Marcin Południkiewicz

Marcin Południkiewicz Gotowy na wszystko.

Temat: Elektrownia atomowa w Polsce - tak czy nie?

a ropa drożeje
miłego finansowania krajów arabskich
;)
Rosji również, kuchenek gazowych nadal jest sporo
a co z tego, że czasami wybuchają?
:D
Marcin Południkiewicz

Marcin Południkiewicz Gotowy na wszystko.

Temat: Elektrownia atomowa w Polsce - tak czy nie?

Reaktor nr. 4 był zawsze bombą z opóźnionym zapłonem. Okazuje się, że do awarii elektrowni Fukushima mogłoby nie dojść, lub jej skutki byłyby lżejsze, gdyby jej konstrukcja była zgodna z planami. Główny inżynier budowy elektrowni oświadczył, że pośpiech podczas budowy oraz cięcia oszczędnościowe spowodowały, że efektem była bomba z opóźnionym zapłonem. Teraz ukrywa się rozmiar całej katastrofy. Jeśli raport ujawniony przez Bloomberga okaże się prawdziwy to dyrektor Hitachi powinien popełnić harakiri. Fukushima smoking gun emerges
To jeszcze nie wszystko. 35 lat temu, trzech inżynierów, którzy testowali poprawność projektu reaktora, tzw. Mark 1 (według którego zbudowano 5 z 6 reaktorów w Fukushima), zrezygnowało z pracy w General Electric na znak protestu, gdyż według nich Mark 1 nie był w stanie utrzymać ciśnienia w przypadku gdyby zabrakło chłodzenia. Teraz mamy tego efekty.

Promieniowanie z Fukushima równoważne 72,000 bomb z Hiroshimy. To szokujące porównanie wyszło od dr Chrisa Busby, który obliczył ilość promieniowania z trzech basenów ze zużytymi prętami paliwowymi. Promieniowanie to w całości znalazło się w atmosferze ziemskiej. Nie obejmuje to promieniowania z samych reaktorów. Skutków tej katastrofy nie da się na razie ocenić, jednak jest pewne, że oficjalne dane na ten temat to kryminalna konspiracja. http://www.rense.com/general93/72000.htm

http://monitorpolski.wordpress.com/2011/03/23/wydarzen...

i wiadomość wysłana mi przez znajomą..
Parę razy w swoim życiu czytałam o wielkich, tanich wynalazkach, zamiennych żródłach energii. Krótko o nich pisano, świat już zapomniał. Wyjaśniono mi wtedy, że wielkie koncerny wykupują te patenty, ale w ich interesie jest utrzymanie istniejącego stanu,czyli gospodarki opartej na ropie. Powiedziano mi, że gdyby to wdrożyć, to upadłoby wiele gałęzi przemysłu i świat pogrążyłby się w kryzysie. Pamiętając o tym zastanawiam się, czy faktycznie zależy nam na taniej energii?Marcin Południkiewicz edytował(a) ten post dnia 25.03.11 o godzinie 01:34
Marceli Matczak

Marceli Matczak Security Account
Manager

Temat: Elektrownia atomowa w Polsce - tak czy nie?

jak słyszę, że atomówka IV generacji ma być chłodzona gazem to od razu dostaję gęsiej skóry - kto zapewni, że odpowiedniego gazu nie zabraknie?

jeśli ktoś chciałby bliżej poznać tematykę elektrowni jądrowych, to polecam ciekawy i w mojej ocenie rzetelny artykuł:

Droga do elektrowni jądrowych czwartej generacji

mnie zaciekawiła informacja na stronie 2 drugiej części artykułu (strona 11 w PDF):

"W ramach forum prowadzi się obecnie kilkanaście projektów badawczych, których wejście w stadium demonstracyjne spodziewane jest w latach 2015-2020 i późniejszych. Jako perspektywiczne kierunki poszukiwań uznano następujące typy reaktorów (...)".

to ja się pytam: co takiego obecny rząd chce wdrażać w Polsce, skoro fachowcy jeszcze nie mają sprawdzonych tych rozwiązań IV generacji? mamy być polem demonstracyjnym dla koncernów energetycznych... z ogromną niecierpliwością czekam na kampanię informacyjną rządu i odpowiedzialnej za energetykę jądrową instytucji, bo przynajmniej będzie się można ustosunkować do konkretnego proponowanego typu reaktorów - zapewne są one bezpieczniejsze w teorii, tylko kto je już przetestował?

pozdrawiam
MM
Igor Janicki

Igor Janicki Software maker.
Java, Perl ...

