Temat: Elektrownia atomowa w Polsce - tak czy nie?
Marta G.:
Ja uwazam,ze porownywanie do ilosci zgonow z innych powodow nie ma sensu- pierwsza podstawowa zasada- ziemia dajenam wszystko czego potrzebujemy do zycia a my musimy wiecej, niebezpieczniej, bez wzgledu na konsekwencje. Uwazam,ze wszystko to , co truje planete i kosmos powinno byc eliminowane- odpady, gazy zanieczyszczajae atmosfere itp.
To trzeba przestać jednak produkować samochody..
.. 20 milionów samochodów wysyła do atmosfery w ciągu roku tyle samo CO2 co wszystkie wulkany świata.
http://www.klimatdlaziemi.pl/index.php?id=174
Niezwykle ciekawym przykładem reaktora jądrowego jest naturalny reaktor w miejscowości Oklo w południowo-wschodnim Gabonie (zdjęcie poniżej [b]). Odkryto tam złoża rud uranowych o kształcie soczewek, których średnica wynosi ok.10m, a grubość ok.1m. Zauważono, że w złożu tym było znacznie mniej (ok. 0.5%) uranu 235 niż normalnie. Odkryto jednocześnie znacznie większe stężenie lżejszych pierwiastków promieniotwórczych, które rozpoznano jako będące produktami rozszczepienia U-235. W szczególności neodymu Nd-143 było dwukrotnie więcej (24% zamiast 12%) niż w innych naturalnych złożach, a jest on charakterystycznym produktem rozpadu. Takie znalezisko doprowadziło do wniosku, że w bardzo odległej przeszłości ( ok. 2.109 lat temu), kiedy naturalne stężenie uranu U-235 było dość duże, funkcjonował tam naturalny reaktor jądrowy.
http://www.if.pw.edu.pl/~pluta/pl/dyd/mtj/zal00/Zberec...
http://www.eioba.pl/a/1ws4/prehistoryczny-reaktor-jadrowy
Natura bywa niebezpieczna..
Nie wszystko co przynosi jest bezpieczne.
Wiesz ilu ludzi umiera co roku jedząc sushi z ryby Fugu?
Ale to czysta natura.
Nikt nie moze byc pewien maszyny- sa wypadki ,
Nikt nie może być pewien czy jutro nie przejedzie go samochód lub idiota nie zabije.
ktorych nie jestesmy w stanie przewidziec .
Od 31 lat we Francji jakoś takich w przypadku elektrowni nie było.
Wszystkie działają.
Kiedys nie bylo trab powietrzncyh w PL-skad wiemy czy trzesien kiedys nie bedzie? (byly odnotowywawne w hstorii)
Z powodu odnotowania i wyliczenia będą uwzględnione przy budowie.
Nigdy nie przekroczyło 6 w skali Richhtera a to o wiele słabsze trzęsienie niż to , które nawiedziło Japonię.
Dodam, że te reaktory musiały jeszcze wytrzymać tsunami i większość czyli ok. 50 dało radę. Lecz lepiej skupić się na 2 i zacząć panikować.
ale nawet blad komputera, blad czlowieka.
Są systemy przeciwpożarowe.
Jak nie ma ten komputer Windows to możliwość samoistnego powstania błędu jest prawie niemożliwy.
Ok, jesli chodzi o odkrycia dla zdrowia, gdzie nie ma ofiar. Ale dazenie do wiecej i wiecej jest po prostu przejawiem zachlannosci.
Ludzka natura. A natura daje nam tyle dobrego..
Madre kraje wszystko kieruja w strone ekologii-to PL musi dalej nasladowac to co juz wychodzi z mody, ze tak sie wyraze....
Kieedy właśnie elektrownie to w pewnym sensie krok w kierunku ekologii, gdyż nie ma emisji gazów cieplarnianych.
Na pewno są bardziej ekologiczne od węglowych.
Zatem Twoim zdaniem lepiej jest niszczyć środowisko ciągle i długofalowo.
Maski ochronne przed wdychaniem smogu nosi niemal każdy mieszkaniec Moskwy.
http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/5,80829,8226045...
Mam pomysł, zróbmy z tego sensację i połączmy z elektrowniami atomowymi.
Zaczniemy wmawiać ludziom, że w Moskwie noszą maski bo są napromieniowani.
