Piotr Szczotka

Piotr Szczotka Dyplomowany
masażysta Bodyworker

Temat: Deklaracje podejścia do terapii, stylu życia, zdrowia...

Jak to jest dzisiaj z deklaracjami podejścia do zdrowia, profilaktyki chorób, zdrowego stylu życia, promocji zdrowia w ujęciu holistycznym a realiów. Na ile w fizjoterapii, nie tylko w procesach rehabilitacji jest na to miejsce. Co oznacz i na ile jest poważnie traktowana definicja zdrowia WHO.

Body-mind-spirit, to tylko hasła marketingowe czy faktyczne, traktowane poważnie zależności?
Może tym razem dyskusja dla podniety intelektualnej i duchowej nie tylko dla praktyków :)

Na pocieszenie coś z czasów kiedy sport był jeszcze sportem a amatorstwo olimpijskie perfekcją :)
http://www.youtube.com/watch?v=uwyltmUR3MUTen post został edytowany przez Autora dnia 23.09.13 o godzinie 15:25
Maciej O.

Maciej O. Bene Curatur
fizjoterapeuta

Temat: Deklaracje podejścia do terapii, stylu życia, zdrowia...

Zimmno się zrobiło, "gwiazdka", postanowienia a tu takie zniechęcenie pod koniec września ... ;P
Piotr Szczotka

Piotr Szczotka Dyplomowany
masażysta Bodyworker

Temat: Deklaracje podejścia do terapii, stylu życia, zdrowia...

Maciej O.:
Zimmno się zrobiło, "gwiazdka", postanowienia a tu takie zniechęcenie pod koniec września ... ;P
U nas od rana bardzo słonecznie. Przyjeżdżaj przed pacjentami pojeździmy po lasach na rowerze, albo na długi spacer do bobrów. Tych z Narnii oczywiście. Jak zechcesz pomedytujemy po drodze, albo też zaglądniemy do jednego z drewnianych kościołów, takich bez polityki, ze świetnym monastycznym klimatem, dobrym do ćwiczeń duchowych. Generalnie dla każdego coś innego :).
Piotr Szczotka

Piotr Szczotka Dyplomowany
masażysta Bodyworker

Temat: Deklaracje podejścia do terapii, stylu życia, zdrowia...

A tak bardziej poważnie, sporo osób deklaruje holistyczne podejście do wszystkiego co się da. Jednak co do dyskusji i ugruntowania danej teorii lub praktyki, to już ciężko. Dziś podejście holistyczne przy takim rozwoju metod to raczej pobożne życzenie.
J C.

J C. Niedawna katastrofa
budowlana mostu
autostradowego w
Genu...

Temat: Deklaracje podejścia do terapii, stylu życia, zdrowia...

Piotr S.:
A tak bardziej poważnie, sporo osób deklaruje holistyczne podejście do wszystkiego co się da. Jednak co do dyskusji i ugruntowania danej teorii lub praktyki, to już ciężko. Dziś podejście holistyczne przy takim rozwoju metod to raczej pobożne życzenie.

Piotrze, trudno mi się nie zgodzić z Twoim spostrzeżeniem na temat głębokiego rozziewu między deklaracjami słowno -marketingowymi polskich masażystów i fizjoterapeutów a ugruntowaniem praktyk i teorii prozdrowotnych we własnym życiu.

Nie bardzo jednak rozumiem co masz na myśli pisząc:
Piotr S.:
Dziś podejście holistyczne przy takim rozwoju metod to raczej pobożne życzenie.


Czy w takim razie należałoby z Twojej wypowiedzi wnioskować że uważasz np. że do 1989 w Polsce ,,przy bardzo ograniczonym upowszechnieniu ,,różnych metod masażu i terapii" masażystom i fizjoterapeutom było łatwiej niż dziś osiągać "ugruntowanie praktyk i teorii zdrowia, profilaktyki chorób, zdrowego stylu życia, promocji zdrowia w ujęciu holistycznym we własnym życiu" ?
No chyba jednak nie !