Temat: Elektrownia atomowa w Polsce - tak czy nie?


Obrazek


na temat energetyki jądrowej w Polsce wypowiada się, na łamach Nowego Ekranu,
znany fizyk profesor Dakowski.

http://dakowy.nowyekran.pl/post/7957,sprzedac-ciemniak...
Marcin Południkiewicz

Marcin Południkiewicz Gotowy na wszystko.

Temat: Elektrownia atomowa w Polsce - tak czy nie?

Sądzę, że poważny wzrost rozwoju cywilizacji nastąpi wtedy, kiedy jakakolwiek elektrownia stanie się zbędna.

konto usunięte

Temat: Elektrownia atomowa w Polsce - tak czy nie?

Moi drodzy, tu we Wloszech jest tendencja proekologiczna i ostatnio rozdano broszury na temat elektrowni atomowych...i dziwne jest to,ze pisza w nich iz taka elektrownia wcale nie zaspakaja 90% potrzeb energii...ale jedynie 30... pierwszy moj odruch to przetlumaczyc wszystko i wrzucici tutaj-ale w sumie nihil novi- potwierdzaja to co juz tu bylo napisane. Powstaju tutaj nowe struktury energooszczedne-cegla drewnianoceramiczna, energooszczedna, caly system ogrzewania z paneli fotowoltaicznych, system zbiornikow wody deszczowej, pozniej filtrowanej i uzywanej (m.in do podlewania ogrodka), okna energooszczedne i masa innych cudeniek. Moje zdanie jest takie:jesli sie chce to sie da. Latwiej zyc udajac,ze nie ma problemu i isc na latwizne chocby byla kosztowniejsza i trujaca.
Marceli Matczak

Marceli Matczak Security Account
Manager

Temat: Elektrownia atomowa w Polsce - tak czy nie?

W dzisiejszym ogólnopolskim raporcie ekologicznym "Puls Ziemi", na antenie PR Katowice poruszono temat domów pasywnych i zero-energetycznych. Temu drugiemu chciałbym poświęcić uwagę, gdyż znowu wygląda na polski(?), niedoceniony wynalazek:

Pierwszy dom "zeroenergetyczny"

"Pod Olsztynem powstał pierwszy dom w systemie "zero energii" - czyli ze zintegrowanym systemem ogrzewania, klimatyzacji, wentylacji i podgrzewania wody użytkowej - poinformowała Katarzyna Capłap z Regionalnego Punktu Kontaktowego Programów Unii Europejskiej i Biura Współpracy z Zagranicą Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Autorem rozwiązania jest przedsiębiorca budowlany inż. Wiesław Krawczyk.
(...)
Nowatorstwo koncepcji - dodaje Capłap - polega m.in. na kumulowaniu ciepła słonecznego w specjalnych akumulatorach ziemnych i wykorzystywaniu go w miarę potrzeby, czyli głównie jesienią i zimą, do ogrzewania. System dogrzewa wówczas ściany zewnętrzne budowli, a latem, gdy działa klimatyzacja, chłodzi je.
Głównym źródłem ciepła dostarczanego z zewnątrz jest słońce. Jednak, jak zauważa twórca, dwa zamontowane na dachu solary słoneczne nie mają wiele wspólnego z dostępnymi na rynku bateriami słonecznymi. Tworzy jej zintegrowany system rur polipropylenowych, ułożonych bezpośrednio pod dachem, dzięki czemu wyeliminowano efekt chłodzenia wiatrem, występujący w tradycyjnych solarach.
Niezwykle ważną rolę odgrywa także podziemny akumulator, umieszczony pod płytą fundamentową, który magazynuje niezużyty do bezpośredniego ogrzania budynku nadmiar energii oraz mechanizm podgrzewania ciepłej wody użytkowej.
(...)
Wiesław Krawczyk swój pomysł już opatentował. Teraz planuje budować w tej technologii kolejne budynki."

