Temat: Honor

Jakie znaczenie ma dla człowieka honor?. Honor, według Sokratesa, stanowi klucz do tajemnicy człowieka.
Czym jest honor?
Wiemy już, że dla Sokratesa honor jest wartością decydującą zarówno o jakości ludzkiego życia, jak i o pośmiertnym losie człowieka. Można by rzec, że prawdziwa sława, a zatem także i nieśmiertelność stanowią nagrodę dla ludzi honoru.
Czym zatem jest honor?
Dla Sokratesa jest on przede wszystkim odblaskiem największej idei, o jakiej człowiek potrafi pomyśleć, idei Dobra. Honor jest postawą człowieka, który wybiera wierność Dobru, niezależnie od okoliczności, choćby nawet najbardziej niepomyślnych.
Termin idea Dobra nie oznacza tutaj wymysłu człowieka. Idea Dobra, według Sokratesa, jest zasadą (początkiem) wszystkiego. Jest ona transcendentna, lecz nie nieosiągalna. Dlatego mówiąc o niej, Platon posługuje się metaforą słońca. „(…) jak słońce udziela rzeczom nie tylko widzialności, ale także powstawania, wzrostu i pożywienia, samo nie będąc «stawaniem się» (γένεσις), tak i idea dobra, chociaż sama nie ma «bytu», ma dawać byt (τό είναι καί τήν ούσίαν) temu, co jest poznane w myśleniu”.
Pięknego i dobrego męża i kobietę nazywam ludźmi szczęśliwymi,
a niesprawiedliwych i zbrodniarzy nędznikami”
Dla człowieka honoru Dobro staje się ścieżką życia. Co więcej, Dobro stanowi również źródło prawdziwego szczęścia. Dlatego, mówi Sokrates: „najszczęśliwszy [jest] ten, który nie ma zła w duszy”
Największym bowiem nieszczęściem człowieka jest zło, które plami duszę. Stwierdza Sokrates: „najbrzydsza jest niesprawiedliwość i w ogóle podłość duszy”. Z niej bierze początek złe postępowanie. Najokropniejszym zaś złem, uczy Sokrates, jest zadawanie krzywd. Dlatego też „jeśliby konieczne było albo krzywdę wyrządzić, albo ją ponieść, to wolałbym raczej krzywdę znieść niż wyrządzać”. Sokrates przyjmuje taką postawę – choć dotknąć go mogą cierpienie lub krzywda – ponieważ wie, że piękno jego duszy pozostanie bez uszczerbku.
Zachować piękno duszy to zatroszczyć się o to, by Dobro znalazło w niej swoje miejsce, swoje zadomowienie. Ten ideał życia domaga się od człowieka pielęgnacji dwóch istotnych wartości, którymi są mądrość i odwaga. Dzięki mądrości można bowiem odróżnić nie tylko dobro od zła, lecz także prawdę od iluzji, która nierzadko czyni człowieka swoją ofiarą. Dobro domaga się też odwagi, mężnego stanięcia naprzeciw zła, bez paraliżującej obawy i lęku. Stąd też największymi przeszkodami prawdziwego Dobra są głupota i tchórzostwo. Jedno i drugie potrafią uczynić człowieka niewolnikiem zła. Jedno i drugie o ile odnoszą zwycięstwo nad człowiekiem, oddzielają go od własnego jestestwa. Ten, kto jest ich niewolnikiem, nie może powiedzieć: jestem sobą.
Człowiek mądry i odważny nie oddaje swojego losu pod cudze panowanie, ale sam bierze pełną odpowiedzialność za swoje życie, przeżywając je na miarę poznawanego Dobra. W ten sposób staje się on prawdziwie sobą. Przekonuje zarazem, że jest wierny sobie i jest człowiekiem honoru. Krocząc odważnie drogami poznanego Dobra, człowiek potwierdza to, że jego życie jest dobre, szczęśliwe i święte. Mówi Sokrates: „człowiek rozumnie panujący nad sobą, będąc sprawiedliwym i odważnym, i zbożnym, będzie mężem dobrym w całej pełni, a będąc dobrym, będzie wszystko dobrze i pięknie czynił, cokolwiek by robił, a kiedy mu się tak pięknie będzie wiodło, będzie miał święte życie i szczęśliwy będzie”
Człowiek, który w swoim życiu zachowuje piękno duszy, świadczy o największej cnocie, jaką znał świat grecki, o dzielności. Temu zaś, kto jest prawdziwie dzielnym człowiekiem, należą się zawsze cześć, szacunek i honor.
na podstawie: Stefan Szary - Etyka honoru Sokratesa - refleksja nad "Gorgiaszem" Platona

