Mariusz
P.
inżynier mechanik z
doświadczeniem w
branżach Oil & Gas,
...
Temat: Etyka w mediach - czy dziennikarze mogą postępować...
Witam,Nie znalazłem takiego wątku, a chociaż jest trywialny, to jestem zainteresowany opiniami na temat etyki przekazu medialnego.
Rola mediów w wychowywaniu, kształtowaniu postaw jest niezaprzeczalna.
System wartości, jakim posługują się ludzie w dorosłym życiu, jest w znacznym stopniu funkcją tego, czym zaraziła młodego człowieka powszechna kultura medialna.
Skoro ta rola jest tak oczywista, to czy młodzi adepci dziennikarstwa przechodzą test kwalifikacyjny lub weryfikacyjny, nazwę go: "minimum moralności i szacunku dla wartości społecznych"; czy są kształceni w tym względzie? Jak dużą wagę nadaje się temu aspektowi dziennikarstwa podczas studiów?
Czy etycy, filozofowie, psychologowie społeczni i pedagodzy opracowali w tym zakresie wymagania dla systemu edukacyjnego dzieci, młodzieży oraz dorosłych (studentów dziennikarstwa).
Kto mam legitymację do wpajania wartości społecznych skutkujących na dziesięciolecia? Czy mają o tym decydować wyłącznie pieniądze?
Media bez kagańca "minimum wartości społecznych" są destrukcyjnym elementem systemu edukacyjnego, który kształtuje przyszłych obywateli zgodnie z zapotrzebowaniem polityków lub biznesmenów finansujących media. Jedni i drudzy traktują społeczeństwo instrumentalnie, właśnie dzięki mediom, które pozwalają manipulować odbiorcami.
Czy wobec tego takie media służą społeczeństwu?
Czy dziennikarz ma prawo niszczyć człowieka, manipulując tak przedstawianymi faktami, aby temat "sprzedał się" i zdobył jak największą widownię; nie podejmując próby dojścia do prawdy, czy chociażby pokazania różnych aspektów sytuacji?
Przez analogię:
Czy handlowiec "wciskający nam" niebezpieczny dla nas produkt jest przestępcą, czy tylko zmuszonym do tego człowiekiem próbującym zarabiać na życie?
Zapraszam do wypowiedzi.
Pozdrawiam