w audycji była wypowiedź tego inżyniera, że na takim akumulatorze można 2 lata przeżyć jeśli chodzi o ogrzewanie domu który jest jednopiętrowy ok.200m2 i bez podpiwniczenia, temperatura ogrzewania do 25 stopni przy zastosowaniu 3-warstwowych szyb - podobno takie domy już są pobudowane i zima w Polsce im nie straszna. Koszt nie jest dużo wyższy od budownictwa tradycyjnego a zwrot jest po 8-10 latach.

we wpisach pod artykułem jest informacja o podobnych domach:
Koszt budowy domów jednorodzinnych i wielorodzinnych Isomaxu

"Firma Isomax Polska oferuje domy jednorodzinne i wielorodzinne ogrzewane tylko energią słoneczną i energią cieplną ziemi - budujemy je w każdej strefie klimatycznej Polski. W domach Isomaxu nie występują żadne piece grzewcze ani grzejniki, nie ma tu pomp ciepła."

po przeczytaniu szczegółów raczej bym to zaliczył do domów pasywnych (choć tych najbardziej wydajnych), bo systemy paneli solarnych montowane na dachu, itd.
Porównanie domu pasywnego z domem Isomaxu

niemniej jednak koszty budowy są porównywalne z kosztami tradycyjnego budownictwa, więc gra warta świeczki :-)

jeszcze o dodatkowej zalecie takich domów:

Dom zeroenergetyczny przyszłością

"(...)Komisja Europejska przygotowała poprawkę do Dyrektywy EPBD, która zobowiązują kraje członkowskie do przygotowania planów doprowadzenia istniejących budynków do standardu bardzo niskiego zapotrzebowania na energię, jaki charakteryzuje np. domy pasywne. - Na modernizacji starych, źle ocieplonych budynków zyskamy jednak wszyscy, gdyż umożliwia ona uzyskanie oszczędności energii rzędu 80%, a przy tym zapewnia nam czystsze środowisko naturalne – dodaje Jakub Dygas z Rockwool Polska.

Warto także podkreślić, że włączając się w proces ograniczenia zużycia energii w budynkach, przyczyniamy się do tworzenia zielonych miejsc pracy. EURIMA (Europejskie Stowarzyszenie Producentów Izolacji) szacuje, że w samej Europie dostosowanie budynków do wymogów Dyrektywy EPBD spowoduje stworzenie blisko 500 tys. nowych miejsc pracy. Jednocześnie, poprzez dywersyfikację źródeł energii i jej oszczędzanie, uniezależniamy się od niestabilnych politycznie dostawców surowców energetycznych."

pozdrawiam
MM
Romuald K.

Romuald K. szef, K-mex

Temat: Elektrownia atomowa w Polsce - tak czy nie?

Zła energia bo oparta na fałszywych cenzurowanych doniesieniach. Przykład komunikatów rzadu Japoni po katastrofie moze tu sluzyc za przykład.
Maciej Filipiak

Maciej Filipiak właściciel, VizMedia

Temat: Elektrownia atomowa w Polsce - tak czy nie?

Marceli Matczak:
W dzisiejszym ogólnopolskim raporcie ekologicznym "Puls Ziemi", na antenie PR Katowice poruszono temat domów pasywnych i zero-energetycznych. Temu drugiemu chciałbym poświęcić uwagę, gdyż znowu wygląda na polski(?), niedoceniony wynalazek:

tendencje prawidłowe, ale

gdyby tylko o domki jednorodzinne chodziło - prawdopodobnie nie było by elektrowni atomowych.
Głównym odbiorcą energii elektrycznej jest przemysł a nie mieszkania.
Romuald K.

Romuald K. szef, K-mex

Temat: Elektrownia atomowa w Polsce - tak czy nie?

Maciej Filipiak:
Marceli Matczak:
W dzisiejszym ogólnopolskim raporcie ekologicznym "Puls Ziemi", na antenie PR Katowice poruszono temat domów pasywnych i zero-energetycznych. Temu drugiemu chciałbym poświęcić uwagę, gdyż znowu wygląda na polski(?), niedoceniony wynalazek:

tendencje prawidłowe, ale

gdyby tylko o domki jednorodzinne chodziło - prawdopodobnie nie było by elektrowni atomowych.
Głównym odbiorcą energii elektrycznej jest przemysł a nie mieszkania.
ale pytanie ile w Polsce zostanie w tym momencie przemysłu, który uzalezniony
mialby byc od tej elektrowni atomowej?

