J C.

J C. Niedawna katastrofa
budowlana mostu
autostradowego w
Genu...

Temat: Dlaczego tensegracja jest mało stosowana przez...

http://www.serwis-masazysta.pl/klub_milosnikow_masazu/...

Dodał: Marcin.Banasinski

Pytania do Pana Dr Pawła Piątkowskiego w sprawie tensegracji w masażu...
Pytania
Co to jest tensegracja w masażu?
Dlaczego tensegracja jest mało stosowana przez masażystów, choć jest efektywniejsze niż tradycyjny masaż leczniczy?

Odpowiedź
Prawo tensegracji w organizmie ludzkim możemy rozumieć, jako wzrost napięcia jednej części struktury naszego organizmu, które powoduje wzrost napięcia wszystkich innych tkanek łączących się z tą tkanką, aby zrównoważyć siły ściskania i rozciągania. Dlatego wzrost napięcia jednej części struktury naszego organizmu pociąga za sobą wzrost napięcia wszystkich innych tkanek łączących się z tą tkanką, aby zrównoważyć tę siłę pociągania.Kości są elementami wytrzymałymi na ściskanie, natomiast mięśnie, ścięgna, więzadła na rozciąganie. Wzrost napięcia jednego mięśnia powoduje wzrost napięcia w szeregu innych mięśni, powięzi i więzadeł będących z nim połączonych strukturalnie (mających wspólny przyczep). Rozpatrujemy więc prawo tensegracji na poziomie powięziowo-mięśniowo-więzadłowym. W anatomii człowieka możemy znaleźć wiele przykładów takich zależności strukturalnych.
Po raz pierwszy prawo tensegracji zostało opisane przez architekta R.B. Fullera w roku 1927, który wykorzystał to prawo w konstrukcjach architektonicznych. Natomiast prekursorem tensegracji w biologii jest Donald E. Ingber, który stwierdził, że prawo to dotyczy również żywych organizmów. Prawo tensegracji w masażu po raz pierwszy opisywali: mgr Henryk Pawlak, dr Krzysztof Kassolik i dr Waldemar Andrzejewski z Wrocławia. Prace badawcze ciągle trwają i publikowane są coraz liczniej w literaturze medycznej. Znajomość zastosowania tensegracji w masażu wymaga bardzo dobrej znajomości anatomii człowieka, którą nie wszyscy masażyści posiadają.

Pozdrawiam
Paweł Piątkowski
J C.

J C. Niedawna katastrofa
budowlana mostu
autostradowego w
Genu...

Temat: Dlaczego tensegracja jest mało stosowana przez...

http://www.goldenline.pl/forum/2370252/badania-dotycza...

Maciej Okoń
Bene Curatur
fizjoterapeuta

Odpowiedż na pytanie Piotra Szczotki:

"Mam pytanie, czy ktoś z obecnych prowadzi, pomaga lub jest/był/ brał udział w projektach, badaniach dotyczących masażu, pracy z tkankami miękkimi lub pochodnych metod?"

Na studiach byłem w grupie badawczej :) dot. prawa tensegracji i wykorzystaniu tego w masażu. Ta ekipa dość prężnie działa naukowo.

http://www.bodyworkmovementtherapies.com/article/S1360...

http://www.bodyworkmovementtherapies.com/search/quick?...Jerzy Czerny edytował(a) ten post dnia 27.04.11 o godzinie 14:06
J C.

J C. Niedawna katastrofa
budowlana mostu
autostradowego w
Genu...

Temat: Dlaczego tensegracja jest mało stosowana przez...

Zjawisko TENSEGRACJI choc zostało odkryte i opisane przez architekta R.B. Fullera dopiero roku 1927, od 5000 tys lat ma zastosowanie praktyczne w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej w postaci akupunktury i akupresury.