A jak to z honorem jest dzisiaj?

Temat: Honor

Piotr R.:
Jakie znaczenie ma dla człowieka honor?.

Mam wrażenie, że pojęcie honoru należy do pojęć dość martwych.

Różnie się rozumie i przestrzega, ale często nie ma to nic wspólnego z honorem.
Katarzyna Barańska

Katarzyna Barańska Tylko człowiek
posiada dar mowy.

Temat: Honor

Dom, ziemia, rodzina, król, Bóg i honor - to tradycyjne wartości Był czas, że honor stał na pierwszym miejscu, ale zgadzam się z Rafałem, że stał sie dla wielu współczesnych pustym dźwiękiem. Dlatego, ze jest fałszywie rozumiany. Utożsamia się go z miłością własną, a nie widzi się, że często trzeba dla honoru poświecić miłość własną.

Temat: Honor

Katarzyna Barańska:
Utożsamia się go z miłością własną, a nie widzi się, że często trzeba dla honoru poświecić miłość własną.

Ogólnie w życiu - nieobecna jest refleksja nad sobą, wiec nie ma też honoru.
Adrianna Adamek

Adrianna Adamek "Prawdziwym
powołaniem człowieka
jest to tylko, do
czego ...

Temat: Honor

"Honor twój, imię i chwała pozostaną na zawsze. Wergiliusz "

W pamięci ludzkiej pozostaje obraz człowieka, który w dużej mierze zależy od jego honoru.
Jarosław Żeliński

Jarosław Żeliński Analityk i
Projektant Systemów

Temat: Honor

a nasz Słownik Języka polskiego mówi:
honor 1. poczucie godności osobistej, dobre imię, cześć;
Można polecić także to:
http://literat.ug.edu.pl/honor/index.htm

Stoi tam (u Boziewicza, wątek kobiety pominąłęm z uwagi na obecne czasy :)), że:
Pojęciem osoby, zdolnej do żądania i dawania satysfakcji honorowej albo krótko: osobami honorowymi są [...] te osoby [...], które z powodu wykształcenia, inteligencji osobistej, stanowiska społecznego lub urodzenia wznoszą, się ponad zwyczajny poziom uczciwego człowieka.

Na szczególną uwagę zasługuje Art.8. rozpoczynający się od słów:
"Wykluczonymi ze społeczności ludzi honorowych są..." i w zasadzie eliminujący z grona ludzi honorowych wielu naszych polityków.

Na podkreślenie zasługuje artykuł:
"Nieślubne urodzenie nie stanowi powodu do odmówienia satysfakcji honorowej."

Nieco dawniej Arystoteles:
"...jako pierwszy w czasach starożytnych przedstawił obraz
życia moralnego człowieka, stanowiącego podstawę h.; uważał, że odbieranie
czci jest zapłatą za postawę nacechowaną pełnią cnót (E. nic., 1123 b 35); tylko człowiek prawdziwie dobry może być czczony przez oddawanie mu h. (tamże,
1124 a 25). Przeciwieństwem tego jest często spotykana postawa ludzi, którzy
okazują komuś uznanie z powodu jakiejkolwiek przewagi w jakimś dobru, zwł.
z powodu bogactwa czy dobrego urodzenia. Jest to uzasadnione o tyle, że
wszelka wyższość w czymś dobrym budzi większą cześć (tamże, 1124 a 22)." (źr. http://www.ptta.pl/pef/pdf/h/Honor.pdf, polecam całość)

problem, w tym, że honor staje się u wielu 'wadą" i obciążeniem...