Stajemy sie z każdym rokiem krajem taniej sily roboczej a coraz dalej odchodzimy od przemysłu w podstawowym sensie tego słowa.Romuald K. edytował(a) ten post dnia 29.03.11 o godzinie 11:52
Marcin Południkiewicz

Marcin Południkiewicz Gotowy na wszystko.

Temat: Elektrownia atomowa w Polsce - tak czy nie?

A ja swoją stronę zamierzam umieścić na serwerach zasilanych energią odnawialną, o!
:)
Istnieje jeszcze coś takiego, że w cenę serwera wchodzą koszty sadzenia nowych drzew.
:D
Skoro serwerownie mogą to czemu nie przemysł?
Maciej Filipiak

Maciej Filipiak właściciel, VizMedia

Temat: Elektrownia atomowa w Polsce - tak czy nie?

wkurzajmy dalej Koree to będziemy mieli Mad Max III i elektrownię na bazie świńskich odchodów
Marcin Południkiewicz

Marcin Południkiewicz Gotowy na wszystko.

Temat: Elektrownia atomowa w Polsce - tak czy nie?

czym ją niby wkurzamy? bo za bardzo nie rozumiem
Marceli Matczak

Marceli Matczak Security Account
Manager

Temat: Elektrownia atomowa w Polsce - tak czy nie?

Maciej Filipiak:
Marceli Matczak:
W dzisiejszym ogólnopolskim raporcie ekologicznym "Puls Ziemi", na antenie PR Katowice poruszono temat domów pasywnych i zero-energetycznych. Temu drugiemu chciałbym poświęcić uwagę, gdyż znowu wygląda na polski(?), niedoceniony wynalazek:

tendencje prawidłowe, ale

gdyby tylko o domki jednorodzinne chodziło - prawdopodobnie nie było by elektrowni atomowych.
Głównym odbiorcą energii elektrycznej jest przemysł a nie mieszkania.

to był przykład dla domków, a dla bloków mieszkalnych było opisane na końcu postu - jeśli znacznie zmniejszy się zapotrzebowanie na ogrzewanie z elektrociepłowni dla tysięcy mieszkań, to więcej energii zostanie dla przemysłu - jednocześnie emisja CO2 też spadnie. Termomodernizacja i korzystanie z odnawialnych źródeł energii mogą poprawić sprawność systemu energetycznego w naszym kraju - obecnie kotły węglowe przebudowywane są też na kotły do spalania biomasy, bo Polska ma czas do 2020 na dostosowanie udziału źródeł ekologicznych do poziomu 15% całego zapotrzebowania na energię.
Skoro takie mamy wytyczne i one wiążą się potem z sankcjami przy ich niedotrzymaniu, to dlaczego wpierw nie zrealizujemy tego, a od razu na łapu capu chcemy stawiać elektrownię atomową - ona nam w/w problemów nie rozwiąże, a jeszcze doda kolejne. Niemcy mają 17 elektrowni atomowych, jeśli się nie mylę, i one zapewniają jedynie 30% dostaw całego sytemu energetycznego - co zatem może nam dać 1 działający blok w 2020 w Polsce?

pozdrawiam
MM
Marceli Matczak

Marceli Matczak Security Account
Manager

Temat: Elektrownia atomowa w Polsce - tak czy nie?

Maciej Filipiak:
wkurzajmy dalej Koree to będziemy mieli Mad Max III i elektrownię na bazie świńskich odchodów

i bardzo dobrze, lepiej na "gównie" niż na plutonie - jak Norwegowie wykorzystają to do napędzania autobusów było podane kilkanaście wpisów wcześniej

pozdrawiam
MM

ps. nasz świat będzie wyglądał jak z Mad Maxa jeśli jeszcze rozszczelni się kilka atomówek, tu masz rację ;-) ale możemy to zmienić bo jest jeszcze czas
Maciej Filipiak

Maciej Filipiak właściciel, VizMedia

Temat: Elektrownia atomowa w Polsce - tak czy nie?

te 30% energii w Niemczech to pewnie tyle co u nas 100%.