W takim razie przyczyna widocznego u polskich masażystów i fizjoterapeutów jak to sam trafnie określiłeś
Piotrze "ugruntowania praktyk i teorii zdrowia, profilaktyki chorób, zdrowego stylu życia, promocji zdrowia w ujęciu holistycznym we własnym życiu" jest znacznie głębszym problemem ,,całej polskiej medycyny i służby zdrowia " i wynika z zupełnie czego innego niż " obserwowany intensywny rozwój metod masażu i fizjoterapii" .

Po decyzji rok temu o rozpoczęciu studiów na Wydziale Fizjoterapii na WSG w Bydgoszczy , a obecnie decyzji o powrocie do Zgorzelca dopiero obecnie jestem w stanie docenić absolutna wyjątkowość fenomen Europa-miasta Zgorzelec-Goerlitz zwłaszcza dla kogoś kto woli czytać specjalistyczne książki i artykuły po niemiecku niż po angielsku!
Przecież nie ma lepszego miejsca w Polsce do studiowania najnowszych światowych publikacji naukowo -medycznych!

I tak właśnie przed paru dniami odkryłem że podczas gdy polsko -języczna przeglądarka na hasło ,,masaż dystalny" nie pokazuje jeszcze żadnych publikacji naukowych na ten temat (poza moimi próbami dyskusji z Tobą na ten właśnie ten temat już w 2011 roku!).
Angielsko-języczna pokazuje trwające już od 2011 dyskusje i publikacje na ten temat np w Massage &Bodywork. Niemiecko-języczna przeglądarka nie pokazała jeszcze publikacji o masaży dystalnym, ale bez trudu od razu mogłem znaleźć od razu niemiecko-języczne wydania książek które znalazłem wcześniej w przeglądarce angielsko-języcznej!

I tak też odkryłem że są już całkiem nowe kierunki w światowej medycynie akademickiej o których w Polsce w ogóle nic się nie mówi! W Ameryce jest to np "medycyna funkcjonalna" http://drkrupka.com/chiropractic-articles/functional-m... , zaś w Niemczech np. " Medycyna Biologiczna"
http://www.biologischemedizin.net/

Co ciekawe w Polsce wbrew temu co napisałeś (,że brakuje nowych interesujących publikacji) prowadzi się bardzo ciekawa i nowatorskie badania o znaczeniu dla nowego podejścia medycyny światowej (podczas gdy kolega Tadeusz Borowski trafnie krytykuje rzekome badania farmaceutyczne ,,na 12 kobietach" dr Krupka który był m.in założycielem w latach 90-tych Laboratorium BioMOL prowadzące spektrometrycznego składu mikroelementów w próbce włosów swoje twierdzenia opiera na tysiącach przeprowadzonych badań!)
http://www.youtube.com/watch?v=JEheAPD6zCA
http://www.youtube.com/watch?v=9SNm976C-94

Pozdrawiam
Jerzy CzernyTen post został edytowany przez Autora dnia 26.09.13 o godzinie 00:54
Piotr Szczotka

Piotr Szczotka Dyplomowany
masażysta Bodyworker

Temat: Deklaracje podejścia do terapii, stylu życia, zdrowia...

Pisałem już niejednokrotnie, iż rozpoczynane wątki związane są z zadawanymi pytaniami, sugestiami, od klientów, pacjentów z prv itd. Nie chodzi mi o szukanie tematów na siłę, mam sporo zajęć. Po prostu deklaracja że ktoś holistycznie podchodzi do terapii to śmiałe stwierdzenie.
W tym rzecz czy jesteśmy w stanie dziś objąć to pojęcie na nowo? Liczyłem na wypowiedzi zwłaszcza tych co takie podejście deklarują. Rozumiemy się?
Piotr Szczotka

Piotr Szczotka Dyplomowany
masażysta Bodyworker

Temat: Deklaracje podejścia do terapii, stylu życia, zdrowia...

1. Co do samego filmu, wypowiedzi pytałem w sąsiednim wątku o artykuł. Dalej podtrzymuje, iż z chęcią przeczytałbym coś bardzo intrygującego. Nie chodzi tylko o treść, ale o sposób przekazu.