Zjawisko TENSEGRACJI w organizmie żywym doskonale tłumaczy teoria BIOELEKTRONIKI prof Sedlaka z 1967 opisująca organizm ludzki jako:
" układ energetyczny zbudowany z półprzewodników białkowych charakteryzujący się bioplazmatycznym powierzchniowym zagęszczeniem elektronów ( elektrostaza).
Piotr Szczotka

Piotr Szczotka Dyplomowany
masażysta Bodyworker

Temat: Dlaczego tensegracja jest mało stosowana przez...

Tensegracja jest dosyć dobrze znana praktykom Jerzy :)
To że masażyści, podobnie fizjoterapeuci nie odwołują się do danych terminów w promowaniu zabiegów, nie oznacza że nie znają danego pojęcia. Z wielu przyczyn oczywistych lub też nie badaniami zajmują się odpowiednie placówki jak i prywatne gabinety.
U nas raczej placówki naukowe związane z AM lub AWF-ami. Prowadzą je najczęściej fizjoterapeuci z "superwizją".

A teraz co do badań:

Świat terapeutycznego masażu poza tym krajem wygląda nieco inaczej. W badaniach uczestniczą zarówno fizjoterapeuci, masażyści CTM (Certified Masssage Therapist) U.K. USA czy Australia, polski odpowiednik techników masażu leczniczego. Badania a juz na pewno studiów przypadków dotyczą nie tylko zachodnich metod masażu ale i wschodnich, jako badania synkretyczne. Trzeba jedynie spełnić odpowiednie wymogi.
U nas przy takim zapracowaniu terapeuci po prostu nie mają na to czasu :) pracują i tyle. Dorobek jest bardzo dobry, ale faktem jest, iż czasem zniechęceniu młodzi naukowcy wyjeżdzają za granicę.

Co do samej tensegracji, jak z dwie dekady temu bardzo intensywnie zaczęto badać i promować prace skupione na powięzi, mam wrażenie iż same pojęcie tensegracji nieco zmniejszyło się na znaczeniu. Nic to jemu nie umniejsza, po prostu na czoło wysunęły się inne pojęcia.

Dziś króluje wszelka "powięziówka" w różnych wydaniach.

A co do przełomowych osiągnięć w ogóle w terapiach z zastosowaniem pracy z tkankami, to jest nią dziś anatomy train Toma Myersa.

Wracając do tematu użyłeś pojęcia, cytuję:
(...) Dlaczego tensegracja jest mało stosowana przez masażystów, choć jest efektywniejsze niż tradycyjny masaż leczniczy?
Co to takiego "tradycyjny masaż leczniczy"?
Terapeutyczny masaż ulega tak wielu modyfikacjom że nie sposób w jego odniesieniu stosować terminu "tradycyjny".

Pozdrawiam Piotr :)
J C.

J C. Niedawna katastrofa
budowlana mostu
autostradowego w
Genu...

Temat: Dlaczego tensegracja jest mało stosowana przez...

To nie moje słowa Piotrze, ale Marcina Banasinski pod cytowanym linkiem SERVIS MASAZYSTY jako "Pytanie do Pana Dr Pawła Piątkowskiego w sprawie tensegracji w masażu"

Pytania
Co to jest tensegracja w masażu?
Dlaczego tensegracja jest mało stosowana przez masażystów, choć jest efektywniejsze niż tradycyjny masaż leczniczy?


Ja tylko zadaje od roku - w zasadzie to samo pytanie- czy nie można i czy nie warto by spojrzec na masaż inaczej niż dotychczas - nie mechanicznie ale bioelektronicznie jak to postulował w swojej genialnej terorii bioelektoniki prof Sedlaka?!

Dokładnie taka sama jest moja intencja pytania:
JAKA JEST W ISTOCIE MECHANIZM TENSEGRACJA W ORGANIZMIE ŻYWYM.

W ostatnim czasie Fizjoterapia bardzo chętnie sięga po ściśle naukowe pojęci z FIZYKI np "promieniowanie bólu ", "napięcie tkanek" "dobra energia (w masażu na wschodzie i na zachodzie) " zupełnie jednak nie definiując w ogóle tych pojęc w zastosowaniu do opisu zjawisk w organiźmie żywym czy terapii.

