konto usunięte

Temat: Dodatkowe prawo dotyczace "stalikngu"

http://www.prawnik.pl/temat-dnia/115772,Nekanie--czyli...
W Polskim systemie prawnym zjawisko stalkingu, czyli nękania nie jest jeszcze uregulowane ani w prawie karnym, ani w przepisach prawa cywilnego. Na świecie- w Stanach Zjednoczonych, Anglii, Niemczech , czy Holandia powstały oddzielne zapisy w kodeksie karnym penalizujące to zjawisko. We Włoszech trwają prace nad nowelizacją kodeksu i wprowadzeniem do niego artykułu definiującego stalking.

W Polsce ofiary stalkingu, czyli nękania nie mają odpowiednich narzędzi prawnych aby się przed nim bronić.

Czym jest stalking?


Definicja Stalkingu przyjęta przez Centrum Badań nad Stalkingiem w Polsce to: rozmowy telefoniczne, wysyłanie sms-ów, listów i e-maili; groźby, zachowania agresywne, śledzenie, nękanie, obserwowanie i szkodzenie. Zachowania te przyjmują charakter ciągły i powodują strach i skrępowanie.

Konsekwencje stalkingu są poważne. Według danych zgromadzonych przez Osservazione Nazionale dello Stalking (Narodowe Obserwatorium ds. Stalkingu we Włoszech – O.S.N 2006) w ciągu trzech lat (2003-2005) około 10% dokonanych zabójstw poprzedzonych było czynami rozpoznawanymi jako stalking.



Naruszenie wolności osobistej

Zjawisko stalkingu zaklasyfikowane zostało do form naruszenia wolności osobistej. Jest to model zachowania charakteryzujący się powtarzającymi się naruszeniami granic zarówno w sferze życia publicznego, jak i prywatnego jednej lub więcej osób. Inaczej mówiąc to powtarzalny ciąg zachowań podejmowanych przez napastnika w celu wywołania u prześladowanej przez niego osoby, stanu uzasadnionych obaw o bezpieczeństwo jej lub osób jej najbliższych.

Czy dodatkowe rozwiazania prawne pomoga czy spowoduja kolejne problemy dotyczace wolnosci osobistej? Mozliwe ze dojdzie do ciekawego zderzenia istniejącytch unormowań prawnych z prawem o "stalkingu".

Prawne uregulowania

Jako, że działania stalkerów wymierzone są m.in. w wolność, prywatność i intymność czy spokój ofiary a także mogą być przyczyną strat materialnych poprzez np. rezygnację ofiary z pracy, odpowiedzialność sprawców można opierać na statuującym ochronę praw osobistych Art. 24 k.c. Według § 1 bowiem osoba, której dobro osobiste jest zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest o­no bezprawne; jeśli zaś dokonano już naruszenia może także żądać, by osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności można żądać by osoba naruszająca, złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie.

Ofiary stalkingu, których dobra osobiste zostały naruszone, w razie poniesienia szkód materialnych związanych ze stalkingiem, mogą więc żądać świadczeń odszkodowawczych od nękającej ich osoby na podstawie następujących przepisów kodeksu cywilnego.


W takich przypadkach jak śledzenie, nękanie, obserwowanie i szkodzenie można bedzie pozwać wszelkie agencje badań, marketingu rozdawaczy ulotek, autorów reklam szkodliwych srodków i wszelkich innych uzależniaczy, którzy naruszają wolnosc osobistą. Choćby w przestrzeni publicznej. A jest tego nie mało. Czyzby mial sie skonczyć emocjonalny terror? Jakby nie było sama ustawa bedzie zapewne powodem o przedefiniowania wolnosci osobistej nie tylko w prawie.
Artur Królica

Artur Królica "Droga przesady
wiedzie do pałacu
mądrości (William
Blake)

Temat: Dodatkowe prawo dotyczace "stalikngu"

Stalking w sztuce:
http://www.youtube.com/watch?v=6RdzJxhfyxQ&feature=rel...

konto usunięte

Temat: Dodatkowe prawo dotyczace "stalikngu"

Artur Królica:
Stalking w sztuce:
http://www.youtube.com/watch?v=6RdzJxhfyxQ&feature=rel...
Faktycznie blizej takiemu prawu moze byc do sztuki. A to ze wzgledu na wielosc interpretacji pod jedną nazwą.Romuald K. edytował(a) ten post dnia 15.02.10 o godzinie 14:01
Artur Królica

Artur Królica "Droga przesady
wiedzie do pałacu
mądrości (William
Blake)

Temat: Dodatkowe prawo dotyczace "stalikngu"

Można jeszcze dorzucić tekst Jerzego Urbana o stalkingu;)
http://www.nie.com.pl/art19730.htm



Wyślij zaproszenie do