2. Co do filmu jest bardzo ciekawą rozmową, spokojną, wyważoną, lekarz wie co chce przekazać, jak przekazać. Mówi przede wszystkim uniwersalnym językiem, tak aby zrozumiał potencjalny pacjent. Czytałem sporo podobnych artykułów i oglądałem programów, jego też. To jest po prostu dobre, ale z nóg nie zwala. Słuchając przynajmniej wyprasowałem sobie spokojnie na dzisiaj kitel i parę t-hirt'ów do pracy. Rodzaj medytacji przy żelazku :).
To kwestia oczekiwań, czego szukamy. Podkreślę jeszcze raz, to jest ciekawa rozmowa, osobowość lekarza który po prostu dba o pacjentów inaczej. Ale tematyka, dla mnie akurat nie była by czymś nowym tak samo 10 czy 15 lat temu. Nie dlatego że kogoś oceniam, ale po prostu zanim jeszcze zająłem się tym czym zająłem ukształtowała mnie coś innego w praktyce, nie tylko w teorii. A mianowicie rodzina.

(Dla wytłumaczenia tylko) Rodzina. Ciężko pracująca, ale wolne chwile spędzająca w terenie, uprawiając sporty na świeżym powietrzu. Os szybownictwa po tenis. Zdrowa żywność z przydomowego ogródka, matka znała się jak większość matek na ziołach, dobrze gotowała. Ojciec pracował ciężko, jako to na Śląsku, ale byliśmy zbyt blisko gór, aby ich w weekendy nie zauważać:). W pracy już jako nastolatek mieliśmy pana Karola, który wyciągał nas z hali w przerwie na profilaktyczne ćwiczenia. Ad pytania co było przed 1989 rokiem.
Ojciec jeździł do pracy na rowerze kilka, czasem kilkanaście km, ale też grał w tenisa, jeździł na nartach jako osoba niepełnosprawna także aby było ciekawie. Dlatego też może trudno mnie było już w szkole medycznej zauroczyć jakimś holistycznym podejściem, czy kultem wyższości innych terapii. Każda ma swoją wartość i tyle. Miałem to po prostu w praktyce już w domu. Dlatego nie mam potrzeby teoretyzować. A podejście do życia w wielu sferach zdrowia nie musi się wiązać z dużymi finansami, podstawą jest świadomość.

Lekarz sporo uwagi poświęca w tej rozmowie psychosomatyce i bardzo dobrze.

Rozpoczynając pracę na trudnych oddziałach ortopedii i rehabilitacji, zderzyłem się z tym, iż była mowa jedynie o soma. Mnie bardziej pociągało wtedy także psyche. Dlatego też na deklaracje o holistycznym podejściu reaguje tak czy inaczej.
Podobnie na wyrywanie z kontekstu jakiś elementów wschodnich metod i przeflancowanie ich do naszych realiów. Mam zbyt duży szacunek dla różnych kultur, aby się zachłysnąć czymś powierzchownym. Czasem sam korzystam z różnych metod jako klient, jako pacjent. Jest jedność w różnorodności i tyle.

Popatrzmy np. na temat bardzo popularnej w Polsce powieziówki, mniejsza o szczegółowe metody. Problem w tym, iż ciągle patrzy się na to jako narzędzie przede wszystkim do rehabilitacji, fizjoterapii. Tylko że korzystając ze szkoleń zagranicą wychodzi się poza ten schemat myślowy. Skupiając się także na wątku psychicznym, emocjonalnym. Pierwszy mój kontakt z myofascial-release dotyczył właśnie zastosowania we wstępnej relaksacji i działaniach profilaktycznych. 20 lat temu!!! A tutaj? Wszyscy chcą od razu leczyć, to niech leczą.

Czyli dalej pozostają deklaracje przede wszystkim. Powtarzam jeszcze raz nie oceniam, po prostu ciekawi mnie jak dzisiaj ludzie podchodzą do pojęcia "holistycznie" ale tak w praktyce, nie tylko w teorii.

Liczę na wypowiedzi praktyków w wolnych chwilach oczywiście, bo praktycy mają ich coraz mniej :).
Z pozdrowieniami Piotr.Ten post został edytowany przez Autora dnia 26.09.13 o godzinie 14:24
J C.