Jako zwolennik adaptacji nie kwestjonowalnie już uznanych w Fizyce i Elektronice praw elektrostatycznych zjawisk powierzchniowych ( a czymże innym jest masaż niż oddziaływaniem na zjawiska powierzchniowe) i elektronicznych do masażu, bardzo się z tego cięsze.

Ale przywołując te pytania, w istocie sam pytam o głębie rozumienia tych pojęc w zastosowaniu do masażu.
Gdyż jeżeli będzie to tylko przyjęcie pseudo-naukowego fizycznego języka wcale nie przybliży nas to ale oddali od poznania naukowej prawdy .

Na to miast jeżeli będzie użycie zgodne zasadami nauk ścisłych natychmiast będzie dawac szereg konsekwencji praktycznych, zupełnie analogicznie jak to miało miejsce w rozwoju elektroniki i informatyki.

Niestety odpowiedzi jakie uzyskuje od Fizjoterapeutów na tym forum zdają się wskazywac na bardzo "nie-ścisłe" rozumienie i używanie tych pojęc zapożyczanych z Współczesnej Fizyki Jerzy Czerny edytował(a) ten post dnia 29.04.11 o godzinie 16:48
Piotr Szczotka

Piotr Szczotka Dyplomowany
masażysta Bodyworker

Temat: Dlaczego tensegracja jest mało stosowana przez...

Jerzy nie istotne jest kto zadał to pytanie i czego w sumie dokładnie dotyczyło, czego oczekiwano. Podobnie nie jest istotne czy odpowie zajmujący się - niszowo - masażem fizjoterapeuta, lekarz czy dypl. masażysta.
Pytanie co nam to tłumaczy? Ale jeszcze ważniejsze czy wyciągamy wnioski w praktyce?

Tensegracja jest pojęciem z budownictwa, fizycznym podejściem do masażu, aczkolwiek tłumaczącym wiele zjawisk.
Czytałem książkę pisana dla lekarzy w Niemczech, gdzie podstawowe techniki masażu tłumaczy się za pomocą metod kulinarnych, miąszenie itd. Powaga :)

Bez względu czy podejdziesz do masażu mechanicznie czy jak to nazywasz bioelektronicznie i tak pierwszy jest impuls mechaniczny podczas dotyku :)
Nawet bardziej świadome kosmetyczki wiedzą, iż preparaty do masażu, w tym kosmetyczne zmieniają właściwości biochemiczne pod wpływem np. tarcia.
Zmiana ciśnienia jest pierwotna, a inne procesy w tym "bioelektryczne" są ewentualnie następstwem.

No chyba że leczysz na odległość "subtelnymi energiami" bezdotykowo :)

Czy tensegracja to nowość tłumacząca tak wiele? W każdym razie dobrze że ktoś pracuje z metodami naukowo. Ale nauka to proces, pewnik jedynie w danym momencie!

Fragment artykułu, nazwiska nie podaje bo i po co. Historia z przed prawie 25 lat:
(...) Moim głównym nauczycielem zawodu był pan mgr XX. Masażystów można dzielić na dobrych rzemieślników i artystów. Pan XX był przede wszystkim artystą, zapamiętałem jedno powiedzenie, brzmiało mniej więcej tak:

Proszę państwa! Wczujcie się najpierw w to co jest powierzchowne, miękkie, zbadajcie czy jest napięte, sprężyste czy zwłókniałe, zanim pójdziecie w głąb i będziecie pracować intensywniej.

Mgr XX co prawda nie pisał książek, nie prowadził badań naukowych, dało się jednak wyczuć głębokie zainteresowanie różnymi metodami. Obiektem zainteresowań zawodowych były także: konstrukcje, budownictwo, inżynierią. Tym się zajmował chyba wcześniej.

