnikami czasem wydaje mi sie że jesteśmy na poziomie ery kamienia łupanego i łupanego masażu.
Główny problem to właśnie praca u podstaw, czyli uświadomienie samych terapeutów. Wymiana doświadczeń na otwartych sympozjach.
Pytanie podstawowe jak dzisiaj, współcześnie rozumiemy pojecie masaż?
Dla sporej części terapeutów to:
Masaż terapeutyczny to praktyka specyficznych manipulacji tkankami miękkimi ukierunkowany na oddziaływanie czysto terapeutyczne lub terapeutyczno-relaksacyjne w celu funkcjonalnego normalizowania tych tkanek. Pracując manualnie wpływamy na nie warstwowo lub systemowo aplikując w różnym stopniu techniki poprzez wywieranie nacisku, podtrzymywania lub uwalniania napiętych tkanek, często w trakcie jednoczesnego poruszania ciała, np pracując w okolicach stawów.
Chyba, że zostaniemy przy książkowych archaizmach w stylu:
Masaż zabieg fizykalny, wykonywany nieuzbrojona ręką, na obnażone ciało pacjenta w celu ... itd :)
Wystarczy szeroko otworzyć oczy.
Z pozdrowieniami Piotr Szczotka