konto usunięte
Temat: Etyczne aspekty zapłodnienia in vitro
Wprowadzenie:Wykonywanie zapłodnienia pozaustrojowego nadal nie jest w Polsce uregulowane prawnie. Obecnie w parlamencie znajduje się kilka projektów ustaw dotyczących tej kwestii, zasadniczo różniących się proponowanymi rozwiązaniami. Najbardziej restrykcyjny z nich, przygotowany przez posła PiS Bolesława Piechę, zakazuje przeprowadzania tego rodzaju zabiegów. Najbardziej liberalny obywatelski projekt ustawy ws. in vitro, złożony przez byłego ministra zdrowia Marka Balickiego, dopuszcza tworzenie i zamrażanie wielu zarodków oraz korzystanie z tej metody nie tylko przez małżeństwa. Niedawno Sejm odrzucił zgłoszony przez posłów koła Polska Plus projekt nowelizacji Kodeksu karnego, przewidujący kary za przeprowadzanie zabiegów zapłodnienia in vitro. Do dyskusji na ten temat włączył się także Kościół katolicki, przypominając swoje stanowisko w tej sprawie. Kwestia ta dość niespodziewanie stała się też istotnym tematem kampanii przed wyborami prezydenckimi. Chociaż przeprowadzanie zapłodnienia in vitro jest przedmiotem sporów politycznych, kwestia ta nie budzi większych kontrowersji w społeczeństwie.
Podsumowanie:
Polacy rozpatrują przeprowadzanie zapłodnienia pozaustrojowego przede wszystkim w kategoriach utylitarnych. Większość z nich dopuszcza stosowanie tej techniki. W opinii społecznej prawo do korzystania z niej powinny mieć przede wszystkim małżeństwa, ale – w ocenie większości dorosłych Polaków – także pary żyjące w związkach nieformalnych. Można odnieść wrażenie, że wysuwane przez Kościół zastrzeżenia moralne dotyczące stosowania tej techniki, odnoszące się przede wszystkim do tworzenia nadliczbowych zarodków i instrumentalizacji ludzkiego życia, wydają się większości osób mało zrozumiałe i nieistotne, szczególnie jeśli stoją one na przeszkodzie realizacji takiej wartości, jaką jest posiadanie dziecka. W efekcie większość społeczeństwa nie zgadza się z nauczaniem Kościoła katolickiego w kwestii zapłodnienia in vitro, nie uznaje też za grzech przeprowadzania takich zabiegów, korzystania z nich czy też popierania prawa, które je dopuszcza.
Pełny raport CBOS-u (Lipiec, 2010): http://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2010/K_096_10.PDFDaniel Dzida edytował(a) ten post dnia 12.08.10 o godzinie 00:51