Widzę, że boisz się energii atomowej - ja bardziej boje się energii węglowej i naftowej. Być może dlatego, że w tym kierunku poszło moje wykształcenie.

Wiedza POP'ularnie dostępna skażona jest takimi samymi przepychankami ideologów, biznesmenów i szamanów jak w temacie leczenia homoseksualizmu, bioenergoterapii, chomeopatii, wróżbiarstwa i teologii.
Prawdziwa wiedza dostępna jest tylko fachowcom i zwykle nie ma z POP'wiedzą wiele wspólnego.

domki ekologiczne .. fajna sprawa - tylko czy mamy na tyle energii i zasobów naturalnych, żeby każdemu taki domek postawić ? Maciej Filipiak edytował(a) ten post dnia 29.03.11 o godzinie 21:45
Marcin Południkiewicz

Marcin Południkiewicz Gotowy na wszystko.

Temat: Elektrownia atomowa w Polsce - tak czy nie?

równie dobrze można się spytać o kościoły, pałace ZUS-u i apartamentowce
skoro tyle ich stawiają to chyba tak
:)

a co do fachowców w PL sami się ze sobą sprzeczają i wyzywają od wieśniaków a nowo powstałe ulice po paru dniach mają dziury takie jak w Japonii po trzęsieniu ziemi
:DMarcin Południkiewicz edytował(a) ten post dnia 29.03.11 o godzinie 22:50
Marceli Matczak

Marceli Matczak Security Account
Manager

Temat: Elektrownia atomowa w Polsce - tak czy nie?

Maciej Filipiak:
te 30% energii w Niemczech to pewnie tyle co u nas 100%.

Widzę, że boisz się energii atomowej - ja bardziej boje się energii węglowej i naftowej. Być może dlatego, że w tym kierunku poszło moje wykształcenie.

możesz to nazwać strachem, ja nazywam zdrowym rozsądkiem... jesteśmy istotami myślącymi więc z tego korzystajmy :-)
domki ekologiczne .. fajna sprawa - tylko czy mamy na tyle energii i zasobów naturalnych, żeby każdemu taki domek postawić ?

w tym właśnie istota rzeczy, że mamy na tyle zasobów... tylko nam się wmawia (właśnie poprzez POP jak to określiłeś), że nie, byśmy na tej nafcie i węglu dalej się truli i przynosili ogromne zyski grupce ludzi...

pozdrawiam
MM
Igor Janicki

Igor Janicki Software maker.
Java, Perl ...

Temat: Elektrownia atomowa w Polsce - tak czy nie?


Obrazek

ATMOWE PYTANIA DO TUSKA

Przez Polskę przetacza się dyskusja na temat budowy lub nie elektrowni atomowej. W mediach szukających tylko i wyłącznie sensacji, temat ten zajmuje poczytne miejsce. Dziennikarze mylą pojęcia, starają się być wyroczniami w temacie energii atomowej, a nie mają o niej zielonego pojęcia. Ale jak to zwykle bywa, szukając sensacji całkowicie pomijają w swych rozważaniach sedno sprawy...

http://am-an.nowyekran.pl/post/8545,atmowe-pytania-do-...
Marcin Południkiewicz

Marcin Południkiewicz Gotowy na wszystko.

Temat: Elektrownia atomowa w Polsce - tak czy nie?

http://www.bezpieczenstwo-energetyczne.org.pl/
http://energetyka.wnp.pl/ponad-200-tysiecy-niemcow-pro...
http://www.newsweek.pl/artykuly/sekcje/swiat/energia-j...
https://docs.google.com/viewer?url=http://parl.sejm.gov...
http://www.tvp.pl/publicystyka/aktualnosci/energia-ato...

Czy zaopatrzenie w energię z rozwiniętego, niskowęglowego źródła warte jest ceny, którą trzeba będzie zapłacić za skutki ludzkiego niedopatrzenia albo katastrofy naturalnej? Czy rola energetyki jądrowej w powstrzymywaniu niemal pewnej powolnej katastrofy klimatycznej może usprawiedliwić ryzyko tragicznych wypadków?

http://www.polskatimes.pl/pieniadze/technologia/345553...
Prof. Żmijewski: Energia atomowa jest droga

Następna dyskusja:

Widowisko smierci TAK czy NIE?




Wyślij zaproszenie do