Romuald K. szef, K-mex
Temat: Demonstracja Antywojenna odwołana
Inicjatywa „Stop Wojnie” organizuje w dniach 10-11 kwietnia w Warszawie Dni Antywojenne. W ich ramach planowane są koncert, konferencja i, oczywiście, demonstracja. Data wiąże się ze zmianą kontyngentu wojskowego w Afganistanie (13 kwietnia) i zwiększeniem liczby obecnych tam polskich żołnierzy do 2600 (plus 400 w tzw. odwodzie strategicznym).Najważniejszym celem Dni Antywojennych jest mobilizacja sprzeciwu społecznego przeciw wspieraniu przez władze polskie kolejnych wojen prowadzonych w ramach tzw. „wojny z terrorem”, a będących w istocie wojnami o interesy możnych tego świata. Głównym tego wyrazem jest obecnie wojna w Afganistanie, która po ponad ośmiu latach przynosi z jednej strony coraz więcej ofiar, a z drugiej coraz więcej wysyłanych żołnierzy.
Wysyłanie zwiększonego kontyngentu na wojnę afgańską będzie dla nas czasem protestu przeciw ciągłemu wspieraniu okupacyjnych wojen przez polskie rządy - niezależnie od orientacji politycznej - wbrew równie konsekwentnie wyrażanej woli większości społeczeństwa.
http://stopwojnie.webd.pl/
Łączymy się w bólu z rodzinami i bliskimi ofiar tragicznej katastrofy samolotu prezydenckiego w Smoleńsku. W związku z nią Inicjatywa „Stop Wojnie” zdecydowała się na zawieszenie planowanych na 10 – 11 kwietnia Dni Antywojennych. Odbyła się jedynie bardzo skrócona konferencja ograniczająca się do dyskusji o tym, jak w obecnej sytuacji powinien postąpić ruch antywojenny. Celem Dni Antywojennych był protest przeciw militarystycznym działaniom polskich władz, szczególnie w kwestii coraz większego zaangażowania Polski w wojnę w Afganistanie. Nie sposób było ich przeprowadzić bez ostrej krytyki działań podejmowanych przez czołowe postacie życia publicznego. Przeprowadzenie protestu w momencie tragicznej śmierci wielu z nich, z prezydentem na czele, byłoby aktem ignorancji wobec odczuć milionów mieszkańców Polski po ludzku solidaryzujących się z ofiarami katastrofy. Warto dodać, że wiele ofiar tragedii nie miało nic wspólnego z krytykowaną przez nas polityką państwa polskiego. Pomijając nawet wyjątkowy wymiar tego szokującego wydarzenia, mieliśmy do czynienia z największą katastrofą lotniczą w Polsce od 22 lat.
Jednocześnie podkreślamy, że tragiczna śmierć wielu ludzi w katastrofie w Smoleńsku w niczym nie zmieniła naszego sprzeciwu wobec zaangażowania państwa polskiego w wojnę i przykładania ręki do tragedii śmierci tysięcy mieszkańców Afganistanu. Planowana demonstracja na rzecz wycofania wojsk z Afganistanu nie została więc odwołana, ale przeniesiona. Odbędzie się ona przed przyspieszonymi wyborami prezydenckimi. Chcemy, aby kandydaci wzięli pod uwagę stanowisko większości społeczeństwa dotyczące udziału polskich wojsk w wojnie afgańskiej.
Wojna natomiast nie została odwołana. Bronisław Komorowski nie pozwolił sobie na taki gest. Podpisał odpowiednie dokumenty zwiazane z wyjazdem kolejnych kontygentów żolnierzy 13 kwietnia w pn gdy trwała żałoba.
Czy żałoba wiec obowiązuje tylko obywateli bez prominentnych stanowisk?Romuald K. edytował(a) ten post dnia 19.04.10 o godzinie 00:28