To podejście do konstrukcji było podstawą, badaliśmy tkanki podobnie jak sprawdza się konstrukcje. Nie ważne są jedynie belki w moście, ale to co je spaja, ciągle pracuje, przenosi napięcia. Takie podejście można z perspektywy czasu ocenić jako wnikanie w pracę z powięzią lub porównać ze znanym dzisiaj także w medycynie pojęciem manipulacji tkankami miękkimi. Wówczas nikt o tym - w teorii - nie wiedział.

To podejście pana XX do różnych elementów masażu, było chyba pierwszym punktem zwrotnym w zrozumieniu przeze mnie podstaw masażu. (...)

Czy to jest naukowe podejście?
Pytanie co chcemy udowodnić. Praktycy zagłębiają się także w nowych teoriach jak tylko można, aby w końcu stwierdzić iż do końca nie wiedzą jak. Ale praktyka pokazuje że to działa.

Tak przy okazji tensegracji:

http://www.anatomytrains.com/explore/tensegrity
Pozdrawiam Piotr
J C.

J C. Niedawna katastrofa
budowlana mostu
autostradowego w
Genu...

Temat: Dlaczego tensegracja jest mało stosowana przez...

Drogi Piotrze,
Nie tylko w mechanice klasycznej obowiązuje zasada "wzajemności oddziaływań" z III Zasady Dynamiki Newtona. To znaczy, że jeżeli ja działam siłą F na jakieś ciało ( np na piankę karimaty robiąc na niej cwiczenia) to ciało to działa z siła o równej wartości -F lecz przeciwnie skierowaną.

Jeżeli mówimy więc o wzajemności oddziaływań mechanicznych, biochemicznych i bioelektronicznych np przy masażu to nie ma tu zupełnie znaczenia co jest pierwsze a co wtórne. Będzie to bowiem jak w znanym pytaniu filozoficzno-retorycznym: "Co było najpierw : jajko czy kura?"

Bo ścisle mówiąc to oddziaływania elektryczne i wymiana ładunków między masażysta a osoba masowaną zaczyna następowac nie tylko od samego pierwszego dotknięcia ( nieraz przy podaniu rąk niektórym osobom dochodzi aż do odczuwalnego wyładowania) ale już przy zbliżeniu naszej reki na odległosc ok 10 cm od ciała osoby masowanej, bo take jest odległośc pojawienia się wzajemnych oddziąływań elektrostatycznych.

Nie są one jednak tak wyraźnie zauważalne przez nas jak moment dotyku dlatego że choc istnieją w naszej skórze zwierząt receptory zmian pola elektromagnetycznego (elektroreceptory - receptory natężenia i kierunku pola elektrycznego i magnetoreceptory - receptory natężenia i kierunku pola magnetycznego)nie są one tak liczne jak receptory czuciowe ( mechanoreceptory -receptory nacisku i dotyku np ciałko Vatera - Paciniego, oraz termoreceptory - receptory reagujące na temperaturę bądź jej zmianę ).

Nie chodzi wiec wcale o kolejnośc tych trzech oddziaływań , ani nawet o intensywości ich oddziaływań na organizm.

Z "bioelektroniką masażu " chodzi o coś zupełnie innego , a mianowicie że oddziływania bioelektroniczne stanowią najgłębszy i podstwowy poziom wszystkich procesów komórkowych, czuciowych ,neuro regulacyjnych i neuromotoryczych.

Z definicji też nie mijamy się z tym poziomem gdy nasze oddziaływania jak w masażu klasyczny będą zbyt mechaniczne intensywne.

Jeżeli możemy mówic o "masażu bioelktronicznym " tzn takim który byłby ukierunkowany na oddziaływanie poprzez zmiany ładunku elektrostatycznego oraz przewodności skóry osoby masowanej najdoskonalsza technika byłaby technika odpowiednio długiego głaskania wzdłuż całego ciała w kierunkach dystalnych.

Niestety masaż tzw "klasyczny" unika kierunków dystalnych , lub nakazuje duża przemienośc kolejno wykonywanych i zmienianych technik , tak uczony masażysta nie ma możliwości doświadczyc jak duże i głębokie zmiany fizjologiczne może wywoływac masaż jakiego generalne założenie Ci opisałem.