J C. Niedawna katastrofa
budowlana mostu
autostradowego w
Genu...

Temat: Deklaracje podejścia do terapii, stylu życia, zdrowia...

Piotr S.:
Pisałem już niejednokrotnie, iż rozpoczynane wątki związane są z zadawanymi pytaniami, sugestiami, od klientów, pacjentów z prv itd. Nie chodzi mi o szukanie tematów na siłę, mam sporo zajęć. Po prostu deklaracja że ktoś holistycznie podchodzi do terapii to śmiałe stwierdzenie.
W tym rzecz czy jesteśmy w stanie dziś objąć to pojęcie na nowo? Liczyłem na wypowiedzi zwłaszcza tych co takie podejście deklarują. Rozumiemy się?

Tak Piotrze dobrze się rozumiemy!
Problem jedynie ,,co kto rozumie,, przez pojęcie "Medycyna Holistyczna" lub "Holistyczne podejście".

Właśnie ten temat szczegółowo analizuje w Goerlitz jak lekarze i naturoterapeuci Niemieccy w praktyce oraz publikacjach medycznych ( jest to w Zgorzelcu o tyle łatwe że wystarczy pieszo przejść przez most graniczy i do woli studiować w czytelni biblioteki miejskiej książki z działu medycyna lub do woli przeglądać książki w dziale medycznym dużej księgarni na Berliner Strasse).

Otóż w rozumieniu niemieckim medycyna hollistyczna ( lub integracyjna) to zupełnie coś innego niż sugerują Twoje słowa , to znaczy o ile dobrze Twoje słowa zrozumiałem :
"pobożne życzenia masażystów i innych terapeutów pracujących klasycznymi metodami fizykoterapii by nadąż za nowymi trendami ,ale zachować dotychczasowy sposób myślenia i pracy"
Niestety jest to równie nie możliwe i niecelowe jak "nalewanie młodego wina do starych bukłaków i przyszywanie łaty z nowego materiału do starych łachmanów" ( używając metaforyki biblijnej) ...
Piotr Szczotka

Piotr Szczotka Dyplomowany
masażysta Bodyworker

Temat: Deklaracje podejścia do terapii, stylu życia, zdrowia...

Tu się nie rozumiemy. Moim skromnym zdaniem jest powszechna pogoń za wieloma metodami (może za certyfikatami zwłaszcza) zanim cokolwiek terapeuci ugruntują z tego co już poznali. Po co po szkole medycznej bez praktyki pchać się od razu na studia magisterskie? To trzeba wpierw przetrawić, zobaczyć co na dany temat sądzi medycyna w szerokim pojęcia. Ugruntujesz to idź dalej. Odpowiadają ci także wschodnie metody, pracuj z nimi, byle byś wiedział jak i czym pracujesz. Chcesz pracować synkretycznie? To naucz się gruntownie jednej metody, potem drugiej i praktykuj.
Dziś nie musimy się już cofać do historii medycyny, wystarczy otwarty umysł, wymiana doświadczeń. Dostępnych jest wiele metod. Ale to i tak będzie ciągle proces, stawanie się. Nigdy tego do końca nie obejmiemy. Za rok to przeczytamy i będziemy w innym "miejscu":).

Powodzenia, ludzie czekają. Ten post został edytowany przez Autora dnia 26.09.13 o godzinie 14:37
J C.

J C. Niedawna katastrofa
budowlana mostu
autostradowego w
Genu...

Temat: Deklaracje podejścia do terapii, stylu życia, zdrowia...

