konto usunięte

Temat: Przedwczesna radość czy nie taki diabeł straszny ?

http://www.pb.pl/Default2.aspx?ArticleID=04EF2F5B-51F4...

Eksplozja popytu na Wall Street
MD
Puls Biznesu, pb.pl,23.03.2009 21:29

Ogłoszenie przez sekretarza skarbu Timothy Geithnera szczegółów planu uwolnienia banków od „toksycznych aktywów” zdetonowało popyt na amerykańskich rynkach akcji.

Inwestorzy byli głusi na głosy krytyki oraz na fakt, że na konkretne transakcje będzie trzeba jeszcze długo poczekać, gdyż sam proces wyboru menedżerów, którzy będą je realizować w ramach funduszy publiczno-prywatnych, ma trwać do maja. Inwestorzy z oczywistych powodów najchętniej kupowali akcje banków. Indeks branży, KBW Bank, zyskał w poniedziałek aż 17.5 proc. i prawie 66 proc. od 6 marca, kiedy zanotował najniższą wartość od ponad 15 lat. Akcje Citigroup, Bank of America, JP Morgan drożały o 20 proc. i więcej. Kurs pierwszego z banków wzrósł już o ponad 300 proc. od 5 marca, kiedy osiągnął historyczne minimum i spadł w czasie sesji poniżej 1 USD. Mocno szły w górę kursy innych spółek finansowych, m.in. Goldman Sachs i Morgan Stanley. Indeks brokerów finansowych zanotował aż 14,3 proc. wzrost, drugi pod względem wielkości po indeksie banków. Inwestorzy byli gotowi płacić nawet ponad 20 proc. więcej niż w piątek za akcję AIG, niegdyś giganta ubezpieczeniowego, który ma fatalną prasę w USA po skandalu z premiami dla pracowników, wypłaconymi mimo ponad 160 mld USD dofinansowania spółki przez państwo. Dwucyfrowo drożały także w poniedziałek akcje spółek budowlanych, m.in. KB Home, Lennar i DR Horton. Popyt wywołała wiadomość o 5 proc. wzroście sprzedaży domów na rynku wtórnym w lutym. Okazała się ona wyższa niż oczekiwano.

Ostatecznie na zamknięciu wartość średniej Dow Jones rosła o 497 pkt., czyli o 6,8 proc., do 7775 pkt. Mimo rekordowego wzrostu jest ona wciąż poniżej poziomu z 10 lutego, kiedy Timothy Geithner osłosił po raz pierwszy plan pomocy bankom, ale nie ujawniając szczegółów, co rynek przypieczętował dużym spadkiem. Dow Jones wzrósł już o 18,7 proc. od 9 marca, kiedy zanotował najniższą wartość w tym roku.

S&P500 zyskał w poniedziałek 7,08 proc. i wynosił na zamknięciu 822,9 pkt. Od 9 marca zyskał już 21,6 proc. Nasdaq wzrósł w poniedziałek o 6,7 proc. do 1555,7 pkt. Od 9 marca jego wartość wzrosła o 22,6 proc. Zarówno S&P500, jak i Nasdaq mają niższą wartość niż 10 lutego, kiedy sekretarz skarbu USA miał pierwszą szansę poinformować inwestorów, jak chce pomóc bankom pozbyć się „toksycznych” aktywów.

konto usunięte

Temat: Przedwczesna radość czy nie taki diabeł straszny ?

Paweł G.:

Także Paweł,

Moim zdaniem to chwilowa euforia... ale kto wie ile jeszcze ludzie naiwnie będą się cieszyli, że rządy będą drukowały pusty pieniądz rozdając go bankierom i innym przy żłobie powiększając dług i stopniowo zwiększając podatki...

Tak, tak też nas to czeka bo nie wątpię w geniusz finansowy ministra Rostowskiego i geniusz POlityczny Tuska (od 100 CUDów).

konto usunięte

Temat: Przedwczesna radość czy nie taki diabeł straszny ?

Aleksander "Oleś" K.:
Paweł G.:
więc mi tu nie politykuj ! :P
Zastrzegam z góry po prostu, że politykowania niet ;]
ze swej strony podaje http://www.goldenline.pl/grupa/polityka-hyde-park/



Wyślij zaproszenie do