:D
A to kwestia samochodów itp..
tu mowa o promieniowaniu, ludzie!
Powiedz to temu Francuzowi co mieszka obok takiej i się nie boi.
to,ze ktos mieszka blisko elektrowni atomowej i si enie boi znaczy,ze sie przyzwycxail do tego ale nie zmienia to faktu,ze zdrowe to nie jest i bezpieczne rowniez.
Tylko od 31 lat nikt się nie napromieniował tam i nic nie zostało skażone.
Jeśli przepisy są podobne jak w Japonii to jeszcze 9 lat do wyłączenia.
Ta w Czarnobylu wybuchła była młodsza bo 27 lat teraz ma.
Francji do tej pory nic nie jest.
Lubimy udobruchac nasza swiadomosc bo nie chcemy sie bac, wolimy wierzyc w "dobre zakonczenie" niz myslec "na zas" ,
Elektrownie atomowe są budowane z myślą "na zaś".\
Jestem w pełni przekonany, że podczas badań nad nowymi technologiami uwzględniono poprzednie zdarzenia.
o konsekwancjach wszelakich-gdyby ziemia mogla mowic....
Dzięki przepisowi na nawóz sprzed 4000 lat każda ziemia będzie płodna.
:D
No ziemia przemówiła, zabiła ok. 8000 ludzi a reaktor jeszcze nawet nikogo z cywili nie napromieniował.
Zatem jest bardziej niebezpieczna od reaktora.
a co do radioaktywnosci, ktora posiada ziemia w sobie- podobnie jest z kwasem solnym, ktory mamy w zoladku...to nie jest argument. Milosc tez moze byc zabojcza... :))
Zwłaszcza jak facet się wkurzy, że potencjalna żona nie chce z nim seksu tak jak było u pewnego Amerykanina..
a wracajac do promieniowania. Czy zdajecie sprawe,czego przyczyna jest tadioaktywnosc?
Tadio?
Do radioaktywności przyczyniają się..ale może sobie ułatwię.
Promieniowanie,to energia,która przenoszona jest w postaci niewidocznych promieni jonizacyjnych. Naturalne substancje radioaktywne są tak samo niebezpieczne jak sztuczne. Jedne i drugie są najczęściej niewidocznymi źródłami promieniowania, działającemu na szkodę organizmu w sposób długotrwały i powolny.
Promieniotwórczość substancji mierzy się za pomocą liczby samoistnych przemian,które zachodzą w odpowiednim czasie (jednostka Becquerel równa się jednej samoistnej przemianie na sekundę).W siwertach lub remach (1 Sv to 100 remów) mierzy się wartość promieniowania absorbowanego przez organizm.
Najsilniejsze źródło promieniowania,na jakie jesteśmy narażeni,pochodzi z kosmosu lub powolnego rozkładu radioaktywnych pierwiastków zawartych w skamieniałych minerałach. W naszym otoczeniu najsilniejszym źródłem promieniowania jest Słońce,niezbędne do istnienia życia na Ziemi. Są to promienie widzialne dla człowieka i promienie ultrafioletowe,które są częściowo zatrzymywane przez atmosferę. One kształtują klimat,pogodę,fazy wzrostu roślin,życie zwierząt..., aż do migracji turystów w pogoni za opalenizną.
Słońce wysyła także promienie X,gamma,promienie kosmiczne,tzw.słoneczny wiatr składający
się ze szkodliwych dla człowieka cząstek. Promienie ultrafioletowe,w mniejszym stopniu zatrzymywane przez atmosferę w bardzo wysokich górach,mogą spowodować uszkodzenia wzroku.
Człowiek jest bezradny wobec promieniowania kosmicznego,a pomimo to wzmacnia jego oddziaływanie na powierzchnie Ziemi,niszcząc warstwę ozonową, stanowiącą zasadniczą ochronę przed tym
promieniowaniem.
Niektóre skały zawierają minerały radioaktywne. Rejony,gdzie znajdują się skały granitowe
charakteryzują się silnym napromieniowaniem.
