Romuald K. szef, K-mex
Temat: tysiące przestepców złapie od kwietnia policja w Polsce.
Nowy "pobór" od poniedziałku. Wyłapywaniem do "dobrowolnej" służby wojskowej zajmie sie dzielnie policja. Oczywiscie za nasze pieniądze. Zaczną sie przymusowe wymeldowania i listy gończe.http://fakty.interia.pl/prasa/news/policja-szuka-uchyl...
Mimo że nie ma już obowiązku odbywania zasadniczej służby wojskowej, to jednak nie zwalnia to m.in. 19-letnich mężczyzn z obowiązku poddania się kwalifikacji. Dzięki niej mają oni uregulowany stosunek do służby wojskowej. Ci, którzy nie chcą służyć w armii, są przenoszeni do rezerwy.
Do kwalifikacji wzywane będą też te osoby, które w ubiegłych latach ukrywały się przed poborem. Jest ich kilkanaście tysięcy. Gminy mogą z urzędu wymeldowywać takie osoby z mieszkania. Są one też ścigane przez prokuraturę. Brak uregulowanego stosunku do służby w armii uniemożliwia zameldowanie oraz ubieganie się o pracę w policji czy w innych służbach - zaznacza "DGP".
W tym roku obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej podlegają mężczyźni urodzeni w 1991 roku oraz urodzeni w latach 1986-90, którzy w poprzednich latach nie stawiali się do poboru, a także mężczyźni, których komisje uznały za czasowo niezdolnych do służby wojskowej oraz którzy wystąpili o ponowne ustalenie zdolności do czynnej służby wojskowej - o ile nie zostali wcześniej przeniesieni do rezerwy.Romuald K. edytował(a) ten post dnia 04.04.10 o godzinie 05:44
Do kwalifikacji mają się też stawić m.in. kobiety urodzone w latach 1986-91, które kończą naukę w szkołach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych. Do kwalifikacji powinny zgłosić się także Ci, którzy ukończyli 18 lat i zgłosili się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do służby.
Za niestawienie się do kwalifikacji, podobnie jak wcześniej za niestawienie się przed komisją poborową, grozi kara grzywny lub ograniczenia wolności. Osoby, które w przeszłości uchylały się od służby zasadniczej, nie zostały objęte "abolicją".