Tak tu się nie rozumiemy...

http://zenforest.wordpress.com/2009/09/12/medycyna-hol...
PODEJŚCIE HOLISTYCZNE A ISTNIEJĄCY MODEL MEDYCZNY

Rozważania te są uogólnieniami mającymi na celu uświadomienie czytelnikowi, na czym polega odpowiedzialne leczenie. Ich zamiarem nie jest krytyka istniejącego modelu medycyny.
Metody, których używa medycyna konwencjonalna, a które polegają na stosowaniu środków farmakologicznych i zabiegów chirurgicznych, na dłuższą metę nie działają. Metody te nie uwzględniają na ogół prawdziwych przyczyn i nie dotykają rzeczywistego problemu. Świadomi lekarze dokonują odważnych zmian w swoim podejściu do procesu leczenia. Nie zajmują się jedynie profilaktyką, czyli zmianami dokonywanymi na poziomie środowiska (zażywanie witamin, odpoczynek, ćwiczenia, szczepienia ochronne, zmiana diety, unikanie szkodliwych leków i środków chemicznych), ale idą głębiej. Nowe podejście holistyczne postrzega profilaktykę jako Integrację osoby na wszystkich poziomach, a więc ciała, umysłu i ducha, z wszystkimi aspektami życia.
Niektórzy traktują ciało chorego jak maszynę, której poszczególne części uległy zepsuciu, więc celem leczenia jest ich naprawa. W podejściu holistycznym postrzega się ciało jako energię połączoną z innymi formami życia. Celem leczenia jest dostrzeżenie wzorców choroby oraz usunięcie przyczyny i okoliczności ich występowania.
Medycyna tradycyjna opiera się na przekonaniu, że zdrowie jest dobre, a ból i choroba są złe. Dlatego dąży do wyeliminowania symptomów choroby. Podejście holistyczne nie osądza, a symptomy choroby traktuje jak cenne sygnały wewnętrznego konfliktu.
W modelu medycyny konwencjonalnej lekarz jest jedynym autorytetem i przejmuje całkowitą kontrolę nad pacjentem i procesem leczenia. Jego emocjonalne zaangażowanie jest neutralne, a kontakt z pacjentem można porównać do relacji nauczyciel – uczeń. Natomiast praktyk medycyny holistycznej jest dla klienta partnerem, który zachęca go do wzięcia odpowiedzialności za swój proces zdrowienia, a troskę i współodczuwanie traktuje jako główny komponent leczenia.
Medycyna tradycyjna zwraca uwagę na skuteczność i dane statystyczne, takie jak tabele czy testy, podczas gdy medycyna holistyczna kładzie nacisk na głębokie ludzkie wartości i umiejętne korzystanie z intuicji.
Wprawdzie medycyna konwencjonalna twierdzi, że jej celem jest dotarcie do przyczyny choroby, ale na ogół poprzestaje na leczeniu symptomów. W podejściu holistycznym chodzi o znalezienie wzorców wywołujących chorobę i minimalne wspomaganie ze strony medycyny komplementarnej przez stosowanie diety, ćwiczeń, technik radzenia sobie ze stresem, oddechu, esencji kwiatowych, masażu czy pozytywnego myślenia.
Według medycyny konwencjonalnej umysł jest mało istotnym czynnikiem w chorobie ciała, a umysł i ciało są traktowane oddzielnie. Medycyna holistyczna traktuje umysł jako podstawowy czynnik w chorobie. Nawet choroby dziedziczne przekazywane są z pokolenia na pokolenie tylko dlatego, że w nie wierzymy.

ODPOWIEDZIALNE UZDRAWIANIE

Nauki medyczne określają podejście holistyczne jako idealistyczne i nie traktują go zbyt poważnie. Twierdzą, że nie można mu zaufać, jeżeli nie jest poparte logiką i dowodami naukowymi. Istotnie, holizm opiera się w dużej mierze na twórczym podejściu i intuicji.
Rozumiemy jednak i uważamy za zasadny niepokój świata medycznego związany ze wzrostem popularności „domorosłych” psychologów i sposobów uzdrawiania w duchu New Agę. Niewiele można zrobić wobec kogoś, kto, zetknąwszy się z nowym sposobem uzdrawiania, pełen entuzjazmu, ale z niewielkim doświadczeniem, otwiera gabinet i uznaje się za uzdrowiciela. Nic dziwnego, że lekarz – po wielu latach studiów, mający zawodowe doświadczenie – sceptycznie i z niepokojem kręci głową, obserwując takie sytuacje. Uzasadniony jest niepokój o ludzi, którzy spieszą do takich „uzdrawiaczy” z nadzieją na nowe cudowne lekarstwo. Takie podejście niczego nie zmienia. Pacjent ciągle szuka uzdrowienia na zewnątrz.
Doktor Albert Schweitzer powiedział: „Najlepszy lekarz to ten, który pozwala leczyć wewnętrznemu lekarzowi”.