Tak samo jak toksyczne metale pochodzenia naturalnego,tak i niebezpieczne źródła
promieniowania cały czas są wzmacniane przez działanie człowieka. Niszczycielskie eksplozje w Hiroszimie i Nagasaki,wybuchy atomowe prowadzone na morzach południowych.,awarie elektrowni atomowych,np.w Czarnobylu,radioaktywne przecieki,np.w Sellafield w Wielkiej Brytanii,wycieki radioaktywne z elektrowni atomowych przyczyniają się do zwiększonej radioaktywności na całej Ziemi. Są inne źródła promieniowania,o których się nie mówi,bo nie wywołują żadnych skutków od razu,chociaż spotykamy się z nimi na co dzień. Są to:ekran telewizyjny i komputerowy,telefony komórkowe,stare fosforyzujące budziki,promienie rentgenowskie,terapeutyczne wykorzystanie substancji radioaktywnych w medycynie nuklearnej,niektóre przyrządy miernicze itd.
http://zadane.pl/zadanie/1152763
bo niewidzialne to sie nie boimy tak bardzo... a gdyby to Wam rodzily sie dzieci bez nozek, czy raczek czy tez inaczej zdeformowane to tez byloby cacy?
Nie ma dowodów. W Japonii nie słyszałem by po wybuchu się takie rodziły.
Bo to idzie na lata powiklan, mamy to w jedzeniu, w ziemi....Natura nam pokazuje co raz jak ulomny jest czlowiek i jego zamiary-owszem -uklon w strone wielkich wynalazkow-ale wszystko zgodnie z natura. Pokory nam brak i bardzo jest to przykre...
Bo może byśmy nie śmiecili lasów.
ps. nie sadzę by wycieki były na porządku dziennym.
ps. 2
A teraz wytłumaczenie co do tych 30 km..
Zdaniem ekspertów to bardzo mało prawdopodobne. Reakcja łańcuchowa w Fukushimie została przerwana. Eksplozje, do których doszło, miały miejsce na zewnątrz płaszcza ochronnego chroniącego reaktory. W Czarnobylu wybuch odsłonił rdzeń reaktora, a szalejący całe dnie pożar doprowadził do wyemitowania do atmosfery dużej ilości radioaktywnych substancji. Nawet, gdyby miało doszło do eksplozji w którymś z reaktorów w Fukushimie, materiał radioaktywny uniósłby się na wysokość 500 m (a nie 9 km, jak w przypadku Czarnobyla) i skaziłby teren w odległości 20-30 km od elektrowni.
Oraz...
Czy może dojść do eksplozji nuklearnej?
Jest to niemożliwe. W najgorszym wypadku mogłyby całkowicie zawieść systemy chłodzenia. To doprowadziłoby do stopnienia paliwa jądrowego i jego opadnięcia na dno chroniącego reaktor wewnętrznego płaszcza, zniszczenia go (co jest bardzo mało prawdopodobne) i przedostania się materiałów radioaktywnych do gleby.
Do jakich eksplozji doszło?
W ostatnich dniach dochodziło do wybuchów wodoru, co nie ma nic wspólnego z eksplozją nuklearną. W wysokich temperaturach, w obecności cyrkonu (używanego w konstrukcji reaktora elektrowni) para wodna może rozdzielić się na tlen i wodór, który jest substancją wysoce niestabilną.
Jak duże promieniowanie odnotowano?
W samej elektrowni rejestrowano radioaktywność na poziomie nawet 400 milisiwertów (400 tys. mikrosiwertów). Wystawienie na takie promieniowanie przez kilka godzin niemal z pewnością wywołałoby chorobę popromienną. 2 milisiwerty (2 tys. mikrosiwertów) to średnia dawka promieniowania, na którą jesteśmy wystawieni w ciągu roku.
Jakie dawki promieniowania są bezpieczne?
Niewielkie dawki promieniowania, jakie występują w naturze, nie są groźne dla zdrowia i życia. I tak, na niewielkie dawki promieniowania jesteśmy narażeni podczas lotów samolotami (ok. 9 milisiwertów rocznie dla ekipy samolotu, odbywającej loty z Nowego Jorku do Tokio w pobliżu bieguna) czy podczas prześwietleń rentgenowskich. Zazwyczaj nie ma to żadnego wpływu na nasze zdrowie.
http://www.tvn24.pl/-1,1696160,0,1,powtorki-z-czarnoby...Marcin Południkiewicz edytował(a) ten post dnia 17.03.11 o godzinie 15:23