konto usunięte

Temat: Ideologia, która niszczy

http://naszymzdaniem.dlastudenta.pl/artykul/Benjamin_B...
Czy w końcu zwycięży zdrowy rozsądek?


- Kiedyś kapitalizm odpowiadał realnym potrzebom. Ale gdy już je zaspokoił, musiał jakoś funkcjonować. Dlatego zaczął sprzedawać potrzeby, a nie produkty - analizował Barber.

Kapitalizm w oczach Barbera stał się motorem konsumpcji, a nie produkcji. Jego clou to teraz wydawanie, a nie oszczędzanie. Jego etyka to już nie etyka umiaru, opisana przez Maxa Webera, lecz etyka infantylizmu.

- Przez to dorośli zachowują się jak dzieci. "Chcę tego, chcę tego!", krzyczą, nawet jeśli towar jest im niepotrzebny - szydził Amerykanin.

Profesor wytoczył przeciwko tej nieskrępowanej konsumpcji najcięższe działa. Stwierdził, że ideologia konsumpcjonizmu niczym się nie różni od komunizmu.

- Konsumpcjonizm też jest wszędzie, podobnie jak partyjna propaganda komunistów. Próbuje zawłaszczyć wszystkie dziedziny życia. Reklamy atakują zewsząd. I my nazywamy to wolnością! - grzmiał Benjamin Barber. Zastrzegł przy tym, że oczywiście wie, iż obecnie nikt nie wsadza ludzi bez powodu do gułagów. Ale rynek, choć pozornie niewinny, jest równie groźny. Z prostego powodu: bo ogłupia ludzi.
Marcin Orliński

Marcin Orliński Wicenaczelny,
„Przekrój”

Temat: Ideologia, która niszczy

Miałem kiedyś koleżankę, z którą prowadziłem długie dysputy na ten temat. I jedna rzecz utkwiła mi w pamięci. Według niej (choć nie wiem, czy wymyśliła to sama czy wzięła od kogoś) podział na prawicę i lewicę tylko do pewnego momentu jest jasny. Jeśli bowiem pociągnąć samą ideę dalej, może się okazać, że ruch w lewo i prawo nie przebiega w przeciwnych kierunkach po linii prostej, ale po okręgu. A to oznacza, że skrajna prawica musi się spotkać ze skrajną lewicą w punkcie leżącym na przeciwległym końcu średnicy w stosunku do punktu wyjścia.

Najlepzym przykładem historycznym są chyba prawicowy totalitaryzm III Rzeszy i lewicowy totalitaryzm sowiecki. Porównywać można by długo: stosunek do idei, stosunek do człowieka, cały "przemysł" stojący za Lagerami i łagrami itd.

Pamiętam nawet, że na maturze, a były to jeszcze lata 90., pisałem o podobieństwach miedzy propagandą sowieckią i współczesną reklamą, a także o zaimplementowanym języku wojny (strategia, kampania, target...).

Temat naprawdę wielki...

konto usunięte

Temat: Ideologia, która niszczy

Mówisz ze po okregu a nie w liniach prostych. Nie jest chyba tak ze jedno przeszkadza drugiemu. Jednak ja bym widział problem nie w ruchu ale własnie koncentracji na punkcie i sciąganie wszystkiego w ten punkt. Definiowanie wszystkiego wzgledem tego punktu i tylko przez ten punkt. Finalnie okazuje się, że chodzi tu o martwy punkt, w którym zatrzymuje sie wszelki ruch, takze myśli.
I problem tego punktu to, że nie ma tam już miejsca dla żywych ludzi.

Następna dyskusja:

Czy jest tu jedna osoba, kt...




Wyślij zaproszenie do