Marcin
Orliński
Wicenaczelny,
„Przekrój”
Temat: Powstanie Warszawskie - czy było potrzebne?
Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 i było zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji "Burza".Bogusław Wołoszański mówi, że "Powstanie nie miało szans na powodzenie". Podobną opinię wyraził niegdyś Norman Davies, a także wielu innych historyków i polityków.
Jak podaje portal Powstanie.pl, Powstanie Warszawskie "Miało być tylko rozpaczliwą polityczną demonstracją wobec Roosevelta i Churchilla, w oczekiwaniu na ich pomoc w obliczu nadchodzącej Armii Czerwonej. Powstańcy i ludność cywilna Warszawy zostali oszukani, w rozkazie Bora jest tylko mowa o pokonaniu garnizonu niemieckiego (poz. 12) - de facto, Bór wypowiedział tym rozkazem wojnę Sowietom.
Wydanie rozkazu do walki tysiącom ludzi bez zapewnienia im broni i GWARANCJI pomocy z zewnątrz oraz bez liczenia się z represjami wobec ludności miasta - to nie było szaleństwo, to było po prostu draństwo. Bo wydając ten rozkaz, zmierzający do ZBIOROWEGO SAMOBÓJSTWA, nie mieli na to przyzwolenia ani społecznego, ani władz zwierzchnich. Generał Anders orzekł, że to była zbrodnia".
Z drugiej strony niektórzy podkreślają symboliczną wartość Powstania, które było wspólnym zrywem Polaków w imię wolności. Np. wg Jerzego Kirchmachera "Bohaterstwo, ofiarność i zaciętość powstańców są największym w naszej historii przejawem walki o wolność jako wartości wyższej niż życie ludzkie, kalectwo, wszystkie dobra materialne. Byłoby ciężkim błędem nie doceniać, a co gorsza odżegnywać się od takich wartości duchowych" (Powstanie Warszawskie, wyd. Książka i Wiedza, 1984, za: Wikipedia.pl).
Konsekwencje Powstania: zginęło ok. 250 000 Polaków, z czego tylko ok. co dziesiąty nie był cywilem. Warszawa została zburzona w 80%. Zniszczony został wielowiekowy dorobek kulturowy, a wśród ofiar znaczną liczbę stanowiły kobiety, dzieci (ofiary cywilne), a także młodzież i intelektualiści (powstańcy).
Polecam:
- Muzeum Powstania Warszawskiego 1944.pl,
- Strona przeciwników kultu sprawców Powstania Warszawskiego: Powstanie.pl,
- Powstanie Warszawskie w Wikipedii.Marcin Orliński edytował(a) ten post dnia 02.08.08 o godzinie 14:43