W uzdrawianiu metafizycznym chodzi o leczenie całej osoby, a nie choroby. Nie chodzi też o efekt. Dlatego Arystoteles nauczał, że metafizyka to ciągły i pełen mocy proces uzdrawiania, wychodzący poza fizyczne ciało. Świat fizyczny jest tylko przedłużeniem świata metafizyki i w obu rządzą te same prawa.

TERAPIE PSYCHOLOGICZNE A MOC WEWNĘTRZNA

Jeżeli terapia w gabinecie psychologicznym nie jest pomyślana tak, aby upomnieć klienta o jego wewnętrznej mocy, może stać się procesem uzależniającym klienta od terapeuty. Może utwierdzać go w jego roli ofiary i oddalać od wolności osobistej. Bardzo często terapeuta zakłada, że z klientem jest coś nie w porządku l że on może to naprawić. Takie podejście oddala klienta od jego wewnętrznej mocy. Po roku okazuje się, że jest niewiele silniejszy niż na początku terapii.
W większości specjalności potrzeba przeciętnie pięciu lat, aby wyszkolić terapeutę. Tyle czasu potrzeba, jeżeli trening nastawiony jest na nauczenie terapeuty rozumienia zaburzeń psychicznych l metod ich leczenia. Jeżeli celem szkolenia terapeuty jest coś innego, a mianowicie nauczenie go, jak pomóc pacjentowi odzyskać wewnętrzną moc i wziąć odpowiedzialność za swoje leczenie, szkolenie trwa znacznie krócej. Więcej czasu może zabrać nauczenie terapeuty, jak pomóc wziąć odpowiedzialność za własne życie.
Rola skutecznego terapeuty polega na uświadomieniu klientowi jego wewnętrznej mocy i prowadzeniu go w kierunku samouleczenia. Aby tak się stało, terapeuta musi wyraźnie dać do zrozumienia, że jego rola polega wyłącznie na dotarciu do wewnętrznych zdolności klienta.
Podczas szkolenia praktyk integracji oddechem uczy się właśnie takiego prowadzenia klienta oraz przekazywania mu prostych technik oddechowych i neutralnej samoobserwacji, co zmierza do uświadomienia sobie przez klienta jego wewnętrznej mocy.
Odpowiedzialne leczenie oznacza naszą zdolność do odpowiadania na potrzeby sfery mentalnej, emocjonalnej i fizycznej. Kiedy przyjrzymy się sobie na tych trzech poziomach, a także na poziomie duchowym, odkryjemy, że rzeczywiście nikt nie jest zdolny nikogo uleczyć. Prawdziwe uzdrowienie to proces wewnętrzny. Dlatego właśnie odpowiedzialne leczenie polega na uświadomieniu sobie swojej mocy, co prowadzi do zdrowia, miłości, szczęścia i wolności.

C. Sisson, Podróż w głąb siebie
Piotr Szczotka

Piotr Szczotka Dyplomowany
masażysta Bodyworker

Temat: Deklaracje podejścia do terapii, stylu życia, zdrowia...

1. Nie interesują mnie dyskusje na zasadzie kopiuj wklej ale doświadczenia praktyczne terapeutów.
2. Znam sporo terapeutow w tym lekarzy którzy traktują poważnie model holistyczny, ale aby go realizować potrzebna jest odpowiednia grupa, zespół terapeutów.
Mamy po prostu inne doświadczenia. Może to kwestia środowiska.
J C.

J C. Niedawna katastrofa
budowlana mostu
autostradowego w
Genu...

Temat: Deklaracje podejścia do terapii, stylu życia, zdrowia...

