konto usunięte

Temat: "Prawdopodobnie Boga nie ma, więc przestań się martwić"

Dariusz Drewnicki:
Jakub Polewski:
Dariusz Drewnicki:
Doslowne tlumaczenie Genesis i tzw. fundamentalistyczny kreacjonizm jest niezgodny z nauka katolicka (Dokument Episkopatu Polski "Kościół wobec ewolucji"): http://ekai.pl/wydarzenia/x11628/stanowisko-rady-nauko....


Jeśli mogę wtrącić, to takie stanowisko Kościoła w sprawie opisu stwarzania, zawartego w pierwszej księdze biblijnej, pachnie mi niekonsekwencją, a wręcz hipokryzją.

Naprawdę?


Coś napisałem nie tak?


Z jednej strony to pytanie jest ironiczne, bo Kościól jest znany ze swojej niekonsekwencji doktrynalnej, a z drugiej strony zarówno tę niekonsekwencję katolicy potrafią wyjaśnić teologicznie, jak też Kóściół zasadnie powołuje się na konieczność czytania kontekstowego Biblii aby poprawnie rozumieć treść.

konto usunięte

Temat: "Prawdopodobnie Boga nie ma, więc przestań się martwić"

Jakub Polewski:
Wg mnie psychika jest pojęciem szerszym niż umysł lub tożsamym. Raczej szerszym. Zatem zjawiska duchowe to są zjawiska zawierające się w psychice (lub umyśle, mniejsza o to). Skoro tak uważasz, to czemu nie protestujesz przeciwko wyodrębnianiu "sfery duchowej" z psychiki? Przecież to sprzeczność.

Odpowiem globalnie. Wyodrębnia się różne sfery, np. sferę emocjonalną i nikt nie zakłada, że to jest autonomiczna, niezależna sfera. Wg mnie jest sfera duchowa, która przejawia się w procesach poznawczych/myśleniu (przekonania religijne), w procesach emocjonalno-motywacyjnych ("przeżycia religijne", motywy religijne), zachowaniach (praktyki religijne).
Psychologia opisuje to co jest a powyższe myślenie, emocje, motywy i zachowania psychologia rejestruje, więc się nimi zajmuje.

Osobiście nie mam nic przeciwko "psychologii duchowości". Uważam, że psychologia religii brzmi zawężająco, czy sfera duchowa musi się koniecznie wyrażać poprzez religię?
Przecież można np. modlić się, a modlitwa często może przyjąć formę afirmacji/medytacji, ale można też medytować bez podłoża i treści religijnych.
Ja uważam, że mam sferę duchową, ale obecnie nie wyznaje żadnej religii tj. nie przyjmuje specyficznych przekonań religijnych czy też nie uprawiam praktyk religijnych. Nie czuję takiej potrzeby, ale nie czuję też potrzeby zaprzeczaniu jakoby taka sfera we mnie, czy w innych ludziach istniała. Nie widzę też uzasadnienia (tym bardziej naukowego!) by dokonywać redukcji sfery duchowej do umysłu a już tym bardziej do "wytworu umysłu".

Polecam:

- Griffith James L., Griffith Melissa Elliott
"ODKRYWANIE DUCHOWOŚCI W PSYCHOTERAPII"

Wyjątkowa na rynku książek psychoterapeutycznych pozycja skrupulatnie omawia możliwości pozaideologicznego spożytkowania w pracy psychoterapeutycznej zasobów, jakie niesie ze sobą wiara i duchowość osób, które pojawiają się w gabinetach terapeutów. Nie tracąc z oczu należnego miejsca psychoterapii w życiu osób zgłaszających się na konsultację i próbując nie utracić złożoności i różnorodności duchowości i religijności człowieka, autorzy z dużym wyczuciem przedstawiają swój punkt widzenia, oferując sugestie do pracy terapeutycznej bez względu na wyznanie czy rodzaj duchowości terapeuty. Przywoływane liczne przykłady z pracy klinicznej autorów, i to zarówno te zakończone sukcesem, jak i niepowodzeniem, stanowią niezwykle cenny element lektury.