Prostota i genialnośc teorii prof Sedlaka polega na tym że wskazuje ona na to ze przyczyn niedomagań organizmu można i należy szukac głebiej niz poziom organów i komórek a na poziomie kwantowym dotyczącym przepływu elektronów w naszym organizmie zbudowanym z półprzewodników białkowych.

Weźmy np skądinąd trafną choc nie precyzyjną 'teorie bramkową bólu" prof Ronalda Melzacka z 1965., szukała ona bowiem podobnie jak farmakologia wytłumaczenia ulgi w bólu poprzez masaż na poziomie drogi sygnału nerwowego z OUN do CUN. Poza tym jest to dośc skomplikowane ujecie i jest dziś krytykowane przez biochemików i neurologów ( cytat wykładu ze strony www Akademii Medycznej w Szczecinie: "teoria ta ogólne jest dobra, ale nie sprawdza się w szczegółach")
Natomiast z punktu widzenia Bioelektroniki moim zdaniem efekt przeciwbólowy masażu rozgrywa się właśnie ( jak twierdził prof Sedlak) na znacznie głębszym i bardziej podstawowym poziomie, tzn w rejonie samych receptorów bólowych...oraz receptorów czuciowych.
Należało by przede wszystkim zauważyc że od lat 90 -tych
Fizjologie rozpatruje się na poziomie przewodnictwa i przenikania jonowego błon komórkowych.
Tak własnie tłumaczy obecnie się działanie receptorów czuciowych i bólowych.

Cytaty za "Fizjologia NMS" ( National Medical Series for Indepedment Study) Urban & Partner 2004

"Receptory czuciowe przetwarzaja energie bodźca na miejscowa zmianę potencjału błonowego , nazywana potencjałem generacyjnym ( receptorowym). potencjał generacyjny ten powstaje na skutek przenikania przez błonę receptora jonów Na+ i spełnia role bodźca który powduje wytworzenie potencjału czynnosciowego co powoduje ze informacja o bodźcu jest przenoszona do "Osrodkowego układu nerwowego ( o.u.n.)

Wg mnie receptory bólowe działaja w analogiczny sposób, przy czym potencjał generacyjny pojawia sie samoczynnie gdy w okolicy receptora podniesie sie stezenie jonów dodatnich czyli pojawi sie niskie pH . Mówiąc wprost wg mnie z punktu widzenia bioelektroniki receptory bólowe nie są niczym innym jak czujnikami nadmiaru protonów.
W takim razie masaz moze w dwojaki sposób zmniejszac lub likwidowąc odczucie bólu. po pierwsze odpowiedni masaz ( wykonany zgodnie z zasadami elektrostatycznego rozkładu gestosci ładunku na powierzchniach czyli w kierunkach dystalnych) może bezpośrednio usuwac do otoczenia (czyli "uziemiac"wg określen elektroniki) nadmiar ładunku dodatniego z ciała osoby masowanej. Po drugie każdy masaż, a zwłaszcza akupresura właściwie znalezionych "punktów bioaktywnych " będzie znacznie zmniejszała ilośc jonów dodatnich w miejscu bolesnym na skutek ich odpływu wraz z każdym impulsem "generacyjnym" i "czynnościowym" płynącym poprzez receptory
czuciowy ( jest ich znacznie więcej niz receptorów bólowych) w okolicy bolesnego miejsca.do C.U.N.