Piotrze trudność dyskusji o medycynie Holistycznej polega na tym że "jako ludzie żyjemy i działamy w świecie fizycznym " jednak porozumiewamy się i wszystkie decyzje podejmujemy w świecie "emocjonalnyo-mentalnym" - czyli "w świecie ideii"

Z jednej więc strony z definicji terapii poprzez masaż nie ma innej drogi pracy dla masażysty i fizjoterapeuty, jak stosowanie technik manualnych, ale z drugiej strony czy będzie to terapia holistyczna czy będzie to tyko zależeć od świadomości terapeuty oraz pacjenta a w rezultacie i relacji jak powstanie podczas terapii.

Dlatego nie ma innej drogi jak stałe dążenie terapeuty do do zrozumienia procesów życiowych i terapeutycznych w swoim organizmie oraz podczas terapii u pacjenta.

TO DROGA JEST NAJWAŻNIEJSZA A NIE JEJ KOLEJNE ETAPY

To samo w 45 minutowym filmie z wywiadu z dr Krupką wcale nie najważniejsze są jego spokojne i przemyślane wypowiedzi. ale efekt jego 15 letniej pracy badawczej i innowacyjnej ( będącej ukoronowaniem i udoskonaleniem 50 letnich badań Instytutu w Heilderbergu nad Metoda Diagnostyki Termo Regulacyjnej TRD wyniku czego właśnie w Polsce została wiosną tego roku uruchomiona produkcja urządzeń do diagnostyki STRD . Urządzenie to właśnie otrzymało europejski certyfikat medycznego urządzenia diagnostycznego . Bez wątpienia dostępność dla każdego lekarza ,fizjoterapeuty czy masażysty tego urządzenia (w cenie nie przekraczającej 4900 zł) ...
TO BĘZIE PRAWDZIWA REWOLUCJA W OCHRONIE ZDROWIA I MEDYCYNIE !

Gdyby to urządzenie było dostępne już w 2011 kiedy próbowałem wtedy bezskutecznie z Tobą dyskutować o celowości stosowania w masażu zarówno kierunku proksymalnego jak i dystalnego w masażu , nie musieli byśmy czekać do konsensusy na ten temat aż ukażą się potwierdzające ten fakt zachodnie badania i publikacje z stycznia 2013 w Massage & Bodywork ale wystarczyło by się spotkać zrobić masaż tylko z technikami proksymalnymi ( czyli klasyczny, oraz np lomi-lomi lub mauri (z technikami każdorazowo na przemiennymi proksymalnymi i dystalnymi ) oraz najpierw wykonanymi dystalnie ( 50-do 90 %czasu) by obiektywnie stwierdzić diagnostycznie że ten ostatni daje najlepszy i nieporównywalnie duży efekt ( potwierdziły to już moje badania metoda Ryodoraku w 2006 roku http://kolmio.com.pl /kursy) jednak jak się okazało sam fakt że metoda Ryodoraku posługuje się punktami meridianów Chińskich był "na tyle kontrowersyjny "dla Fizjoterapeutów i Masażystów że musiałem aż 2 lata czekać z zaplanowaną na koniec bieżącego roku ogólnopolska promocje mojej metody i mojej żony ( bo przecież nie ma sensu "kopać się z koniem" (czyli próbować przekonywać z góry nie przekonanych)


http://www.swrafal.pl/nasza-oferta/rehabilitacja-0/ska...

https://copy.com/7fHhKPmDClFFrRzI
J C.

J C. Niedawna katastrofa
budowlana mostu
autostradowego w
Genu...

Temat: Deklaracje podejścia do terapii, stylu życia, zdrowia...

Piotr S.:
1. Nie interesują mnie dyskusje na zasadzie kopiuj wklej ale doświadczenia praktyczne terapeutów.

Nie ma sensu "wyważać otwartych drzwi" i tracić czas na pisanie na temat rzeczy powszechnie już uznanych na świeci e , choć w Polsce nie znane lub ignorowane np fakt że w współczesnej fizyce już w 1924 roku została postawiona kwantowa teoria natury falowej i cząsteczkowej zarówno światła jak i materii !
teoria ta została praktycznie udowodniona już w 1961 roku i dzięki niej został skonstruowany zarówno mikroskop elektronowy jak i wszystkie dziś już powszechnie stosowane w medycynie metody obrazowania medycznego (tomografia komputerowa , rezonans magnetyczny , USG ) mimo że ...większość lekarzy , fizjoterapeutów i masażystów wciąż patrzy na masaż jedynie z poprzez pryzmat mechanicystycznego z XIX w bo wtedy właśnie powstał modelem masażu szwedzkiego czyli "klasycznego" . Dokładnie na tym samym mechanicystycznym modelu 'usuwania objawów chorobowych" opierają się wszystkie najbardziej obecnie rozpowszechnione propozycje terapeutyczne medycyny akademickiej w Polsce : farmakoterapia, antybiotyko-terapia , chirurgia , transplantologia.