Temat: Honor

Co do współczesnych honorowych zachowań to pozostał w mentalności większości facetów honorowy obowiązek spłaty długów karcianych...
Kamila Zaborowska

Kamila Zaborowska Kto nie ma odwagi do
marzeń, nie będzie
miał siły do walk...

Temat: Honor

Honor był kiedyś na pierwszym miejscu, ale myślę, ze tak nie jest. Nawet w sferze długów karcianych...
Jarosław Żeliński

Jarosław Żeliński Analityk i
Projektant Systemów

Temat: Honor

Kamila Zaborowska:
Honor był kiedyś na pierwszym miejscu, ale myślę, ze tak nie jest. Nawet w sferze długów karcianych...

nie gram w karty, czy to znaczy, że nie mam szans na bycie honorowym:)???
Kamila Zaborowska

Kamila Zaborowska Kto nie ma odwagi do
marzeń, nie będzie
miał siły do walk...

Temat: Honor

Jarek Żeliński:
Kamila Zaborowska:
Honor był kiedyś na pierwszym miejscu, ale myślę, ze tak nie jest. Nawet w sferze długów karcianych...

nie gram w karty, czy to znaczy, że nie mam szans na bycie honorowym:)???
Nie grać w karty ... to najlepszy dowód na to, że jest się honorowym:)

Temat: Honor

nawet w brydża?...
Jak brakuje czwartego, to niehonorowo jest pozostawić towarzystwo z dziadkiem :)))
Adrianna Adamek

Adrianna Adamek "Prawdziwym
powołaniem człowieka
jest to tylko, do
czego ...

Temat: Honor

A jednak zdarza się, że także w naszej rzeczywistości o zachowaniu, postępowaniu człowieka decyduje honor.

I to nie w sytuacji gry w karty. Nie bądźmy pesymistami:)

Temat: Honor

Rzeczywiscie honor dla Sokratesa mial ogromne znaczenie, przeciez wlasnie dla honoru popelnil samobojstwo. Czy dzisiaj, w naszym kregu kulturowym, wprowadzajac instytucje odpokutowania kary w zaleznosci od powagi wykroczenia, tak samo rozumiemy honor? Z pewnoscia nie. Wprowadzilismy takze idee wybaczania bezkondycjonalnego sobie oraz innym. Wydaje mi sie, ze wybaczanie jest odbieraniem waznosci koncepcji" honoru".

Cyceron opisuje pewne zdarzenie zwiazane z Sokratesem, ktory ratuje honor Zopyra, slynnego fizjonomisty. Zopyr przypisal Sokratesowi wiele nieprzyjemnych wad na podstawie brzydoty twarzy filozofa, co wzbudzilo powszechny smiech i drwiny. Sokrates ujmuje sie jednak za fizjonomista twierdzac, ze rzeczywiscie posiadal wszystkie przypisywane mu wady, lecz wyleczyl sie z nich dzieki swojemu umyslowi. Jest to wedlug mnie bardzo szlachetny gest, ktory ratuje mocno nadszarpniety honor Zopyra.

Takie sytuacje moga i zapewne zdarzaja sie dzisiaj takze, gdy mamy mozliwosc "uratowac honor" innej osobie, ktora nie zdaje sobie sprawy, ze sie osmiesza. Czy jezeli mamy mozliwosc, to ratujemy honor takiej osobie? Przyznam, ze nie czynie tego systematycznie.Marta P. edytował(a) ten post dnia 15.05.12 o godzinie 17:33

Następna dyskusja:

Medal of Honor BETA NOW on ...




Wyślij zaproszenie do