Podobnie ma się sprawa z bolącymi - napietymi partiami mięśni - popularnie i niezwykle trafnie zawnych "zakwasami"!
Skórcz miesnia powstaje pod wpływem pobudzeniaśwłokien włókien mięśniowych w wyniku sprzeżenia elektromechanicznego ( excitation-contraction EC) które przebiega w czterech fazach:
1. przekazanie potencjału czynnościowego z O.U.N. do kanalików T
co powduje ich depolaryzacje i uwolnienie jonów Ca2+ze zbiorników końcowych SR ( reticulum sarkoplazmatyczne) do cytoplazmy
2. aktywacja białek kurczliwych -na skutek wiązania się Ca2+ z tropina - jednym z 2 białek wystepujących w cienkich filamentach nastepuje zmiana jego struktury przestrzenej co prowadzi do zmiany połezenai drugiego białka tropiomiozyny.
3. wytwarzanie napiecia mechanicznego - aktywowane białka mięsnia podlegają powtarzalnym cyklom tworzenai połaczeń miedzy poprzecznymi mostami miozyny i aktyna.
4. Rozluznienei miesnia nastepuje po usunieciu jonów Ca2+ (ponizej stężenia 0,1 mikromola /l )z cytoplazmy przez pompe wapniowa ( Ca2+ -ATP-aza) znajdująca się w bonie SR.

Pełne rozluźnienie nie może więc nastąpic dopóki w okolicy mięśnia jest duże stężenie jonów dodatnich ( przy niskim pH) bo powduje to samoczynne przekazywanie potencjału czynosciowego do Kanalików T i uwalnianie jonów Ca2+ ze zbiorników SR

Obecnie we współczesnej medycynie naturalnej i dietetyce uznaje się znaczenie równowagi kwasowo-zasadowej w naszym organizmie.
Od tysiącleci dokładnie takie same zalecenie pod postacią postulatu "zachowania równowagi czynników Yin i Yang" jako warunku
zachowania zdrowia mówi od tysiącleci Tradycyjna Medycyna Chińska.
Na ten samo zagadnienie kładzie od kilkudziesięciu lat np współczesna japońska "dietetyka makrobiotyczna".
W języku bioelektroniki w odniesieniu do teorii masażu należało by powiedzięc że równowaga czyli homeostaza organizmy zależy od równowagi ładunku wolnych elektronów i protonów w naszym organizmie. Ponieważ protony czyli elementarne jednostki ładunku dodatniego to jony H+, odpowiednio wykonywany masaż wsposób płynny i ciągły w kierunkach dystalnych będzie zauważalnie głęboko oddziaływał odkwaszająco , rozluźniająco i przeciwbólowo na cały organizm osoby masowanej! Efekty te można zobaczyc natychmiast "gołym okiem" np. głębokie otwieranie się porów skóry i uwalnianie z pod skóry nadmiaru uwięzionej w komórkach i przestrzeniach między komórkowej wody http://masazkrolow.blogspot.com . Efekty te łatwo można również potwierdzic w dostępnymi przyżądami do pomiaru konduktywności (przewodności) skóry np urządzeneim Ryodoraku http://kolmio.com.pl

Oczywiście można na dziesiątki sposobów negowac potrzebę nowego spojrzenia na masaż i na jego podstawy teoretyczne używając argumentów nie "ad meritum" ale wyłącznie "ad personam".
Na list Kopernika do ówczesnego mu papieża (wysłany wraz z właśnie dedykowanym papieżowi dziełem jego życia " De revolutionibus"), aż przez 500 lat nie padła żadna oficjalna odpowiedź z Watykanu. Dopiero udzielił jej formalnie Jan Paweł II podczas swojej pielgrzymki do Polski w 1999 r w spotkaniu na UMK w Toruniu z przedstawicielami Polskich Uczelni symbolicznie przyznając że to Kopernik miał racje, i że istota nauki jak i wiary jest budowanie na prawdzie i dążenie do jej coraz głębszego poznania, nie zaś obrona za wszelka cenę własnych dotychczasowych przekonań.Jerzy Czerny edytował(a) ten post dnia 03.05.11 o godzinie 21:13

konto usunięte

Temat: Dlaczego tensegracja jest mało stosowana przez...

Myślę że świadomi prawa tensegracji są terapeuci, którzy o masażu myślą jak o terapii tkanek miękkich. Zrozumienie prawa przenoszenia napięć jest tylko możliwe jeżeli terapeuta myśli o wszystkich strukturach tzn. o powięziach, więzadłach ale także i kościach. Nie zapominamy również o nerwach i naczyniach krwionośnych.

