Juliusz B.

Juliusz B. INSTYTUT BIZNESU

Temat: Stereotypowe role kobiet i mężczyzn w pracy

Kobiety i mężczyźni wchodzą na rynek pracy z ustalonymi rolami. Jak wynika z badań, źródłem definicji tych ról jest rodzina.

Kobiety i mężczyźni wchodzą na rynek pracy ze zdefiniowanymi już rolami wzajemnie się uzupełniającymi. Podział obowiązków najczęściej opiera na kulturowym przypisaniu ról do płci partnerów. Mężczyźni zazwyczaj przyjmują na siebie ciężar zapewnienia bytu rodzinie, kobiety zaś ograniczają swoją aktywność zawodową i akceptują takie warunki zatrudnienia, które pozwolą im na jednoczesne wychowanie dzieci i dbanie o dom.

Takie odwzorowanie modelu przyjętego w rodzinie na rynku pracy skutkuje podziałem miejsc pracy na takie, które są postrzegane jako typowo męskie i damskie. Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, kobiety zdecydowanie częściej znajdują zatrudnienie w sektorze publicznym (43%), podczas gdy przeważająca część mężczyzn pracuje w sektorze prywatnym. Mężczyźni częściej niż kobiety zatrudnieni są w dużych firmach, natomiast kobiety znajdują zatrudnienie w średnich podmiotach.

Jak zapewnia dr Elwira Gross-Gołacka, Dyrektor Departamentu Analiz Ekonomicznych i Prognoz w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, płeć nie determinuje kompetencji. Kobiety i mężczyźni jako pracownicy są różni, a nie lepsi czy gorsi. Stereotypowe postrzeganie roli matki i żony w społeczeństwie przekłada się na to, że kobietom również w miejscu pracy przypisuje się takie cechy, jak dokładność, cierpliwość, emocjonalność.

Mężczyźni jako pracownicy postrzegani są jako swego rodzaju "wojownicy" dążący do maksymalizacji zysków z pracy, dlatego przypisuje im się takie cechy, jak stanowczość, waleczność, bezwzględność, umiejętności negocjacyjne, odporność na stres.


Jeśli między mężczyzną i kobietą pojawiają się konflikty na płaszczyźnie zawodowej, to biorą się z rywalizacji kompetencji, a nie płci. W takich sytuacjach przedstawiciele obu płci zachowują się zupełnie inaczej. Kobiety zwykle nie podejmują rywalizacji albo szybko z niej rezygnują, godząc się na definicję sytuacji i warunki wyznaczone przez mężczyznę. Rzadziej zdarza się, że przyjmują męski wzorzec i dostępnymi środkami walczą o siebie i swoje stanowisko pracy. Mężczyźni w sytuacji konfliktowej z koleżanką często wykorzystują stereotyp, starają się obniżyć wartość konkurentki na rynku pracy poprzez podkreślanie jej zobowiązań rodzinnych i wynikających z tego braku kwalifikacji. Kobiety czują się wówczas zmuszone do obrony i udowodnienia swoich kompetencji, dlatego przyjmują postawę defensywną.

Stereotypowe postrzeganie kobiet i mężczyzn często jest używane, choć zwykle nieświadomie, jako karta przetargowa w potencjalnym konflikcie płci. Jednak o ile kobiety starają się unikać tematu rodziny z obawy, że ich nadmierne zaangażowanie w domowe obowiązki może być wykorzystane jako argument przeciwko nim, to mężczyźni robią z tego swój atut. Podkreślając swoje zaangażowanie w życie rodzinne, prezentują się nie tylko jako wykwalifikowani, wydajni i dyspozycyjni, ale również troskliwi ojcowie dbający o swoich bliskich.

źródło hrnews.pl