James L. Griffith, profesor psychiatrii i neurologii w George Washington University Medical Center, gdzie kieruje klinicznym programem szkoleniowym. Jest ponadto związany z Center for Multicultural Human Services w Falls Church w Virginii.

Melissa Elliott Griffith, współpracuje z oddziałem klinicznym George Washington University Medical Center, jest także psychoterapeutą w Vienna, ponadto związana z Center for Multicultural Human Services w Falls Church w Virginii.

http://katalog.wydawnictwowam.pl/?Page=opis&Id=2273

- Viktor E. Frankl (1984) "Homo patiens".

- "Wprowadzenie do psychologii egzystencjalnej"
red. Małgorzata Opoczyńska

To trzeci tom w serii podręczników akademickich, przygotowanych w Zakładzie Psychologii Ogólnej Instytutu Psychologii UJ, poświęcony w całości jednemu z nurtów współczesnej psychologii, mianowicie psychologii egzystencjalnej. Prezentowany tom, stanowiąc wprowadzenie do niezwykle bogatej i interesującej myśli psychologii egzystencjalnej, ukazuje ją nie tylko w kontekście innych, obecnych w psychologii kierunków myślenia, ale także poszukuje jej głębszych, filozoficznych podstaw i inspiracji.

http://www.wuj.pl/page,produkt,prodid,895,strona,Wprow...

- Yalom Irvin D.
"Psychoterapia egzystencjalna"

"Przez ostanie kilka lat, prowadząc wykłady na rozmaite tematy z dziedziny psychoterapii, pytam słuchaczy: "Kto z was uważa siebie za terapeutę zorientowanego egzystencjalnie?". Do postawy egzystencjalnej przyznaje się znaczna część publiczności, na ogół ponad 50%. Zapytani jednak, co to jest podejście egzystencjalne, mają trudności ze znalezieniem odpowiedzi. Język, jakiego używają psychoterapeuci, by opisać jakiekolwiek podejście terapeutyczne, nigdy nie słynął z rzeczowości czy choćby ze zwykłej jasności, jednakże spośród wszystkich słowników terapeutycznych żaden nie może się równać z egzystencjalnym pod względem jego mglistości i panującego w nim zamętu. Terapeuci wiążą podejście egzystencjalne z takimi, z natury rzeczy nieprecyzyjnymi i najwyraźniej niepowiązanymi ze sobą terminami, jak "autentyczność", "spotkanie", "odpowiedzialność", "wybór", "humanistyczny", "samorealizacja", "ześrodkowanie", "Sartrowski" bądź "Heideggerowski", a wielu specjalistów od zdrowia psychicznego od dawna uważa podejście egzystencjalne za mętne, "niewyraźne", nieracjonalne i romantyczne - nie "podejście" właściwe, lecz coś, co daje licencję na improwizację, na to, by niezdyscyplinowani, mętni terapeuci robili "co im się podoba". Mam nadzieję wykazać, że tego rodzaju wnioski są nieuzasadnione, że podejście egzystencjalne jest wartościowym, skutecznym paradygmatem psychoterapeutycznym, równie racjonalnym, równie spójnym i systematycznym jak każde inne."
Irvin D. Yalom
http://www.practest.com.pl/ksiazka/psychoterapia-egzys...

Może Cię jeszcze zainteresować:
- Małgorzata Opoczyńska "Róża wierszem niezawołana. Szkice na temat poznania i samopoznania"
http://www.wuj.pl/page,produkt,prodid,502,strona,Roza_...Daniel D. edytował(a) ten post dnia 19.06.09 o godzinie 15:17

konto usunięte

Temat: "Prawdopodobnie Boga nie ma, więc przestań się martwić"

Frankl pisze dużo o duchowości, więc szczególnie polecam. Pisze także o duchowości nieświadomej.

