Marcin
Orliński
Wicenaczelny,
„Przekrój”
Temat: Źródła agresji - niski poziom serotoniny?
"...istotnym czynnikiem regulującym skalę nasilenia agresywnych zachowań, jest poziom metabolizmu serotoniny w płynie mózgowo-rdzeniowym. Ustalono następującą zależność: im niższy jej poziom, tym większa skłonność do agresji. Wykazano, że mężczyźni mają jej od 20-30 proc. mniej niż kobiety, co pozostaje w korelacji z wcześniejszymi badaniami nad tego rodzaju przestępczością.Równocześnie zauważono, że poziom serotoniny zmienia się wraz z wiekiem. Dziecko rodzi się z z wysokim wskaźnikiem, który obniża się w okresie dojrzewania, by następnie w miarę starzenia się organizmu wzrastać.
Wahania poziomu tego neuroprzekaźnika przekładają się na zachowania człowieka co w wieku dziecięcym manifestuje się skłonnością do agresji wobec kolegów i zwierząt, w młodzieńczym wieku przy wysokim stężeniu testosteronu wyzwalają agresję na stadionach, w wojsku, czy na ulicy. Pogłębia ją alkohol i dragi.
Naturalnie czynnik biochemiczny nie jest jedynym odpowiedzialnym za to skrajnie negatywne zjawisko. Wspomaga go czynnik społeczny, środowiskowy i genetyczny".
Więcej: Wiadomosci24.pl