Wszystko zależy od umiejętności analitycznego myślenia i tylko takie podejście do terapii ma większe powodzenie. W obecnych czasach odchodzi się od "topornego klasyka" gdzie masażysta leci według schematu. Myślę, że u coraz większej liczby terapeutów rodzi się świadomość że masaż to jednak coś więcej niż tylko praca z mięśniami. Mówi się więcej o łańcuchach mieśniowo - powięziowych stąd częściej przebija się termin tensegracja.
Piotr Szczotka

Piotr Szczotka Dyplomowany
masażysta Bodyworker

Temat: Dlaczego tensegracja jest mało stosowana przez...

Owszem, jednak tzw "toporny klasyk " nie wiele ma wspólnego z jego prawdziwym obliczem. Faktem jest, iż stał się zwłaszcza ostatnio medialnym "dzieckiem do bicia". Jednak sam w sobie nie jest toporny, wręcz przeciwnie. Zmienił się diametralnie, podobnie jak badania nad tkankami miękkimi.
Moim zdaniem to bardzo przydatny masaż zwłaszcza na początku nauczania, jest także niezastąpiony w wielu dziedzinach jak reumatologia, ortopedia.
Niestety także za sprawa samych masażystów został zepchnięty na boczny tor.

Za topornym masażem w ogóle nie jestem :) ale toporny to raczej sposób podchodzenia do jakiegokolwiek masażu.

Kilka lat temu z kilkoma terapeutami zrobiliśmy swojego rodzaju "eksperyment" z "pogodną Impresją". Co to takiego? Relaksacja oparta na czystym klasyku z pominięciem oklepywań, wstrząsań itp, słowem miodzio:) W ramach odbarwiania masażu klasycznego. Ot taki socjologiczny smaczek.
Warto by zrobić badania na większa skale, zobaczylibyśmy wtedy jak silna może być sugestia przed masażem, a jak ważne są subiektywne odczucia pacjenta.
Jak macie ochotę prześlę linka, to daje do myślenia.

pozdrawiam Piotr

konto usunięte

Temat: Dlaczego tensegracja jest mało stosowana przez...

Zgadzam się że masaż klasyczny ewoluuje ale jest wiele szkół do których ten fakt jeszcze nie dotarł. Kursy masażu klasycznego są dla "wszystkich" stąd też anatomia palpacyjna na takich kursach kuleje.

Kiedy terapeuta zaczyna czuć więcej i jego praca jest bardziej świadoma zaczyna myśleć o innych strukturach i analizuje szerzej procesy, które zachodzą w organizmie człowieka dlatego spycha masaż klasyczny na boczny tor bo widzi, że są metody pracy z ciałem, które mogą dać lepsze efekty terapeutyczne.

Temat: Dlaczego tensegracja jest mało stosowana przez...

Kończę teraz studium medyczne specjalizacja masaż, ponieważ na zajęciach czasowo ograniczonych gdyż w trybie zaocznym szukam dodatkowo informacji na różne tematy. Przerabiamy obecnie masaż tensegracyjny. Zaczynam rozumieć kiedy stosuje się go, i jestem niepocieszony pojawiającymi się tutaj odpowiedziami. Były one z poziomu rzemieślnika, tzn dużo piany mało konkretu. Przepychanka słowna, a nie o to tutaj chodzi. Co do masażu na tzw NFZ - jest zlecenie od lekarza i tylko za to będzie zapłacone, masażysta ma wykonać zlecenie i zalecenie lekarza. W prywatnych gabinetach też liczy się kasa. Prawdą jest też że "specjaliści" po kilku dniowych kursach wiedzą jak przegłaskać może ciut więcej, wobec tego o przemyśleniach niema co mówić. Osobiście już kombinuję jak prawidłowo po zdiagnozowaniu wykonać masaż (i tutaj zaskoczenie) technikami klasyka biorąc pod uwagę powiązania partii mięśni, powięzi, przyczepów.



Wyślij zaproszenie do