Przytoczę z kolei cytat z M. Eliade:

"Religia jest wzorcowym rozwiązaniem każdego kryzysu egzystencjalnego. Owo rozwiązanie jest wzorcowe, nie tylko dlatego, że można je powtarzać w nieskończoność, lecz także dlatego, że przypisuje mu się pochodzenie transcendentalne, przeto uznaje się je za objawione z innego świata - świata nadludzkiego. Rozwiązanie religijne nie tylko znosi kryzys, lecz zarazem sprawia, że istnienie staje się otwarte na wartości, które już nie są uwarunkowane przypadkiem, które już nie są prywatne."
I dalej...
"Nieświadomość oferuje rozwiązanie problemów egzystencjalnych i pod tym względem spełnia rolę religii. Z pewnej perspektywy dałoby się niemal powiedzieć, że w wypadku ludzi współczesnych, określających się mianem areligijnych, religia i mitologia skryły się w mrokach ich nieświadomości - jest to równoznaczne ze stwierdzeniem, że ludzie Ci głęboko w swym wnętrzu mają możliwość odzyskania religijnego doświadczenia."Daniel D. edytował(a) ten post dnia 19.06.09 o godzinie 17:21

konto usunięte

Temat: "Prawdopodobnie Boga nie ma, więc przestań się martwić"


Obrazek

konto usunięte

Temat: "Prawdopodobnie Boga nie ma, więc przestań się martwić"

"Tu zaczyna się piekło - Rozmowa z 68-letnim Walterem Mixa, biskupem Augsburga

Biskup mówi o obecnym kryzysie gospodarczym, który jest jego zdaniem skutkiem grzechu pierworodnego, o politycznej roli Kościoła i karze Boskiej, jaka spotkać ma finansowych grzeszników."

http://wiadomosci.onet.pl/1564534,240,1,tu_zaczyna_sie...

konto usunięte

Temat: "Prawdopodobnie Boga nie ma, więc przestań się martwić"

Daniel D.:
"Tu zaczyna się piekło - Rozmowa z 68-letnim Walterem Mixa, biskupem Augsburga

Zgadzam się z nim w zakresie społecznego kontekstu diagnozy przyczyn kryzysu (i ma rację - na gruncie teologii - co do skutków grzechu pierw.). Choć trochę głupio zgadzać się z demagogiem, specjalistą od zrównywania ateizmu z nazizmem :->

Na szczęście jest nadzieja dla skretyniałych:

Czterech duchownych różnych wyznań będzie przekonywać w tureckiej telewizji Kanal T dziesięciu ateistów do przejścia na ich religie. Nagrodą za nawrócenia ma być nie tylko Zbawienie, ale także darmowa wycieczka do miejsca kultu związanego z nową wiarą.

Zbawienie nagrodą w teleturnieju. Wycieczka gratis (Fronda - mój ostatnio ulubiony portal - wystawa eksponatów).

PS. W ogóle to żałuję, że mnie taki ciekawy wątek ominął, w szczególności kwestia aktywizmu i skretynienia ateistów, plus duchowość w psychologii :-D

konto usunięte

Temat: "Prawdopodobnie Boga nie ma, więc przestań się martwić"

Zawsze można się do tematu dołączyć, duchowość w psychologii, jak najbardziej dalej drążyć można:-)

konto usunięte

Temat: "Prawdopodobnie Boga nie ma, więc przestań się martwić"

A słyszeliście o tym? Hafciarka: Protest (1/3)

1,04% PIT na KK i inne zw. wyznaniowe o czym nie wiemy brzmi nieco alarmująco. Jak się okazuje to ledwie ok. 200 000 PLN, niemniej jest pobierane. A oddolny aktywizm 78-letniej byłej lekarki jak widać skutkuje groźbą wysłania do psychiatryka + uszkodzeniem ciała.

