konto usunięte

Temat: Obrzydzenie a oceny moralne

Niedawno zespół badawczy skupiony wokół psycholog Elizabeth Horberg z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley poinformował na łamach periodyku „Journal of Personality and Social Psychology“ o istnieniu związku między uczuciem obrzydzenia a ferowaniem osądów moralnych. Naukowcy dali uczestnikom eksperymentu do przeczytania krótkie teksty. Jeden opisywał mężczyznę, który kupił martwą kurę, aby zaspokoić swoje żądze, a następnie kuraka ugotował i zjadł. Po lekturze naukowcy zbadali stopień odrazy, jaki wywołał powyższy opis wśród uczestników badania. (...) Okazało się, że osoby o poglądach konserwatywnych odczuwały zarówno głębszą odrazę, jak i oburzenie wobec tego rodzaju praktyk.

Naukowcy przekonują, że uczucie obrzydzenia przyczynia się do ferowania przez człowieka arbitralnych opinii o charakterze moralnym. Dowiodła tego dwójka badaczy z Macquarie University w Australii. Julie Fitness i Andrew Jones opisali w czasopismie „Emotion” eksperyment, w którym uczestnicy mieli wydać wyrok na oskarżonym. Osoby, u których psycholodzy wzbudzili wcześniej uczucie obrzydzenia, wykazywały skłonność do wydawania szczególnie surowych ocen moralnych. Uczestnicy eksperymentu podatni na wstręt wydawali surowy wyrok skazujący nawet w przypadku braku niezbitych dowodów winy oskarżonego.

Powyższa zasada działa także w drugą stronę - społeczeństwo uważa za wstrętne i ohydne rzeczy i zjawiska uznawane za moralnie naganne. (...) Zgodnie z tą zasadą wegetarianie brzydzą się bardziej mięsem, jeżeli odrzucają jego spożycie z pobudek moralnych, a nie tylko zdrowotnych. Inne badania dokumentują, że rosnący brak akceptacji odnośnie palenia papierosów powoduje w wielu krajach silny ostracyzm wobec nałogu nikotynowego.

(...)

Okazuje się bowiem, że uczucie obrzydzenia jest samonapędzającą się emocją: osoby o skrajnie konserwatywnych poglądach odczuwają większy wstręt w stosunku do nietypowych zachowań seksualnych. Psycholog David Pizarro z Cornel Iniversity pisze w czasopiśmie fachowym „Emotion & Cognition”, że z kolei osoby szczególnie podatne na uczucie wstrętu z większym prawdopodobieństwem będą zdeklarowanymi konserwatystami i zagorzałymi przeciwnikami małżeństw par homoseksualnych. Dlatego jest bardzo prawdopodobne, że mieszkańcy krajów arabskich, w których dominuje konserwatywne podejście do zagadnień seksualności, zareagują z głębokim obrzydzeniem na widok zdjęcia obnażonego męskiego członka wiszącego w punkcie informacyjnym stowarzyszenia gejowskiego.


http://portalwiedzy.onet.pl/4868,17230,1621753,4,czaso...