http://www.youtube.com/watch?v=zX6VFcc72Fk

Czy może być jakaś od zaraz dostępna alternatywa w ramach oficjalnej medycyny i służby zdrowia?

Jak najbardziej tak!

Przecież od zaraz model holistyczny mógłby być realizowany np w ramach Fizjoterapii ( byle nie pojmowanej jak to jest dziś dominujące właśnie mechanistycznie jako synonim mechanicznie wykonywanej kinezyterapii
i rehabilitacji wg "modelu polskiego prof Degi który już w latach 60-tych zyskał uznania jako wzorcowy przez WHO!
http://www.h-ph.pl/pdf/hyg-2011/hyg-2011-4-506.pdf

Miałem przez ostatni rok studiów na Fizjoterapii WSG w Toruniu przyjemność uczyć się metodyki kinezyterapii i ćwiczeń ruchowych u ucznia Prof Dygi ( kierownika pracowni rehabilitacji 22Wojskowego sanatorium w Ciechocinku oraz przewodniczącego Towarzystwa Promocji Uzdrowiska Ciechocinek ) https://copy.com/7fHhKPmDClFFrRzI który twierdzi że polskim synonim słowa FIZJOTERAPIA -to ...nic innego jak PRZYRODOLECZNICTWO!!!!!

Dlatego wszem i wobec i gdzie się tylko da (zamiast np proponowanych przez ciebie ulotek) przypominać prawdziwą definicję i historie FIZJOTERAPII+ PRZYRODOLECZNICTWA ( po niemiecku: Heilpraktiker)
J C.

J C. Niedawna katastrofa
budowlana mostu
autostradowego w
Genu...

Temat: Deklaracje podejścia do terapii, stylu życia, zdrowia...

http://pl.wikipedia.org/wiki/Fizjoterapia
Fizjoterapia
Fizjoterapia (ang. physical therapy, physiotherapy, PT) jest pojęciem nierozerwalnie związanym z "rehabilitacją medyczną". Przez fizjoterapię rozumie się zespół metod leczniczych wykorzystujących zjawisko reaktywności organizmu na bodźce. Specjalistami z zakresu stosowania fizjoterapii są fizjoterapeuci.
Rozróżnia się następujące działy fizjoterapii:
balneoterapię
klimatoterapię
hydroterapię
kinezyterapię
terapię manualną
masaż leczniczy
ergoterapię
fizykoterapię.

Celem fizjoterapii jest zapobieganie postępowi i nawrotom choroby, usuwanie różnych dolegliwości i przywracanie sprawności fizycznej.
Historia fizjoterapii[edytuj | edytuj kod źródłowy]

Konfucjusz (VI / V w. p.n.e.) w swym systemie filozoficznym zwrócił uwagę na związek między odpowiednim ułożeniem ciała a uzyskiwanymi efektami profilaktycznymi i leczniczymi. Także starohinduska joga widziała w ćwiczeniach gimnastycznych i oddechowych środek do osiągnięcia równowagi psychofizycznej i lepszej wydolności organizmu. W Europie jako pierwszy, grecki lekarz Hipokrates (V/IV w. p.n.e.) zalecał gimnastykę obok codziennej higieny i prawidłowej diety. Rzymski lekarz greckiego pochodzenia Asklepiades z Bitynii (ok. 129-56 p.n.e.) w terapii stosował masaże i kąpiele. W starożytnym Rzymie Galen pisał o wpływie gimnastyki na rozwój ciała. Opisał i usystematyzował wady postawy (skolioza, kifoza, lordoza).



Wyślij zaproszenie do