EDIT Wow! YT się osadza w GL, jestem w szoku....Michał K. edytował(a) ten post dnia 06.07.09 o godzinie 15:06

konto usunięte

Temat: "Prawdopodobnie Boga nie ma, więc przestań się martwić"

http://www.youtube.com/watch?v=NL0uxDscjdo

konto usunięte

Temat: "Prawdopodobnie Boga nie ma, więc przestań się martwić"

'Parę lat temu głośno było o pastorze, który brał pensję za szerzenie wiary i jednocześnie przyznał publicznie, że nie wierzy w Boga, zmartwychwstanie i życie wieczne. Biskup najpierw zawiesił go w obowiązkach, ale pod naciskiem lokalnej społeczności przywrócił do pracy. Wiernym nie przeszkadzało, że ich pasterz nie wierzy w dogmaty wiary chrześcijańskiej?

- My nie jesteśmy tak religijni jak wy, Polacy. Religia nie ma dla nas wielkiego znaczenia. Mamy swój Kościół narodowy, ale on nie wtrąca się w nasze życie.

No i mamy pastora, który mówi: "Nie wierzę w Boga". Nie przeszkadza mi to. Wystarcza mi w zupełności, że pastor kompetentnie opowiada wiernym, kim był Jezus i co czynił za życia. Nie opowiada bajek o stworzeniu świata, raju i takich tam. W to trudno uwierzyć. Powtarza za Jezusem: "Szanuj bliźniego swego jak siebie samego". Namawia ludzi, by stali się lepsi.'

http://kobieta.gazeta.pl/kobieta/1,96109,6633496,Wmawi...
Marcin Orliński

Marcin Orliński Wicenaczelny,
„Przekrój”

Temat: "Prawdopodobnie Boga nie ma, więc przestań się martwić"

Daniel D.:
'Parę lat temu głośno było o pastorze, który brał pensję za szerzenie wiary i jednocześnie przyznał publicznie, że nie wierzy w Boga, zmartwychwstanie i życie wieczne. Biskup najpierw zawiesił go w obowiązkach, ale pod naciskiem lokalnej społeczności przywrócił do pracy. Wiernym nie przeszkadzało, że ich pasterz nie wierzy w dogmaty wiary chrześcijańskiej?

To dziwne, ponieważ kto świadomie i dobrowolnie podważa dogmaty Kościoła Katolickiego, na tego powinna zostać nałożona ekskomunika. Jak widać, katolikom chyba nie przeszkadza, że prawo kanoniczne nie jest przestrzegane...

konto usunięte

Temat: "Prawdopodobnie Boga nie ma, więc przestań się martwić"

Marcin Orliński:
Daniel D.:
'Parę lat temu głośno było o pastorze, który brał pensję za szerzenie wiary i jednocześnie przyznał publicznie, że nie wierzy w Boga, zmartwychwstanie i życie wieczne. Biskup najpierw zawiesił go w obowiązkach, ale pod naciskiem lokalnej społeczności przywrócił do pracy. Wiernym nie przeszkadzało, że ich pasterz nie wierzy w dogmaty wiary chrześcijańskiej?

To dziwne, ponieważ kto świadomie i dobrowolnie podważa dogmaty Kościoła Katolickiego, na tego powinna zostać nałożona ekskomunika. Jak widać, katolikom chyba nie przeszkadza, że prawo kanoniczne nie jest przestrzegane...

K woli wyjasnienia: jak pastor to na pewno nei w KK. A biskupi sa też wśród protestantów.Agnieszka K. edytował(a) ten post dnia 29.07.09 o godzinie 18:33
Marcin Orliński

Marcin Orliński Wicenaczelny,
„Przekrój”

Temat: "Prawdopodobnie Boga nie ma, więc przestań się martwić"

Agnieszka K.:

K woli wyjasnienia: jak pastor to na pewno nei w KK. A biskupi sa też wśród protestantów.Agnieszka K. edytował(a) ten post dnia 29.07.09 o godzinie 18:33

Rzeczywiście, nie zauważyłem. Pozdrawiam!

konto usunięte

Temat: "Prawdopodobnie Boga nie ma, więc przestań się martwić"

"W Hajnówce ludzie są przekonani, że ich księdza zabiły czarownice

Biskup gorlicki Paisjusz, wikariusz diecezji przemysko-nowosądeckiej, podniesionym głosem robi wiernym rachunek sumienia: - Kapłan musiał ponieść ofiarę, by ludzie zrozumieli i zastanowili się nad sobą. Mówimy o sobie prawosławni chrześcijanie, ale czy naprawdę tacy jesteśmy? Co robicie, chodząc do szeptuch, czarodziei, wróżek? Cerkiew wam mówi, że to ciężki grzech. Bójcie się, bo przed wami leży męczennik. Zabił go diabeł, ale człowiek nie jest tu bez winy."

http://miasta.gazeta.pl/bialystok/1,35234,6713144,Co_s...Daniel D. edytował(a) ten post dnia 31.07.09 o godzinie 16:27

Temat: "Prawdopodobnie Boga nie ma, więc przestań się martwić"

Jestem nie wierzący, przynajmniej tak mi się wydaje, ale szanuję wiarę innych. Mało tego, podziwiam ludzi wierzących za to, że potrafią dostrzec to, co dla mnie jest niedostępne.
Cytowanie SKRAJNYCH przykładów, ośmieszających kościół lub wiarę, jest dla mnie wyjątkowo nieetyczne.

konto usunięte

Temat: "Prawdopodobnie Boga nie ma, więc przestań się martwić"

Paweł Przychocki:
Jestem nie wierzący, przynajmniej tak mi się wydaje, ale szanuję wiarę innych. Mało tego, podziwiam ludzi wierzących za to, że potrafią dostrzec to, co dla mnie jest niedostępne.
Cytowanie SKRAJNYCH przykładów, ośmieszających kościół lub wiarę, jest dla mnie wyjątkowo nieetyczne.
rozni ludzie sie lubuja w roznych rzeczach. Ja szczerze mowiac nie rozumiem tego tematu :)

konto usunięte

Temat: "Prawdopodobnie Boga nie ma, więc przestań się martwić"

Paweł Przychocki:
Jestem nie wierzący, przynajmniej tak mi się wydaje, ale szanuję wiarę innych. Mało tego, podziwiam ludzi wierzących za to, że potrafią dostrzec to, co dla mnie jest niedostępne.
Cytowanie SKRAJNYCH przykładów, ośmieszających kościół lub wiarę, jest dla mnie wyjątkowo nieetyczne.
To nie są przykłady ośmieszajace kościół tylko ludzką głupotę i ciemnote (do której się w duzej mierze kościoły wszelkaiej maści przyczyniaja).

Temat: "Prawdopodobnie Boga nie ma, więc przestań się martwić"

Jak to zwał tak zwał, ale wciąż uważam, że to skrajne przypadki, w żaden sposób nie reprezentujące osób wierzących.
Równie dobrze mógłbym umieścić na forum jakiś wywiad z Jolą R. i twierdzić, że kobiety są dziwne.Paweł Przychocki edytował(a) ten post dnia 03.08.09 o godzinie 20:46

konto usunięte

Temat: "Prawdopodobnie Boga nie ma, więc przestań się martwić"

Paweł Przychocki:
Jak to zwał tak zwał, ale wciąż uważam, że to skrajne przypadki, w żaden sposób nie reprezentujące osób wierzących.
Równie dobrze mógłbym umieścić na forum jakiś wywiad z Jolą R. i twierdzić, że kobiety są dziwne.Paweł Przychocki edytował(a) ten post dnia 03.08.09 o godzinie 20:46

Nominalnych katolików lub innych wierzących jest tak dużo jak kobiet utozsamiajacych się z Jolą Rutowicz. Mądrych kobiet i madrych wierzących jest dużo mniej.

konto usunięte

Temat: "Prawdopodobnie Boga nie ma, więc przestań się martwić"

Niektorzy twierdza ze madrych kobiet w ogole nie ma - nie istnieją. Sa tylko diabelnie sprytne.Romuald K. edytował(a) ten post dnia 03.08.09 o godzinie 22:14



Wyślij zaproszenie do